Ředitelství školy sděluje, že na základě §24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání bude na Základní škole Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace vypsáno dne 2. a 9. května 2025 ředitelské volno.
Mgr. Jaroslava Šimková ředitelka školy
Letos jsme Den Země na druhém stupni pojali trochu jinak. Žáci si tentokrát nevybírali mezi jednotlivými stanovišti, ale celý den strávili v projektu vedeném svými třídními učiteli. Hlavním tématem byla energie. Každá třída se věnovala jinému úhlu pohledu – někdo vytvářel informační plakáty, jiní zkoumali alternativní zdroje energie, vyráběli modely větrných elektráren, projektovali nízkoenergetický dům nebo tvořili jídelníček pro sportovce a „povaleče“. Osmá třída dokonce vyrazila na exkurzi do strakonické Teplárny a deváťáci prošli svou stopovací hru po Ostrově. Den byl plný nápaditosti, spolupráce a nových poznatků. Způsob, jakým jsme letošní Den Země prožili, dal prostor nejen tvořivosti, ale i hlubšímu zamyšlení nad tím, co vše se za slovem energie vlastně skrývá – ať už jsou to přírodní síly, nebo naše síla, kterou vkládáme každý den do věcí, na kterých nám záleží. Fotografie zde.
V úterý 22. dubna 2025 jsme na naší škole oslavili Den Země, letos s tématem Energie. Celý den se nesl v duchu objevování, tvoření a přemýšlení o tom, odkud se bere energie, jak ji využíváme a jak ji můžeme získávat šetrně k naší planetě. Žáci strávili dopoledne v jednotlivých třídách, kde si povídali o různých druzích energie – od té, kterou získáváme z uhlí nebo vody, až po moderní obnovitelné zdroje jako jsou větrné elektrárny, solární panely nebo biomasa. Nechyběla ani diskuse o úsporách energie v běžném životě a o tom, jak každý z nás může pomoci. Děti si vyráběly modely jednoduchých strojů, zkoušely si různé pokusy a zapojily se do zábavných kvízů a hádanek zaměřených na obnovitelné i neobnovitelné zdroje energie. Kreativita a nadšení byly znát ve všech třídách. Poté se třídy vydaly ven, aby si energii prohlédly i v praxi. U Podbranského mlýna si žáci mohli zblízka prohlédnout mlýnské kolo, které ukazuje, jak se síla vody využívala k výrobě energie už před mnoha lety. Při procházce městem si všímali solárních panelů na střechách domů a povídali si o tom, jak slunce může pohánět nejen kalkulačky, ale třeba i celá obydlí. Den Země jsme si všichni užili – spojili jsme učení se zábavou, byli jsme venku, tvořili a hlavně si připomněli, že energie je vzácný dar, se kterým musíme zacházet odpovědně. Děkujeme všem učitelům i žákům za jejich aktivní účast a těšíme se na další společné projekty pro naši Zemi! Fotografie zde.
Třetí třídní schůzka ve školním roce 2024/25 proběhne ve středu 23. 4. 2025 od 15:30. Setkání třídních důvěrníků se uskuteční od 15:15 v oddělení ŠD na 1. stupni (1. patro).
Přehled přijatých žáků naleznete zde.
Dne 8. 4. 2025 se tři naši žáci účastnili soutěže Mladý zemědělec. Soutěž měla teoretickou i praktickou část. V rámci té praktické části žáci sestavovali a manipulovali s kolem u kolečka, přemísťovali vlastními silami slisovaný balík slámy, podojili model krávy, přesadili květinu a rozpoznávali různé rostliny. Po absolvování obou částí přišel na řadu oběd. Pak se konalo slavnostní vyhlášení těch, kteří postoupili do krajského kola a následoval raut. Žáci odjížděli nadšeni z prostředí, organizace, dárečků a vůbec s celkovým průběhem celé akce. Naše žákyně získala krásné 11. místo, a to celkem ze 37 konkurentů. Fotografie zde.
Mgr. Miklasová
Dne 3. dubna 2025 probíhal na naší Základní škole Blatenská zápis do prvních tříd pro školní rok 2025/2026. Tento den byl pro budoucí školáky a jejich rodiče důležitým milníkem na cestě do školního života. Zápis se uskutečnil od 13:00 do 18:00 hodin. V tomto čase jsme přivítali všechny rodiče i děti, které v tomto roce oslaví své šesté narozeniny. Na děti čekaly různé úkoly a aktivity, které pomohly ověřit jejich připravenost na školní docházku. Děti si během zápisu mohly vyzkoušet, jak dobře rozpoznávají písmena, číslice, barvy, a také jak se orientují v prostoru. Rodiče měli příležitost prohlédnout si naše prostory a seznámit se s pedagogickým týmem, který se bude o jejich děti starat. Během zápisu panovala příjemná a přátelská atmosféra. Rodiče měli možnost se informovat o organizaci školního roku, o aktivitách, které naše škola nabízí, a o důležitých aspektech školního života. Naši učitelé a vedení školy byli k dispozici pro jakékoliv dotazy a rádi sdíleli informace o školním programu, metodách výuky a dalších podmínkách, které naše škola poskytuje. Zápis do prvních tříd na ZŠ Blatenská byl pro nás velkou radostí, a těšíme se na všechny nové žáky, kteří se k nám od září připojí. Naše škola je připravena poskytovat dětem kvalitní vzdělání, individuální přístup a pestrý školní život. Všem novým prvňáčkům přejeme hodně štěstí, mnoho radosti z nových zážitků a poznatků a těšíme se, že je budeme moci provázet jejich školními začátky. Fotografie zde.
Základní škola Blatenská – místo, kde se děti cítí dobře a učí se s radostí!
Milí žáci a rodiče, s radostí vás zveme na školní zájezd do nádherné francouzské Provence! Objevte s námi jedinečné přírodní scenérie, historická města i slavné památky.
Termín: pondělí 29. 9. – neděle 5. 10. 2025
Cena: 12.870,- Kč + vstupy
Ubytování: 4 noci (5× snídaně, 4× večeře)
Pro koho: Žáci budoucích 6. až 9. tříd
Program:
Přírodní krásy: NP Callelongues, park Luberon, Roussillon – „Grand Canyon Francie“
Historická města: Avignon (Papežský palác, římská aréna, divadlo)
Unikátní fauna: Ornitologický park v Camargue (růžoví plameňáci)
Azurové pobřeží: Saint Tropez, Monaco, Monte Carlo
Adrenalin: Trať Formule 1 v Monte Carlu
Zajímavosti: Oceánografické muzeum či botanické zahrady
Nezmeškejte příležitost zažít Provence na vlastní kůži! Další informace v přiloženém souboru zde. Bližší informace a přihlášky u M. Urbánka, závazné přihlášky během dubna 2025. Těšíme se na společné zážitky!
Přijít do školy večer a zažít dobrodružství, dát si pizzu, zpívat u táboráku, do noci si povídat, spát ve třídě? Čtvrťáci a páťáci takové výzvě neodolali a ve čtvrtek 27. 3. většina přišla večer do školy, kde proběhla oblíbená Noc s Andersenem, letos s přídomkem „Poetická“. Paní učitelky, páni učitelé a paní asistentky pro děti připravili poeticko-hudební výpravu po škole. Děti hledaly ztracené svitky Pentagonu, doplňovaly a skládaly verše, pátraly po nápovědách a indiciích, řešily slovní rébusy, zpívaly a hrály na hudební nástroje. Všem skupinám se podařilo sestavit dvojverší Jiřího Žáčka. Na závěr této části večera si všichni zazpívali a zahráli píseň na text Jiřího Žáčka, kterou se na jednom ze stanovišť naučili. Po takovém dobrodružství všem vyhládlo, s chutí se tedy pustili do pizzy. Večer tím ale zdaleka neskončil. Následoval „táborák“ na chodbě, zpívalo se a hrálo na kytary a pro nebojácné později ještě noční bojovka. Před spaním nechyběla pohádka na dobrou noc. Výprava do říše poezie a hudby se zkrátka povedla a těšíme se na další literární dobrodružství v příštím roce.
Letošního ročníku Noci s Andersenem, mezinárodní akce na podporu dětského čtenářství, se zúčastnilo více než 120 tisíc dětí a dospělých v 16 zemích světa. Organizátory jsou Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Fotografie zde.
Mgr. Bohumila Humlová
Na základě analýzy kvality práce s nadanými žáky se ZŠ Blatenská povedlo obhájit titul školy spolupracující s Mensou, a to minimálně do roku 2026. Titul je udělován základním a středním školám, které se na celonárodní poměry nadstandardně věnují práci s nadanými dětmi. K hlavním zásadám spolupráce s Mensou Česko patří vytváření podmínek pro vzdělávání nadaných, realizace standardizovaného testování inteligence každé dva roky, identifikace dětí s nadáním v různých oblastech, pořádání akcí směřujících k rozvoji intelektu, zapojování do žákovských soutěží a vědomostních olympiád a v neposlední řadě vzdělávání pedagogů v oblasti rozvoje nadaných. Na Blatenské se navíc díky spolupráci s Místní akční skupinou Pošumaví povedlo otevřít kroužek pro zvídavé žáky, který je pravidelně navštěvován i dětmi z okolních škol. Nadaní žáci představují v oblasti vzdělávání zvláštní skupinu, která si zaslouží specifický přístup a podporu. V dnešní době, kdy je důraz kladen na individualizaci vzdělávání, je práce s nadanými žáky klíčová nejen pro jejich osobní rozvoj, ale bez přehánění i pro rozvoj celé společnosti.
Zápis proběhne ve čtvrtek 3. dubna 2025 od 13:00 do 18:00.
K zápisu se dostaví zákonný zástupce s dítětem, které dovrší věku 6 let do 31. 8. 2025.
Zvažuje-li zákonný zástupce odklad povinné školní docházky dítěte, vyplní kromě žádosti o přijetí i žádost o odklad. Ta musí být doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Žádost o odklad a potřebná doporučení k odkladu povinné školní docházky je nutné škole doručit do 31. 5. 2025.
Dítě, které mělo odklad ve školním roce 2024/2025, musí být i v letošním roce do školy zapsáno!
Tyto dokumenty můžete přinést v den zápisu předvyplněné:
Žádost o přijetí dítěte k povinné školní docházky (DOCX, PDF)
Dotazník pro rodiče (DOCX, PDF)
Žádost o odklad povinné školní docházky (DOCX, PDF)
Další dokumenty k nahlédnutí:
Co nabízí Blatenská? (PDF)
Desatero pro rodiče (PDF)
Kritéria zápisu (PDF)
Mgr. Jaroslava Šimková, ředitelka školy
Pro budoucí prvňáčky se 20. března podruhé otevřely dveře naší školy, a to s vskutku lákavými aktivitami. A jaká překvapení pro děti připravili tentokrát ve svých učebnách učitelé 2. stupně ? Posuďte sami, nebyla to zábava? Čáry, máry, … vykouzlili jsme čarodějnické pokusy se suchým ledem. Bylo třeba si protáhnout i mrštná tělíčka. Hurááá ! Honem do tělocvičny na opičí dráhu s nastraženými překážkami ! Nadšení vyvolali programovatelní ozoboti jezdící po klikaté dráze. Milovníky přírody čekala výroba barevných batikovaných motýlků. Máte rádi tajemství a záhady? Hned několik si mohly děti rozluštit v obrázkovém písmu, hieroglyfech. A co je Magic forest? No přece dobrodružná výprava do světa angličtiny s kamarády kouzelného lesa. Jazykovou zábavu si bylo možné hravě užít se skládáním puzzle. Prostě fajn odpoledne. A co vás čeká příště? Přijďte si dát něco dobrého na zub a posedět v naší kavárně. Těšíme se a věříme, že u nás strávíte další příjemné odpoledne. Fotografie zde.
Mgr. Andrea Jarešová a Veronika Tichá
Vážení rodiče,
naše škola připravila i v letošním školním roce pro předškoláky program nazvaný ŠKOLA VOLÁ, který bude zaměřen na přípravu dětí pro vstup do 1. třídy a na jejich bezproblémovou adaptaci na školu. Setkání se budou konat v odpoledních hodinách, aby nejen děti, ale i rodiče mohli zhlédnout naši moderně vybavenou školu a práci všech pedagogů. První setkání se uskuteční ve čtvrtek 6. 3. 2025 v čase od 16:30. Zde se seznámíte se všemi pedagogy 1. stupně, s vychovatelkami školní družiny a školního klubu, ale to nejdůležitější: vám i vašim dětem se představí paní učitelky budoucích 1. tříd. Druhé setkání proběhne ve čtvrtek 20. 3. 2025 od 16:30 pod taktovkou pedagogů 2. stupně. Program bude určitě pestrý a zajímavý, mimo jiné si děti zacvičí v naší velké tělocvičně. A pak už nastane den D pro každého předškoláka! Třetí setkání bude ZÁPIS 2025, brány naší školy se vám a vašim dětem otevřou 3. 4. 2025 v době od 13:00 do 18:00. Na čtvrté setkání vás pozveme v úterý 6. 5. 2025, opět v čase od 16:30 - ? Co nás bude čekat? Děti z 1. stupně nám zazpívají, zarecitují…, rodiče budou mít možnost pobesedovat s vedením školy a pedagogy..., pro děti bude opět připraven program..., na závěr si dáme něco dobrého na zub. Vážení rodiče, milí předškoláci, všichni se na vás na Blatenské moc těšíme.
Mgr. Jaroslava Šimková, ředitelka školy
V rámci březnového setkání Kroužku pro zvídavé žáky, na který se začátkem školního roku mohly přihlásit děti ze 2. stupně základních škol z celého Horažďovicka, jsme se ponořili do tajů pradávné alchymie a pokusili jsme se provést mýty opředenou transmutaci mědi ve zlato, jež by nám mohla zajistit věčnou slávu. Na začátku obdrželi naši mladí alchymisté měděné průvlaky určené ke svařování. Tyto kovové válečky bylo dále třeba vyčistit v roztoku chloridu sodného a kyseliny octové tak, aby byl jejich povrch zbaven veškerých nečistot. Následně si žáci připravili zásaditý roztok, do něhož vsypali práškový zinek a po zahřátí na vyšší teplotu do takto připravené směsi ponořili své vyčištěné válečky z mědi. Ty se po několika minutách změnily doslova k nepoznání, neboť se na nich vytvořila permanentní zinková vrstva. A nyní konečně slibovaná transmutace! Žáci uchopili do kleští pozinkované průvlaky a mírným protahováním v plameni kahanu z nich během několika krátkých chvil vytvořili zlaté nugety. Inu, jak se ale říká: „Není zlato vše, co se třpytí.“ Zlaté zbarvení měděných válečků vzniklo protavením mědi a zinku, čímž se po celém povrchu předmětů vytvořila slitina známá jako mosaz. Žáci si tak z kroužku konaného na ZŠ Blatenská sice neodnesli recept na materiální bohatství, ale kromě jiného odešli obohaceni o nové znalosti. A ty se přeci cení také. Fotografie zde.
Mgr. Petr Curko, vedoucí kroužku
Jako každou zimu i letos potěšil žáky 1. stupně oblíbený Den na ledu. Více než sto příznivců bruslení se vypravilo na sušický zimní stadion, aby v průběhu dopoledne zdokonalilo své krasobruslařské či rychlobruslařské dovednosti. Méně zkušeným, kteří k nácviku využili praktické hrazdičky, byli vzorem pokročilejší bruslaři z řad spolužáků i učitelů. K vidění byly jízda vpřed i vzad mnoha způsoby, piruety, holubičky, jízda ve dvojici, hrálo se Rybičky, rybičky, rybáři jedou… Všichni plni energie a nadšení, ani drobné pády na tvrdý led nikoho neodradily. Inspirací se mnohým stal poutavý baner s mistryní světa a olympijskou vítězkou v rychlobruslení „Bruslete jako Martina Sáblíková“, pod kterým se celá skupina mladých sportovců vyfotografovala. Poděkování za možnost takto příjemně zpestřit školní sportovní aktivity patří zejména rodičům bruslařů, kteří své děti sportovně vybavili a finančně podpořili. Učitelům za organizační zajištění akce. Potěšil nás i velmi vstřícný přístup pracovníků zimního stadionu. Fotografie zde.
Za kolektiv učitelů 1. stupně Marie Krejčová
Na naší škole se dne 6. března 2025 uskutečnila každoroční akce Škola volá, která měla za cíl přivítat budoucí prvňáky a jejich rodiče. Děti měly možnost seznámit se s prostředím školy, vyzkoušet si různé aktivity a ukázat, jak si užívají učení a zábavu. Program byl plný kreativních a rozvojových stanovišť, která byla připravena pedagogickým týmem naší školy. Děti si mohly vyzkoušet práci s robotickou pomůckou Bee-Bot, programovaly cestu včelky přes překážky, což pomáhalo rozvíjet jejich logické myšlení, prostorovou orientaci, plánování a jemnou motoriku. Tato aktivita nenásilně podpořila i soustředění dětí a základy programování. Dále bylo připraveno hudební stanoviště, kde si děti užívaly zpěv s doprovodem klavíru, kytary a houslí. Seznámily se s lidovými i umělými písněmi, rytmem a zahrály si na Orffův instrumentář. Nechyběla ani hra na tělo, která pomohla rozvíjet rytmické schopnosti a koordinaci. Vyzkoušely si nejen překážkovou dráhu, která obsahovala lavičky, obruče a kloboučky, ale také dráhu zručnosti s florbalovou hokejkou, míčkem a slalomem. Střelba na branku přidala dráze na dynamice a zábavě. Pro radost si děti vyrobily zvířátka z papíru, což podporovalo jejich kreativitu a jemnou motoriku. Tvoření přineslo spoustu zábavy. Stanoviště s úkoly pro malé návštěvníky připravily i vychovatelky ve školní družině. S vychovatelkou Petrou si při hudbě zacvičili s Mimoněm. Dokázali, že se dobře orientují – pravá, levá, vpřed i vzad jim nedělalo žádný problém. Při zahradničení s vychovatelkou Míšou zasázeli všechny připravené květiny do správných květináčů. Číslice od jedničky do šestky poznali s přehledem. U vychovatelky Veroniky na děti čekala hromádka různobarevných geometrických tvarů. Úkolem bylo poznat jednotlivé tvary a sestavit z nich obrázek podle předlohy. Na stanovišti u vychovatelky Aničky se předškoláci vžili do role zmrzlinářů. Předvedli, že mají šikovné ruce, dokáží se soustředit a znají barvy. Naplnit zmrzlinový kornout šesti druhy zmrzliny podle předlohy nebyl zrovna jednoduchý úkol. Ale i zde byli budoucí školáci velmi úspěšní. Všechny zadané úkoly plnili s radost a elánem, práci odvedli na jedničku s hvězdičkou. Domů si odnášeli nejen hezké zážitky, ale i pěkné omalovánky.
První setkání Škola volá bylo velmi úspěšné. Děti i rodiče měli skvělou příležitost poznat školní prostředí a dozvědět se, jaká radostná a kreativní cesta čeká na prvňáky v naší škole. Všem zúčastněným děkujeme za příjemnou atmosféru a těšíme se nejen na další setkání Škola volá, ale i na září, kdy naše budoucí prvňáky přivítáme oficiálně ve školních lavicích. Fotografie zde.
Kolektiv pedagogů 1. stupně a školní družiny
O hlavních prázdninách (červenec - srpen 2025) zajišťuje provoz školní družina ZŠ Komenského pro žáky z obou základních škol (Komenského, Blatenská). Termíny: 30. 6. - 4. 7. 2025, 7. - 11. 7. 2025 a 18. 8. - 22. 8. 2025. O provozu rozhoduje ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem na základě počtu přihlášených žáků. Rodiče nahlásí termíny přihlášení u vychovatelek nejdéle do středy 30. 4. 2025. Bližší informace a formulář na přihlášení je k dispozici u vychovatelek ŠD Blatenská.
V neděli 26. 1. jsme nasedli do autobusu a jeli na Špičák. Po tom, co jsme přijeli, šli jsme na běžky a učili se základy. Večer jsme si pustili desatero pravidel, jak se chovat na sjezdovce. Druhý den jsme šli na lyže a rozdělili jsme se do třech týmů. Na večerním programu jsme měli zdravotnické soutěže v týmech. V úterý jsme opět lyžovali. Ve středu bylo špatné počasí, nás to ale nezastavilo a šli jsme si vyzkoušet různé dovednosti na běžkách. Odpoledne jsme jeli vlakem na výlet do Železné Rudy do cukrárny, kde jsme si dali nějaké zákusky a pizzu. Ve čtvrtek jsme závodili ve slalomu na lyžích a večer jsme dostali nějaké dobroty za skvělý výkon. V pátek jsme šli k Čertovu jezeru a balili si věci. Učitelé si pro nás připravili spoustu zábavy a plno hezkých zážitků. Celý lyžák probíhal v klidu, bez úrazů, bez drobných pádů na sjezdovkách se to však neobešlo. Musíme poděkovat našim bezvadným učitelům, že to s námi přetrpěli, i když to s námi někdy nebylo úplně nejlehčí. Fotografie zde.
(účastníci LVK)
Jednodenní horažďovické hudební turné uskutečnila dne 13. ledna 2025 třída 5. B. Páťáci se svou třídní paní učitelkou vybrali do svého programu: adventní píseň ke Sv. Lucii, vánoční písně Pásli ovce Valaši, Na bílé hoře, My tři králové, Tisíc andělů, Půjdem spolu do Betléma, novoroční koledu s fanfrnochem, americký lidový tanec Zuzana, zdramatizovali básně Kuřátko a obilí a Jak šli bratři pro kládu. Písně žáci sami doprovodili hrou na kytary, kontrabas, zvonečky, dřívka a fanfrnoch, paní učitelka vedla melodii s houslemi. Jednotlivé písně i básně žáci zpestřili kostýmy a drobnými rekvizitami. A tak v den vystoupení mohli občané zahlédnout v horažďovických ulicích skupinu školáků, putujících po městě od vystoupení k vystoupení, v rukách všechny zmíněné hudební nástroje, stojánky na noty, velkou krabici se spoustou potřebných věcí… Dopoledními diváky se staly děti z mateřských škol Na Paloučku a Křesťanská. Byly milým a pozorným publikem, připojily se zpěvem i tleskáním do rytmu. Páťáci radostně vzpomínali na své roky v MŠ a zdravili své bývalé paní učitelky. V odpoledních hodinách patřila vystoupení seniorským pacientům horažďovické nemocnice, klientům místní Charity, pracovníkům, kteří se o ně v obou zřízeních starají, a také příznivcům z řad veřejnosti. Věříme, že všem těmto mladí umělci přinesli radost a možná i nostalgické vzpomínání na svá školní léta. Celý den byl opravdu náročný, žáci 5. B při všech čtyřech půlhodinových vystoupeních zpívali, hráli, recitovali, tančili s poctivým nasazením a zaslouží si velkou pochvalu. Chvála patří také Šimonovi z 5. A, který podpořil spolužáky hrou na kytaru a zpěvem. Zároveň děkujeme mateřským školkám, nemocnici i Charitě za milé přijetí a drobné dárečky. Fotografie zde.
Mgr. Marie Krejčová, tř. uč. 5. B
Ředitelství školy sděluje, že v období od 27. 1. 2025 do 30. 1. 2025 bude Základní škola Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace uzavřena, a to z důvodu zvýšené nemocnosti akutními respiračními infekcemi a chřipkou. Pro zdravé děti bude v těchto dnech otevřena školní družina, a to od 6:30 do 16:00. Nejpozději do pátku do 12:00 přihlásí zákonný zástupce své dítě do ŠD (tel. číslo: 702 748 473, e-mail: skolnidruzina.hdblat@seznam.cz), rovněž přihlásí dítě ke školnímu stravování (tel.číslo: 376 512 315). Na den 31. 1. 2025 jsou oficiálně MŠMT vyhlášeny pololetní prázdniny. Ve dnech 3. 2. 2025 – 9. 2. 2025 probíhají jarní prázdniny.
Poplatek za školní družinu za období leden – červen 2025: částka 600 Kč, (snížená částka 300 Kč) a školní klub za období leden – červen 2025: částka 300 Kč (snížená částka 150 Kč) se hradí v hotovosti v 1. oddělení ŠD u vychovatelky Radky Benešové Šperlíkové. Pro snížení úplaty je třeba doložit doklad od příslušného úřadu o nároku na některou z dávek sociální podpory. (Oznámení o přiznání dávky) Splatnost do konce ledna 2025. Děkujeme
Žáci ze 7. A navštívili přírodovědnou stanici. Přivítala nás lektorka, která zjistila, které informace o plazech známe. Následoval krátký dokument o druzích plazů v našich končinách. Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny a s chutí se pustili do připravených aktivit. Ta první odešla k teráriím a každý, kdo chtěl, si mohl zvířata potěžkat, a i dokonce pochovat a pohladit. Skutečnost, že plazi nepatří mezi domácí mazlíčky u nás neplatila. Z fotek září spokojené tváře většiny žáků. Druhá polovina třídy absolvovala teoretickou část, kde žáci pracovali ve skupinách a k obrázkům přiřazovali pojmy. Následně se žáci vyměnili. Většina lidí hady nemusí, ale je to jen část živočichů, kteří patří do této skupiny. Viděli jsme želvy, a to jak suchozemské, tak i vodní a také agamu. Pro někoho byl nepříjemný pohled na krmení hadů. Přírodovědná stanice není jenom vzdělávacím centrem, ale můžete sem donést živočicha, kterého naleznete v přírodě a vidíte, že bez pomoci by uhynul. Nebo si živočicha odsud můžete pořídit domů. Příkladem může být vodní želva, která, když je malá je krásná, ale rychle vyroste a potřebuje maso. Chovatelé, kterým se omrzí se o ni starat se ji jednoduše zbaví tak, že ji hodí do rybníka. Pamatujme, že plazi jsou živočichové zákonem chránění. Program byl pro děti zajímavý a byl příjemným obohacením výuky přírodopisu na naší škole. Fotografie zde.
Dne 16. prosince 2024 se naše tělocvična proměnila v magické místo, kde se odehrávala úchvatná kouzelnická show. Žáci naší školy měli jedinečnou příležitost být svědky vystoupení talentovaného kouzelníka Tomáše Podzimka, který je známý nejen svou precizností, ale i vynalézavým přístupem k tradičním kouzelnickým trikům. Během tohoto speciálního představení se Tomáš Podzimek soustředil především na karetní triky, kouzla s kovovými kroužky a fascinující iluze. S lehkostí a šarmem ukazoval, jak je možné i běžné předměty proměnit v něco zcela neuvěřitelného. Celá atmosféra byla umocněna barevnými světelnými efekty. Žáci se aktivně zapojovali do představení, což ještě více prohloubilo zážitek. Záznamy z představení si uchováme v našich vzpomínkách, ale už teď se těšíme na další podobné akce, které nám přinesou další dávku zábavy a kouzelnických překvapení. Fotografie zde.
Ředitelství školy sděluje, že na základě §24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání bude na Základní škole Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace vypsáno dne 20. prosince 2024 ředitelské volno.
Mgr. Jaroslava Šimková - ředitelka školy
Den otevřených dveří. Co to pro školu znamená? Otevřít se veřejnosti, jejím přátelům a známým, bývalým žákům, jejich rodičům. 12. 12. 2024, den, kdy to letos nastalo. Školní zámky se začaly pomalu uvolňovat a první davy v tichosti proklouzly dovnitř. Hned u vchodu si někteří nakoupili dárky vyrobené našimi žáky a pak pokračovali do tělocvičny, jež se proměnila ve Filmové studio Blatendo, zhlédnout představení. Celým dnem nás provázeli Emma Möstlová a Václav Dryje, moderátoři z 9. tříd. Během odpoledne jsme se seznámili s uznávaným režisérem Štěpánem Stupkou, oceňovanou kostymérkou, kterou ztvárnila Míša Kropáčková, sympatickou animátorkou Viktorií Švambergovou, klidným kameramanem, jemuž propůjčila svou tvář Róza Doubková. Do studia byla také pozvána slovenská herečka Zdena Studenková, již si zahrála Róza Hachová. Díky jednotlivým vystoupením jsme zažili neskutečné zážitky a překvapení. Zavzpomínali jsme na nezapomenutelného Chaplina, legendu němého filmu. Dostali se do zákulisí natáčení pohádek, muzikálů, například Sněhurky, Ať žijí duchové, Kouzel králů, Pomády, Dětí ráje i filmů S tebou mě baví svět a Čekání na hvězdu. Svým příběhem nás okouzlily postavy z Lega i ze Star Wars nebo tajemné víly. Dokonce jsme byli u toho, jak vznikaly Televizní noviny s jednotlivými vstupy, reportáži, a ocitli jsme se při tvorbě pořadu Partička. Nezapomněli jsme ani na taneční pořady, jako je StarDance, ale ani na jiná hudební a taneční čísla. Na konci jsme si všichni společně zazpívali vánoční písně, popřáli všem krásné Vánoce a pohodový nový rok. Všem účinkujícím velmi děkuji. Fotografie zde.
Mgr. Petra Jánská
Dne 12. 12. 2024 proběhne na naší škole Den otevřených dveří. V tento vánoční čas Vás přivítáme v našem novém studiu Blatendov, které pro všechny přítomné připravilo pestrá vystoupení dětských herců, zpěváků, tanečníků a dalších. Celým programem nás provedou Emma Möstlová a Václav Dryje, naši skvělí moderátoři z 9. tříd. Podpoří je známý režisér, kostymérka, animátorka a kameraman. Celou pozvánku zobrazíte kliknutím na obrázek u článku. Těšíme se na Vás!
Ředitelství školy sděluje, že na základě §24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání bude na Základní škole Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace vypsáno dne 13. prosince 2024 ředitelské volno.
Mgr. Jaroslava Šimková - ředitelka školy
Adventní období je plné příprav na nejkrásnější svátky v roce, na Vánoce. Někdy nám přijde, že místo klidného období plného krásného očekávání něčeho tajemného zažíváme čím dál více spěch a nervozitu. Proto se ve školní družině snažíme děti zklidnit, provést je Adventem a seznámit je se starodávnými i novějšími vánočními zvyklostmi. Tvoříme si adventní kalendář, malujeme čerty, anděly a Mikuláše, píšeme dopis Ježíškovi, učíme se básničky, zpíváme koledy, vyrábíme ozdoby na stromeček. Na kroužku vaření pečeme vánoční cukroví. Na vycházkách obdivujeme výzdobu města, domů i balkonů. Seznamujeme se i s vánočními tradicemi jinde ve světě. A čekáme na Ježíška. Ale úplně nejvíc se těšíme, až k nám do družiny přijdou naši nejbližší a prožijeme spolu krásné odpoledne plné tvoření. Loňská účast na dílnách byla nad očekávání a sotva jsme se vešli. Proto jsme letos připravili na vyrábění dvě místnosti. A dobře jsme udělali. Přivítali jsme nejen mamky a taťky, ale přišli i dědové, babičky a starší sourozenci. Pracovali jsme s balícím papírem, skládali jsme vánoční hvězdy. Paní vychovatelky připravily materiál předem. Všem vysvětlily a názorně ukázaly postup práce. Netrvalo dlouho a pod šikovnýma rukama malých i velkých účastníků dílen začaly vznikat první vánoční hvězdy. A protože byly opravdu krásné, většinou nezůstalo jen u jednoho výrobku a rodiče i děti tvořili s nadšením další a další hvězdy. Nakonec se všichni se svými výtvory vyfotografovali a spokojeně odcházeli domů. Velice si vážíme a moc děkujeme všem, kteří přišli a strávili s námi příjemné tvořivé odpoledne. Přejeme krásné a pohodové Vánoce. Fotografie zde.
Děti a vychovatelky ŠD Blatenská
Dne 5. 12. 2024 se opět otevřely brány pekelné a i do naší školy zavítalo několik čertovských učňů, kteří svým křikem, lamentováním přivolali Mikuláše, jenž je raději svěřil osobám s andělskou tváří. Nejprve námi očekávaná návštěva zaskočila do tělocvičny, kde si změřila svým přísným, ale tajemným pohledem malé hříšníky, zhlédla vystoupení mažoretek a se všemi se přivítala. Po zahájení se všichni přítomní rozešli do jednotlivých tříd, v nichž 1. stupeň zůstal celé dopoledne. V kmenových učebnách pro ně byly připraveny různé aktivity, činnosti zaměřené na vánoční výzdobu tříd, výrobu ozdob z keramiky, sádry, ale i z papíru, například čertovské řetězy, vločky, stromky. Některé třídy si ze zhotovených věcí ozdobily vánoční stromek. Během těchto prací malé školáky ještě jednou navštívil Mikuláš s anděly a čertovským rejem. Žáci 2. stupně se po první hodině rozdělili do skupin a vydali se na daná stanoviště. Co jim bylo nabídnuto? Předvánoční zpívání, pečení perníčků, výroba ozdob, svícnů, adventních věnců a přání, čertovské pokusy, kvízy týkající se Vánoc ve světě... Samozřejmě nesměly chybět ani sportovní disciplíny, skok vysoký a florbal. Doufáme, že děti tyto kouzelné chvilky strávily co nejpříjemněji. Fotografie zde.
Krásné a pohodové Vánoce...
Dne 2. prosince 2024 jsme měli tu čest přivítat na naší škole paní Mgr. Veroniku Kopřivovou, která představila program Zdravá pětka zaměřený na zdravou výživu. Tento workshop byl určen pro žáky prvních tříd a byl plný zajímavých aktivit a informací. Během setkání se děti učily o různých typech potravin a jejich významu pro zdraví. Paní Kopřivová vedla interaktivní hodinu, během které si žáci mohli potraviny nejen prohlédnout, ale také je rozpoznávat a třídit. V rámci herních aktivit je děti rozdělily do skupin podle různých kategorií, jako jsou ovoce, zelenina, obiloviny a další. Cílem této aktivity bylo pomoci dětem lépe pochopit, co vše může být součástí jejich zdravého jídelníčku a jak důležité je mít rozmanitou stravu. Děti prokázaly velkou zvídavost, kladly otázky a aktivně se zapojovaly do diskuze, což dokládá jejich zájem o zdravou výživu. Děkujeme paní Mgr. Veronice Kopřivové za inspirativní a poučné dopoledne. Věříme, že si děti odnesly cenné znalosti a motivaci k tomu, aby se o zdravou stravu zajímaly i nadále! Těšíme se na další podobné akce v rámci programu Zdravá pětka. Fotografie zde.
Do naší školy zavítal pan Milan Zaleš, zkušený sokolník. Nepřijel sám, přivezl s sebou čtyři ze svých pětadvaceti dravých ptáků, orla stepního, káně rudoocasé, poštolku barevnou (vrabčí) a výra afrického. Pan Zaleš se chovu dravých ptáků věnuje již 40 let a vlastní jednu z největších kolekcí těchto vzácných opeřenců. V současné době působí v ZOO Plzeň. Žáci, kteří ve skupinách přicházeli na setkání s panem Zalešem a jeho svěřenci do školní tělocvičny, se v průběhu besedy dověděli mnoho zajímavostí ze života dravých ptáků se zaměřením na odchov orlů a jejich rozmnožování. Orli jsou monogamní druh, samec se páří s jednou samicí, a to jednou ročně. Na 1 - 3 vejcích sedí samice i samec. Živí se především menšími savci, rozpoznají slabší jedince, ale i mršinami. Dožívají se 30 - 50 let. Několika šťastlivcům se dostalo příležitosti vyzkoušet si sokolnickou rukavici a, takzvaně na vlastní kůži, zažít vzlet i usednutí výra afrického. Pan Zaleš dokázal školáky zaujmout a příjemně obohatil přírodovědnou školní výuku. Fotografie zde.
Mgr. Marie Krejčová
Dne 14.11. jsme se vydali do přírodovědné stanice v Horažďovicích. Navštívili jsme ji proto, abychom jsme se naučili něco nového o plazech. Byli jsme rozděleny na dvě skupiny. Kluci měli první teoretickou část a my holky už jsme se mohly těšit na praktiku. Tam nás čekalo spoustu roztomilých i neobvyklých zvířat. Kromě plazů jsme viděly i činčily, osmáky a andulky, ale ti v této chvíli nebyli podstatní. Jako první nás čekaly želvy, jak vodní tak suchozemské. Například želvy bahenní, které byly masožravé. Dozvěděly jsme se toho o nich hodně, třeba jak poznat samce od samice. Přesunuly jsme se k ještěrkám. Nejvíce nás zaujala agama, protože měla na sobě zvláštní bodliny. Od agamy jsme se dostaly k ještěrce bez nohou, kterou jsme si vzaly do rukou. Mezitím jsme se vystřídaly s chlapci. A zakončily jsme to společným krmením hadů malými potkánky. Dozvěděli jsme se hromadu nových informací a společně jsme si to velice užili. Fotografie zde.
Žáci 7. B
Druhá třídní schůzka ve školním roce 2024/25 proběhne ve středu 27. 11. 2024 od 15:30. Setkání třídních důvěrníků se uskuteční od 15:15 v oddělení ŠD na 1. stupni (1. patro).
Centrum Locika pořádá každý rok akci Bubnovačka, která má upozornit na situaci osob – především dětí – ohrožených násilím v rodině. I letos se 19. listopadu rozezněly ve více než tisíci školách, firmách a školkách bubny a bubínky a přes sto padesát tisíc bubeníků vyjádřilo svou podporu této události. Ani my na ZŠ Blatenská jsme nezůstali pozadu. Žáci 9. B se vyzbrojili krabicemi, kbelíky a paličkami a pustili se do bubnování. Šli do toho s elánem a nevzdali se ani u složitějších rytmů, takže o jejich účasti na Bubnovačce věděla celá škola – přeslechnout se to nedalo. S paní učitelkou třídní pak ještě absolvovali hodinu na téma Násilí v rodině, což je důležitou součástí kampaně Centra Locika. Bubnovačka měla úspěch a určitě se za rok zapojíme zas. Fotografie zde.
Mgr. Bohumila Humlová
Interaktivní program pro žáky z devátých tříd od lektorů z Proudu, envicentra v našem městě. Žáci zde získali informace o horninách a nerostech v našem území. Jestli přemýšlíte, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl, tak si představte kámen, ve kterém jasně vidíte, že je složen z více různých částí, a to je právě hornina. Nedá se popsat jedním chemickým vzorcem. Nerost má jasné chemické složení. Kde se ten kámen bere, jak vzniká? Například sopečnou činností nebo usazováním, nebo přeměnou. Jaké jsou nejčastější nálezy u nás v Horažďovicích? První nápady se budou nejspíše vztahovat k řece Otavě a k zlatu, dále stříbru, uranu, vápenci, žule a taky formě prvku uhlíku-grafitu. Program pokračoval venku, kde je stezka s horninami. Je veřejně přístupná, bohužel poničená. Program byl zakončen u geostezky a domnívám se, že byl dobře připraven a žáci si odnesli podstatné informace. Fotografie zde.
Průvodce pro uchazeče na střední školu naleznete zde.
Rok se s rokem sešel a dveře naší strašidelné a do temnoty zahalené školy ZŠ Blatenské se opět po roce otevřely pro všechna strašidla a příznivce Halloweenu. Kdo se nebál, přišel, a kdo se bál, přišel ze zvědavosti, takže letošní účast byla obrovská. Po chodbách školy se potulovali kostlivci, mumie, zombíci, dýně, upíři, upírky a jiná havěť. Na všechny malé i velké děti čekalo 14 rozmanitých stanovišť. Každý měl možnost si splnit zajímavé úkoly spojené s danou tématikou, například projít strašidelnou dráhu, prohodit míček pavučinou, zjistit, co se skrývá v jeskyni, vyrobit dýňového mužíčka, ozdobit si lahodné linecké cukroví, namotat netopýry, získat tetovačku ze záhrobí, nechat si namalovat obličej k nepoznání, vyrobit si stojánek z plechovek, hádat věci z krabice, čarovat s ubrouskem, který sám prostírá, odnést si domů prstového maňáska. Ti, co si nezapomněli přinést bílé tričko, odnášeli si na něm obkresleného netopýra. Kdo byl odvážný, tak ochutnal různé lektvary, jako například „žabí hlen“. Po zvládnutí všech stanovišť, získal každý účastník 14 razítek do soutěžní kartičky a vyzvedl si sladkou odměnu ve vestibulu. Prázdná bříška zahnala hlad občerstvením, v podobě štrúdlů a mufinů, žízeň se hasila studenými a teplými nápoji. Ovšem, jaký by to byl Halloween bez pořádného společného trsnutí v tělocvičně? Bez diskotéky by to přece vůbec nešlo! Tělocvična doslova praskala ve švech, když se rozvlnily boky těch, kteří zůstali přítomni až do úplného konce. U závěrečného songu Hrobař nezůstali v klidu ani ti dříve narození. Jejich oči zářily a taneční fantazie neznala mezí. Všichni odcházeli spokojeni, příjemně unaveni, obohaceni o zážitky z jednoho pěkného odpoledne a podvečeru. A o tom to má být. „Tak zase za rok, u nás…“ Fotografie zde.
Za celý strašidelný hrad ZŠ Blatenské upírka Petra
Vážení příznivci ZŠ Blatenská, rádi bychom vás pozvali na „Podzimní Halloweenský rej“. Čeká vás určitě příjemný podvečer, ve kterém budete moci vyrábět, tančit, soutěžit..., a to v disciplínách, které pečlivě připravujeme. Dozvíte se také, proč se tento svátek vůbec slaví. Při vstupu do školy dostane každý program akce a sám se rozhodne, kterým směrem se po škole vydá. Na unavené účastníky akce bude čekat drobné občerstvení. Přejeme krásné podzimní dny a těšíme se na shledání v pátek 1. listopadu 2024.
Pedagogové ZŠ Blatenská
Stejně jako každý rok, tak i letos na začátku školního roku byla připravena pro žáky 4. a 5. ročníků dopravní výchova. Nejdříve si žáci zopakovali ve třídách teorii, zejména povinnou výbavu kol, dopravní značky a základní pravidla provozu. Teprve poté si mohli vše vyzkoušet na nově postaveném dopravním hřišti u Blatenské základní školy. Na hřišti se postupně vystřídaly obě místní školy i školy z blízkého okolí, takže na naše páťáky došla řada teprve 4. října. Počasí nám nebylo příliš nakloněné, zatažená obloha hrozila neustálými přeháňkami a studený vítr šlehal do tváří. To ale děti neodradilo a pustily se do plnění všech úkolů. Nejprve si všichni společně prošli okruh pěšky v doprovodu instruktorů. Ti jim trpělivě vysvětlovali, jak projet kterou křižovatkou, co znamenají dopravní značky rozmístěné podél trasy, co dělat na semaforu. Dokonce jsme si mohli vyzkoušet i železniční přejezd bez závor s výstražnými zvukovými i světelnými signály. Pak už se mohli pustit do jízdy naostro. Rozdělili se do dvou skupin. Jedna skupina trénovala jízdu obratnosti na cyklostezce, druhá kroužila po asfaltové komunikaci. Po určité době se skupiny vystřídaly. Všichni, kterým se podařilo jezdit bez velkých prohřešků proti pravidlům, dostali na konci průkaz cyklisty. Popřejme jim, aby byli stejně úspěšní i na silnicích v tom skutečném provozu. Jednou tyto znalosti jistě zúročí při získávání řidičského oprávnění k řízení motorových vozidel. Nově vybudované hřiště určitě bude i do budoucna místem, kde budou děti od útlého věku sbírat své první řidičské zkušenosti. Popřejme jim hodně radosti z pohybu a mnoho úspěchů v sedlech jízdních kol. Fotografie zde.
Za 5. A a 5. B ZŠ Blatenská Mgr. Dagmar Blatská
Dne 27. 9. 2024 uspořádalo Městské muzeum Horažďovice tradiční oblíbenou akci Den se starými řemesly. Dopoledne, které muzejníci vyhradili školním skupinám, zaplnily areál muzea stovky dětí ze základních a mateřských škol z Horažďovic i okolí, nechyběli ani žáci 1. stupně ZŠ Blatenská. Představeny byly ruční výroba pergamenu, papíru, kaligrafie - psaní ozdobného písma, pečetění listin, podmalba na skle, vyřezávání ze dřeva, tesání do kamene, spřádání ovčí vlny, tkaní na stavu, vyrábění svíček ze včelího vosku, chov včel. Jsou to dovednosti našich předků, které v současné době nejsou již běžně praktikovány a kterým se věnují spíše nadšení jednotlivci. Žáci se od jednotlivých lektorů dozvěděli mnoho zajímavostí, jak se nazývají různé nástroje a materiály, jaké jsou pracovní postupy. Vše si mohli vzít do rukou a především i vyzkoušet. Žáci 4. a 5. tříd využili možnosti navštívit v muzeu i zajímavou komentovanou archeologickou výstavu, která reflektuje výsledky archeologického průzkumu horažďovického náměstí, konaného před zahájením rekonstrukcí náměstí. (Rekonstrukce byla dokončena v roce 2017.) Čas prožitý v muzeu příjemně a efektivně obohatil školní výuku. Fotografie zde.
Mgr. Marie Krejčová
První školní měsíc máme za sebou, léto se přehouplo do podzimu. Abychom si oživili hezké vzpomínky, nabízíme malé ohlédnutí za naší prázdninovou družinou. Prázdniny jsou ideálním časem pro společné zážitky a dobrodružství. Letní provoz školní družiny se rozběhl na tři týdny v daných termínech, kdy jsme se setkávali s dětmi z obou základních škol v Horažďovicích. Příroda nabízí nespočet možností, jak strávit volný čas, a tak jsme se každý den vydali na výlety po okolí Horažďovic. Proťapkali jsme stezky Ze Střelských Hoštic, Žichovic, Velkých Hydčic. Čas strávený na Ostrově, vycházka ke Glorietu směrem na Malý Bor, výšlap ke Sv.Anně s dobrodružstvím hledání kešek byly velkou zábavou. Skvělou volbou byla Lesní stezka Honov v Předměstí, kde jsme spojili příjemné s užitečným. Taková procházka krásnou přírodou a zábavné úkoly či hádanky jsou skvělou volbou, jak strávit volný čas. Navštívili jsme i Muzeum řeky Otavy a voroplavby ve Střelských Hošticích. Za prohlídku „šitou“ dětem na míru, kdy jsme se přenesli do dávné historie naší řeky, děkujeme paní Karasové. Cestovali jsme i vlakem, nejdále do Sušice, kde jsme skotačili v parku na Santosu. Naše toulání jsme vždy zakončili dobrým obědem ve školní jídelně. Poté jsme odpočívali, hráli si nebo sportovali na školním hřišti. Pevně doufáme, že jsme takto aktivně stráveným časem dětem vytvořili krásné vzpomínky na prázdniny ve školní družině. Děkujeme za spolupráci všem rodičům. Dětem patří VELKÁ POCHVALA. Fotografie zde.
Dne 16.9. 2024 jsme autobusem vyrazili na adaptační kurz do Střelských Hoštic. Počasí nám moc nepřálo – pršelo a sluníčko bylo v nedohlednu. Když nás autobus dovezl na autobusovou zastávku do Střelských Hoštic, zašli jsme si do místního obchůdku koupit něco dobrého a vydali se směr areál školy v přírodě, kde jsme se přivítali s paní učitelkou Zeithamlovou. Ještě před obědem jsme se seznámili s řádem adaptačního kurzu, programem a připravili si učebnu. S plným žaludkem jsme se vrhli do připravených aktivit, které byly zaměřeny na spolupráci, pomoc, domlouvání se a respektování se navzájem. Další den se počasí umoudřilo a mohli jsme trávit čas venku. Ve středu jsme hned po snídani vyrazili autobusem zpátky do školy, kde jsme plnili další aktivity. Společně strávené dny jsme si všichni užili a těšíme se na další společné akce. Fotografie zde.
Žáci 6.A
Poplatek za školní družinu za období září – prosinec: částka 400 Kč, (snížená částka 200 Kč) a školní klub za období září – prosinec: částka 200 Kč (snížená částka 100 Kč) se hradí v hotovosti v 1. oddělení ŠD u vychovatelky Radky Benešové Šperlíkové.
Pro snížení úplaty je třeba doložit potvrzení od Úřadu práce o nároku na některou z dávek sociální podpory. (Formulář mají na úřadě). Splatnost do 27. září 2024.
Děkujeme
Ve středu 11. září vyrazila třída 6. B pěšky na třídenní adaptační kurz do areálu školy v přírodě ve Střelských Hošticích. Po příchodu byli žáci ubytováni v chatkách a seznámeni s plánem našeho nabitého programu. Počasí přálo především ve středu, kdy se na obloze objevovalo sluníčko. Bohužel ve čtvrtek i v pátek se počasí pokazilo, ochladilo se a přišel i déšť. To nás ale nezastavilo, a i přes nepřízeň počasí jsme si různé hry a aktivity užili. Skvělý program si pro nás připravila paní učitelka Š. Zeithalmová, při kterém jsme trávili čas venku i uvnitř v učebně. Všechny hry a úkoly byly zaměřeny na stmelení kolektivu třídy, vzájemný respekt a spolupráci všech členů posádky 6. B. Pokud počasí dovolilo, volné chvíle jsme trávili venku hraním fotbalu, volejbalu nebo prolézáním dětského hřiště. Pátek odpoledne jsme již zakončili ve škole, kde jsme dodělali poslední úkoly zaměřené na naši šikovnost a tvořivost. Všichni jsme si společně strávené dny užili a zjistili o sobě mnoho nových informací, které nás více sblížily. Fotografie zde.
Začátek školního roku je pro naše prvňáčky velkou změnou plnou nových výzev. Abychom jim tento důležitý krok usnadnily a pomohly jim rychleji zapadnout do nového kolektivu, uspořádaly jsme pro žáky 1. tříd adaptační dopoledne v krásném prostředí Panské zahrady. Cílem této akce bylo stmelení tříd a vytvoření příjemné atmosféry plné spolupráce, her a zábavy. Den začal vřelým přivítáním od našich paní učitelek, které děti seznámily s programem dopoledne. Slunce svítilo a děti s nadšením vyrazily na první aktivitu, kterou byly různé týmové hry zaměřené na spolupráci a komunikaci. Děti se rozdělily do skupinek a vrhly se do zábavných soutěží, které prověřily jejich týmového ducha a učily je, jak pracovat společně. Jednou z nejoblíbenějších aktivit bylo stavění domečků pro zvířátka z nasbíraných přírodnin. Děti sbíraly větvičky, listí, šišky a kamínky a s neuvěřitelnou fantazií stavěly malé domky pro lesní obyvatele. Každý domeček byl originální a odrážel kreativitu a úsilí malých stavitelů. Stavění domečků děti nejen bavilo, ale také je vedlo k přemýšlení o přírodě a jejích obyvatelích. Další zábavnou aktivitou bylo házení šišek na cíl, kterým byl vybraný strom. Tato hra nejenže prověřila dětskou přesnost a zručnost, ale také jim přinesla spoustu radosti a smíchu. Děti si navzájem fandily a každá trefa byla oceněna velkým potleskem. Tato aktivita podporovala zdravou soutěživost a povzbuzení mezi spolužáky. Na závěr dopoledne čekalo na děti malé překvapení – sladká odměna za jejich snahu, spolupráci a skvělou náladu. S úsměvy na tvářích si děti pochutnaly na sladkostech a užívaly si pocit, že se jim podařilo společně prožít krásný a smysluplný den. Adaptační dopoledne v Panské zahradě bylo úspěšné nejen díky krásnému počasí, ale hlavně díky nadšení našich prvňáčků, kteří se aktivně zapojili do všech her a aktivit. Vytvořili si tak nejen nové kamarády, ale také pocit sounáležitosti a týmového ducha, který jim bude pomáhat po celý školní rok. Fotografie zde.
1. A, 1. B, Mgr. I. Stulíková, Mgr. E. Nováková a Mgr. Š. Zeithamlová
Vážení rodiče, z bezpečnostních důvodů není možné osobní vyzvedávání dětí v pavilonu 1. stupně ze 4. oddělení školní družiny v 1. patře a ze školního klubu v přízemí. Vstup doprovodu je možný pouze do vestibulu školy, kde je třeba vyčkat příchodu dítěte. Dítě uvolní vychovatelka podle času uvedeného na přihlášce, nebo podle aktuální písemné omluvenky. Po 14:45 přechází žáci do školní družiny 1. – 3. oddělení. Zde je vyzvedávání bez změny – zvonky v 1. patře. Děkujeme za pochopení.
Nabídku kroužků pro šk. rok 2024/25 si můžete prohlédnout zde (pro 1. st.) a zde (pro 2. st.). Kroužky probíhají od října do dubna. Cena kroužků je 600 Kč za školní rok, kromě kroužku Keramika – 600 Kč + 200 Kč za materiál (celkem 800 Kč). Kroužek Českého jazyka a Matematiky pro 9. ročník je zdarma. Přihlášky vyzvedněte u třídního učitele Vašich dětí, vyplněné přineste nejpozději do konce září.
Zápis do školní družiny a školního klubu pro školní rok 2024/2025 proběhne v pondělí 2. 9. 2024 v době od 8:00 do 16:00 hod ve školní družině, 1. patro. Pozdější zápis žáka do družiny či klubu bude možný pouze v případě volného místa. Školní družina je určena pro žáky 1. stupně. Školní klub je určený pro žáky 2. stupně. Do školní družiny jsou přednostně přijímáni žáci 1. a 2. třídy a žáci dojíždějící. Žáci 4. a 5. třídy, kteří nebudou z kapacitních důvodů přijati do ŠD, mohou být přijati do školního klubu. Žáky 1. třídy zapíší rodiče osobně.
Osobní přítomnost zákonného zástupce starších žáků není nutná, přihlášku může 2. 9. 2024 vyzvednout žák a následující den odevzdá vyplněnou vychovatelce družiny či klubu. Přihlášky budou k dispozici u zápisu. Přihláška je také ke stažení na webových stránkách školy (zde).
Školní družina nabízí kroužek Vaření. Přihlásit se mohou žáci 2. – 5. ročníku, kteří jsou přihlášeni k činnosti ve školní družině/klubu.
Vstup do školy a školní družiny hlavním vchodem. Od 10:00 vstup zadním vchodem z Mayerovy ulice.
Informace na tel.: + 420 702 748 473, e-mail: skolnidruzina.hdblat@seznam.cz
Přehled všech důležitých informací, které se váží k období deváté třídy a dalšího studijního a profesního směřování po základní škole naleznete zde.
Třídní schůzky:
3. září: 2. - 5. ročníky (15:30)
4. září: 6. - 9. ročníky
27. listopadu: 1. - 9. ročník
23. dubna:
1. - 9. ročník
Ředitelská volna
pátek 13. prosince 2024
pátek 20. prosince 2024
pátek 2. května 2025
pátek 9. května 2025
Adaptační kurzy pro žáky 1. a 6. tříd
Adaptační kurz pro žáky 6. tříd – Střelské Hoštice
11. 9. - 13. 9. 2024 třída 6. B – ped. dozor: Mgr. E. Benešová, Mgr. Šárka Zeithamlová
16. 9. - 18. 9. 2024 třída 6. A – ped. dozor: Bc. Markéta Votípková, Mgr. Šárka Zeithamlová
Adaptační kurz pro žáky 1. tříd – Horažďovice a okolí
5. září 2024 třída 1. A – ped. dozor – Mgr. Ivana Stulíková, Mgr. Šárka Zeithamlová
6. září 2024 třída 1. B – ped. dozor – Mgr. Eva Nováková, Mgr. Šárka Zeithamlová
Organizace 1. týdne:
pondělí 2. září 2024
zahájení 8:00, konec 8:45, oběd 10:30 - pouze přihlášení žáci
úterý 3. září 2024
1. a 2. vyuč. hodina - třídnické práce, třídní učitelé budou ve svých třídách, od 3. vyuč. hodiny bude následovat výuka dle rozvrhu: 1. stupeň nejpozději do 12:40, 2. stupeň nejpozději do 13:35
Od středy 4. září 2024 vyučování podle rozvrhu hodin.
1. třídy:
úterý 3. 9.: do 10:00
středa 4. 9.: do 11:00
od čtvrtka 5. 9. dle rozvrhu
Obědy pro strávníky, kteří platí bezhotovostně, jsou automaticky přihlášeny od druhého dne po nástupu do školy v novém školním roce. Strávníci, kteří hradí obědy v hotovosti, mají obědy přihlášené až po zaplacení určené částky. Den předem si mohou strávníci přihlásit nebo odhlásit oběd telefonicky na tel. čísle 376 512 315, e-mailem na: vedoucijidelny@zsblatenska.horazdovice.cz nebo osobně v kanceláři ŠJ.
Organizaci školního roku 2024/2025 naleznete zde.
V životě každého učitele přicházejí chvíle veselé i smutné. Pro mě byly vždy ty nejsmutnější, když jsem se musela rozloučit se třídou, která mně přirostla k srdci. Do života jsem už vypravila mnoho dětí, ale tahle třída byla má první v Horažďovicích. Shodou okolností byla i první třídou mého předchůdce, mladého učitele Mgr. Jana Pelána. Strávil se žáky šestou a sedmou třídu a staral se o ně opravdu vzorně. Odstěhoval se a já nastoupila po něm. Byla to práce radostná a já jen jsem leštila lesklé plošky kamínků, které vybrousil můj kolega. Dva roky uplynuly a před námi byli mladí a sebevědomí lidé. Změnili se, vyspěli a zmoudřeli. Viděla jsem v jejich očích dojetí, někdy i slzy. Rozloučit se s nimi přijel i pan učitel. Stáli jsme oba před nimi a uvědomili jsme si, že to jsou poslední okamžiky, které trávíme spolu. Myslím, že jsme byli spolu rádi. Loučila se i druhá devátá třída. Poděkovali paní učitelce třídní, Mgr. Šárce Zeithamlové.Také u nich jsem viděla, že jsou dojati. Slavnostní atmosféru podtrhlo i roztomilé vystoupení prvňáčků a vlídné projevy paní místostarostky a paní ředitelky. Závěrem bych oběma třídám chtěla popřát do dalšího života trochu štěstí a mnoho vytrvalosti a cílevědomosti. Ať jste šťastní a spokojení. Fotografie zde.
Mgr. Jana Zelená
Ve čtvrtek dne 20. června se v sušickém kině Sirkus uskutečnila slavnostní prezentace krátkých dokumentárních snímků, na kterých po dobu několika měsíců pečlivě pracovaly žákovské týmy z Horažďovic a ze Sušice. Základní školu Blatenská tento ročník reprezentovali žáci Kateřina Behenská, Samuel Kočiš, Vanessa Kočišová, Martin Krupka a Jakub Vondryska ze třídy 8. A. Mladí nadšenci se díky úžasné podpoře neziskové organizace Post Bellum a města Horažďovice mohli alespoň na nějakou dobu vžít do rolí dokumentaristů, jejichž úkolem bylo originálním způsobem zachytit těžké životní osudy vybraného pamětníka. Tím naším se pro letošní rok stal pan Ladislav Panuška, který i přes úctyhodný věk 83 let ani na chviličku nezaváhal a s energií sobě vlastní se odhodlal posadit před nahrávací zařízení. Pan Panuška se narodil 21. srpna 1940 v Malých Hydčicích, a to do zemědělské usedlosti. Rodiče pana Panušky hospodařili přibližně na 30 hektarech pozemků a kromě toho se starali o hospodářská zvířata od drůbeže až po skot. Není tedy s podivem, že byl pan Panuška i se svými čtyřmi bratry veden k poctivé práci. Většinu základní docházky absolvoval pamětník v Horažďovicích. Po šesté třídě se ale s celou rodinou musel přesunout kvůli novému režimu, jenž pomalu začal prostupovat celou československou společností. Po základní škole se pan Panuška přestěhoval do Vysokého Mýta, kde vystudoval Střední školu vodohospodářskou. Po jejím ukončení obdržel umístěnku do podniku Vodotechna a Vodohospodářská stavební obnova, který se nedlouho poté přetransformoval ve společnost Vodohospodářské stavby. Pan Panuška byl velmi silně ovlivněn socialistickým režimem, kvůli kterému přišel o všechen svůj majetek. Ten byl sice navrácen v restitučním řízení, ale v naprosto dezolátním stavu. Ihned po znovunabytí veškerého nemovitého majetku se pan Panušku pustil do jeho renovace, na které s výpomocí členů nejbližší rodiny pracuje ještě dnes. Nejen o těchto zážitcích hovořil pan Panuška v dokumentu, který nakonec sklidil mohutný potlesk od odborné poroty, členů ostatních týmů či zástupců do projektu zapojených měst. Dokumentární snímek by určitě nevznikl bez odvahy pamětníka Ladislava Panušky, naší koordinátorky Petry Hoblové z organizace Post Bellum, zapojených partnerů a také rodičů zúčastněných žáků, kterým tímto srdečně děkujeme za veškerou podporu. Finální verzi našeho krátkého filmu a fotografie můžete zhlédnout zde.
Mgr. Petr Curko, vedoucí žákovského týmu
V pátek 10. května se v budově Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně uskutečnilo československé finále soutěže prezentačních dovedností s názvem Prezentiáda, do kterého se z kola krajského probojoval i náš tým Horažďovické perly, a to ve složení Michala Lupíšková, Hynek Korous a Veronika Ritterová (všichni ze třídy 9. B). Jelikož se slavnostní akce konala až v jihomoravské metropoli, museli jsme na soutěž vyrazit již o den dříve. I když jsme původně měli z dlouhého cestování určitý respekt, trasa dlouhá 316 kilometrů utekla jako voda a ihned po ubytování v malebném penzionu jsme nemeškali a vydali jsme se obdivovat krásy druhého největšího města v České republice. Naše kroky nás nejprve zavedly na hrad Špilberk, z něhož se nám Brno odhalilo v celé své kráse. Po krátkém oddychu a vstřebání veškerých dojmů jsme dále zamířili do městského centra, kde jsme nemohli minout ikonické objekty jako sochu Jošta Lucemburského, slavný brněnský orloj na náměstí Svobody či Zelný trh. Druhý den ráno jsme se již vydali na místo soutěžení. Ihned po příchodu se nás ujali organizátoři, kteří s námi vyřešili veškeré úvodní náležitosti. Od 9:00 dále proběhla vstupní prezentace, kde nám byl předložen harmonogram soutěžního dne a v čase 9:30 již odstartovalo prezentování soutěžních týmů, které ale byly nejprve rozlosované do tří oddělených skupin. Naše Horažďovické perly přišly na řadu pár minut před jedenáctou a bez nadsázky lze konstatovat, že zúročily všechny dlouhé hodiny příprav. Jejich prezentace probíhala v odlehčeném duchu, a tak si velmi záhy podmanily téměř celé publikum. Těsně po poledni odešli soutěžící na zasloužený oběd, zatímco porotci sčítali body, které týmům přidělili. Kolem půl jedné pak byly v každé skupině oznámeny dva týmy postupující do odpoledního superfinále. Bohužel jméno našeho týmu nezaznělo, ale přesto nikdo z nás nebyl zklamaný, jelikož žáci odvedli své maximum. Šest postupujících týmů se poté odebralo na přípravu pro závěrečné klání – v průběhu asi jedné hodiny měly připravit svůj rozhodující výstup. Ostatní účastníci akce se přesunuli do velkého sálu, kde probíhal workshop v improvizačních dovednostech. Samotné superfinále se pak odehrálo od dvou hodin do půl páté a těsně po něm proběhlo předávání diplomů, odměn a poháru pro vítěze. Po skončení soutěže jsme nezamířili na ubytování, ale ještě jsme navštívili protiatomový kryt 10-Z a úplně na závěr jsme si za odměnu dopřáli zážitek v podobě odehrání únikové hry. Kolem desáté večer jsme se ale konečně přesunuli do postelí, abychom se dobře vyspali na naši sobotní cestu domů. Všichni tři naši deváťáci obětovali soutěži spoustu času a i když nakonec nestanuli na stupních vítězů, zaslouží si hlubokou poklonu za obětavý přístup k celé akci. Prezentiáda nám opět jednou dokázala, že rozvoj schopností a dovedností žáků se nemusí odehrávat pouze za zdmi školní budovy. Fotografie zde.
Mgr. Petr Curko
Dne 3. 5. jsme vyjeli spolu se dvěma dalšími školami na zájezd do Anglie. Ve večerních hodinách jsme se sešli před horažďovickým nádražím. Čekala nás dlouhá cesta za poznáním. V sobotu ráno jsme dorazili do hlavního města Belgie, do Bruselu. Zde jsme navštívili mnoho památek a také muzeum evropských dějin, kde se nám líbilo. Odpoledne jsme přejeli do dalšího belgického města s názvem Bruggy. Viděli jsme opět další památky a po dlouhém dni jsme se vydali do hostelu, kde jsme přenocovali. Neděli jsme započali snídaní, po které jsme se vydali do Anglie. Když jsme přijeli do Francie, museli jsme čekat na náš trajekt, který zanedlouho odplul od francouzského břehu k tomu anglickému. Po asi dvouhodinové cestě po kanálu La Manche jsme dopluli do Doveru. Neděli jsme prožili spíše na cestě, ale stihli jsme se podívat na středověký hrad Leeds, kde byla krásná velká zahrada se spoustou květin. Poté už jsme se vydali jen za svými londýnskými rodinami, kde jsme do konce pobytu bydleli. Druhý den v Anglii jsme navštívili Londýn a jeho Tower of London, Tower Bridge a další muzeum. Také jsme vyšli na greenwichskou hvězdárnu, kterou prochází nultý poledník. Třetí den jsme navštívili město Brighton, abychom viděli křídové útesy. Moc se nám tady líbilo také díky hromadě obchodů, které jsme měli možnost navštívit, a dokonce nám přálo i počasí. Čtvrtý den byl den, kdy jsme večer už odjížděli, ale ještě jsme si trochu toho Londýna dopřáli a lodí po řece Temži jsme dojeli až do centra, kde jsme měli možnost vidět Big Ben, Buckinghamský palác a známé London Eye, které jsme také navštívili a viděli jsme na celý Londýn. Večer jsme vyrazili zpět k domovu plní krásných vzpomínek a zážitků z úžasného zájezdu. Do Horažďovic jsme přijeli ve čtvrtek v odpoledních hodinách, kde na nás už čekali nedočkaví rodiče. V Anglii se nám všem líbilo a jsme rádi, že jsme mohli navštívit zrovna tuto krásnou a svéráznou zemi. Fotografie zde.
Nela Lávičková, žákyně 8.A