AKTUALITY

Konec a začátek

V životě každého učitele přicházejí chvíle veselé i smutné. Pro mě byly vždy ty nejsmutnější, když jsem se musela rozloučit se třídou, která mně přirostla k srdci. Do života jsem už vypravila mnoho dětí, ale tahle třída byla má první v Horažďovicích. Shodou okolností byla i první třídou mého předchůdce, mladého učitele Mgr. Jana Pelána. Strávil se žáky šestou a sedmou třídu a staral se o ně opravdu vzorně. Odstěhoval se a já nastoupila po něm. Byla to práce radostná a já jen jsem leštila lesklé plošky kamínků, které vybrousil můj kolega. Dva roky uplynuly a před námi byli mladí a sebevědomí lidé. Změnili se, vyspěli a zmoudřeli. Viděla jsem v jejich očích dojetí, někdy i slzy. Rozloučit se s nimi přijel i pan učitel. Stáli jsme oba před nimi a uvědomili jsme si, že to jsou poslední okamžiky, které trávíme spolu. Myslím, že jsme byli spolu rádi. Loučila se i druhá devátá třída. Poděkovali paní učitelce třídní, Mgr. Šárce Zeithamlové.Také u nich jsem viděla, že jsou dojati. Slavnostní atmosféru podtrhlo i roztomilé vystoupení prvňáčků a vlídné projevy paní místostarostky a paní ředitelky. Závěrem bych oběma třídám chtěla popřát do dalšího života trochu štěstí a mnoho vytrvalosti a cílevědomosti. Ať jste šťastní a spokojení. Fotografie zde.
Mgr. Jana Zelená


Den kostýmů

Dne 17. 6. 2024 se uskutečnil den v kostýmech, který připravila Sára a Nikča z 9. A. Cenu za nejlepší kostým vyhrála paní učitelka Andrea Jarešová.


Příběhy našich sousedů – pan Ladislav Panuška

Ve čtvrtek dne 20. června se v sušickém kině Sirkus uskutečnila slavnostní prezentace krátkých dokumentárních snímků, na kterých po dobu několika měsíců pečlivě pracovaly žákovské týmy z Horažďovic a ze Sušice. Základní školu Blatenská tento ročník reprezentovali žáci Kateřina Behenská, Samuel Kočiš, Vanessa Kočišová, Martin Krupka a Jakub Vondryska ze třídy 8. A. Mladí nadšenci se díky úžasné podpoře neziskové organizace Post Bellum a města Horažďovice mohli alespoň na nějakou dobu vžít do rolí dokumentaristů, jejichž úkolem bylo originálním způsobem zachytit těžké životní osudy vybraného pamětníka. Tím naším se pro letošní rok stal pan Ladislav Panuška, který i přes úctyhodný věk 83 let ani na chviličku nezaváhal a s energií sobě vlastní se odhodlal posadit před nahrávací zařízení. Pan Panuška se narodil 21. srpna 1940 v Malých Hydčicích, a to do zemědělské usedlosti. Rodiče pana Panušky hospodařili přibližně na 30 hektarech pozemků a kromě toho se starali o hospodářská zvířata od drůbeže až po skot. Není tedy s podivem, že byl pan Panuška i se svými čtyřmi bratry veden k poctivé práci. Většinu základní docházky absolvoval pamětník v Horažďovicích. Po šesté třídě se ale s celou rodinou musel přesunout kvůli novému režimu, jenž pomalu začal prostupovat celou československou společností. Po základní škole se pan Panuška přestěhoval do Vysokého Mýta, kde vystudoval Střední školu vodohospodářskou. Po jejím ukončení obdržel umístěnku do podniku Vodotechna a Vodohospodářská stavební obnova, který se nedlouho poté přetransformoval ve společnost Vodohospodářské stavby. Pan Panuška byl velmi silně ovlivněn socialistickým režimem, kvůli kterému přišel o všechen svůj majetek. Ten byl sice navrácen v restitučním řízení, ale v naprosto dezolátním stavu. Ihned po znovunabytí veškerého nemovitého majetku se pan Panušku pustil do jeho renovace, na které s výpomocí členů nejbližší rodiny pracuje ještě dnes. Nejen o těchto zážitcích hovořil pan Panuška v dokumentu, který nakonec sklidil mohutný potlesk od odborné poroty, členů ostatních týmů či zástupců do projektu zapojených měst. Dokumentární snímek by určitě nevznikl bez odvahy pamětníka Ladislava Panušky, naší koordinátorky Petry Hoblové z organizace Post Bellum, zapojených partnerů a také rodičů zúčastněných žáků, kterým tímto srdečně děkujeme za veškerou podporu. Finální verzi našeho krátkého filmu a fotografie můžete zhlédnout zde.

Mgr. Petr Curko, vedoucí žákovského týmu


Výprava na „horažďovický Klondike“

Na konci školního roku 2023/2024 se vybraní žáci 9. ročníků vypravili na již tradiční rýžování zlata na řece Otavě, a to pod odborným dohledem geologa Aleše Červeného z Městského muzea Horažďovice. Šlo o pomyslnou zlatou tečku za právě končící životní etapou žáků, kterým zbývá jen několik posledních okamžiků na základní škole. Samotné latinské označení zlata pojmem aurum pochází z antického aurora, což lze přeložit jako ranní záře či východní země. Věhlasní starověcí myslitelé a středověcí alchymisté prahnoucí po kameni mudrců si zlato spojovali především se životodárným Sluncem. A z pohledu dnešní vědy se musíme pousmát nad tím, jak blízko byli pravdě. Podle současných teorií vznikla většina pozemského zlata při obřích kolizích vesmírných supernov, které se zcela vymykají lidským představám. A v okamžiku, kdy se z vesmírného prachu začala formovat naše rodná planeta, stalo se i zlato jedním z přítomných stavebních materiálů. Vzhledem k jeho velké hmotnosti kleslo zlato do hlubin roztaveného zemského pláště, odkud bylo na zemský povrch po miliony let vymýváno vodou o teplotě několika set stupňů Celsia. Zde tento cenný kov ležel beze změny až do okamžiku, kdy si ho začali všímat první lidé. Ale to už je známý příběh. Řeka Otava, utvářející typický krajinný ráz Horažďovicka, byla jako významný zdroj zlata využívána již samotnými Kelty, kteří ji pojmenovali výrazem Atava, neboli Bohatá řeka. V současné době je většina otavského zlata vytěžena, ale přesto se nám za využití rýžovacích pánví povedlo získat několik desítek zlatých plíšků (takzvaných zlatinek). Ty pro nás mají hodnotu spíše citovou, jelikož zbohatnout se na nich rozhodně nedá. K bohatství v jakékoliv podobě už si žáci budou muset vyšlapat svou vlastní cestu. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko


Cyklovýlet s páťáky

V sobotu, 8. června, jsme se vydali v počtu 11 lidí na již třetí cyklovýlet. Tentokrát naše trasa vedla od školy směrem na Prácheň, pak "cestou necestou" do Boubína. První zastávku jsme si dali v místní farmě. Dále jsme jeli přes Svaté Pole do Hoštic. Tady jsme se tradičně občerstvili v kempu a u zmrzlináře a nabití energií pokračovali směr Katovice. Před Poříčím na nás však čekaly "bahenní lázně". Nic nás ale nezlomilo a umytí v řece bylo pro všechny velmi příjemným ochlazením. Ještě jsme stihli i trampolíny na hasičských slavnostech v Hošticích a pak už jsme rychle mířili cyklostezkou zpět do Horažďovic. Počasí nám přálo, zážitků máme spoustu a všichni už pomalu plánujeme další trasu. Fotografie zde.
Mgr. Milena Sládková


Cestovatelské odpoledne ve školní družině na Blatenské

Jede, jede mašinka, má otevřená okýnka, projíždí přes údolí, veze děti z Blatenský, jede z hor i z nížiny, veze je na prázdniny. Veselou písničku o prázdninovém cestování si vyslechli všichni naši blízcí, kteří ve středu 12. června přijali pozvání do školní družiny na společné zábavné odpoledne. Tato setkání se již stala tradicí, na kterou se vždy moc těšíme a také se pečlivě připravujeme. Nacvičili jsme úvodní písničku, vyrobili jme mašinku i vagonky. Paní vychovatelky připravily cestovatelský kvíz. Počasí nám celkem přálo, a tak jsme mohli být ve venkovních prostorech mezi pavilony. Vytvořili jsme rodinné týmy, některé byly jen dvoučlenné, jiné čítaly i šest členů. Paní vychovatelky rozdaly vytištěné křížovky, psací potřeby a pátrání mohlo začít. Cestovatelské otázky, jejichž odpovědi se zapisovaly do křížovky, byly rozmístěny na stromech i keřích, na oknech školy, dokonce visely i na prádelní šňůře. Soutěžním týmům se podařilo najít všech 19 otázek, zapsat správné odpovědi do křížovky a vyluštit tak tajenku. A jaká byla tajenka? Samozřejmě se týkala cestování! Zněla NAŠE VYSNĚNÁ DOVOLENÁ. A to byl další úkol pro soutěžící. Členové týmu se poradili, dohodli se na vysněné rodinné dovolené a svá přání napsali na připravené kartičky. A co s kartičkami? V úvodní písničce se zpívalo, že mašinka má otevřená okýnka, ale ta naše neměla okýnka žádná. Proto každý tým nalepil svou kartičku na mašinku nebo vagónek a náš prázdninový vlak byl kompletní, připravený vyrazit na pořádnou jízdu. Protože pořádná práce si zaslouží pořádnou odměnu, čekala i na naše soutěžící. A kde jinde, než v cestovním kufru! Byl plný dobrot i s překvapením. U každé dobroty byl lísteček s cestovatelským pokynem nebo poučkou. Všem účastníkům děkujeme za návštěvu a hlavně za to, že se aktivně zapojili do připraveného programu a strávili tak krásné odpoledne se svými dětmi. Vám i nám přejeme krásné léto plné sluníčka, výletů, cestování a příjemných zážitků. A nezapomeňte! Všechny cesty vedou domů, protože ve světě je krásně, ale doma u rodiny je nejlépe. Fotografie zde.

Kolektiv vychovatelek a žáci ŠD Blatenská


Červnové výletování 7. A

Červen je tradičně spojován s blížícím se závěrem školního roku, ke kterému neodmyslitelně patří výlety. Nejinak tomu bylo i letos. Den, věnovaný dětem, odstartoval sérii čtyř akcí. Příjemnou procházkou jsme dorazili do kempu v nedalekých Střelských Hošticích. Opekli jsme si buřtíky, zaskákali na místní obří nafukovací trampolíně a mlsali zmrzku. Další dva výlety vedly do Plzně. Skupina vybraných žáků tam totiž bojovala na různých stanovištích s jinými týmy v rámci účasti na krajském kole branně vědomostní soutěže armády ČR. Hned druhý den jsme vyrazili do Plzně opět, tentokráte do Techmania Science Center. Zde jsme absolvovali program zaměřený na robotiku - naprogramovali jsme ozoboty a užili si interaktivní expozice, včetně následného nakupování a občerstvení v oblíbeném KFC. Na poslední trase jsme zamířili do Velkých Hydčic, kde jsme podnikli zajímavou exkurzi po závodě Hasit, Šumavské vápenice a omítkárny, v kempu opekli buřty a osvěžili se ve vodách Otavy. Bylo to fajn, pohodička, zábava a legrace. Nyní nás čeká už jen výzo a hurááá na prázdniny! Fotografie zde.
Mgr. Andrea Jarešová, třídní učitelka 7. A


VLASTIVĚDNÁ EXKURZE RABÍ 19. 6. 2029

Třetí největší hradní zřícenina v ČR, hrad Rabí, zlákala k návštěvě žáky 4. A a 4. B. Poté, co mladí turisté prozkoumali stezku kolem hradního komplexu, svěřili se do rukou paní průvodkyně. Ta seznámila žáky se jmény šlechtických rodů, které hrad v průběhu staletí budovaly: páni z Velhartic, Švihovští z Rýzmberka, Chanovští z Dlouhé Vsi, Rožmberkové, Lamberkové. Při potěžkávání žulových dělových koulí ve sklepení hradu vyprávěla paní průvodkyně o dvojím dobývání hradu husity v letech 1420 a 1421. Páni z Rabí totiž patřili k předním odpůrcům husitů v západních Čechách. Při prvním dobývání se posádka hradu vzdala bez boje, nejspíš podlehla výhrůžkám vůdce husitů Jana Žižky z Trocnova. Při druhém obléhání se posádka hradu bránila, ale neubránila. Jan Žižka přišel v boji o své druhé oko. Při obléhání hradu využili husité tehdejší nová moderní železná děla - bombardy. Po výstřelu musela několik hodin chladnout a měla životnost asi 33 výstřelů. Žáky zaujaly i mohutné kamenné hradby, 60 metrů hluboká hradní studna, využívání hus jako hlídaček hradu, panoramatická vyhlídka do kraje z ochozu starého paláce nebo, v té době velmi moderní, jímka na odpad z hradních toalet (obsah jímky se v případě útoků na hrad využíval jako zbraň proti nepřátelům). Pod hradbami Rabí se nachází jeden z mnoha židovských hřbitovů tohoto kraje. Žáci si prohlédli ornamenty a hebrejské písmo na vápencových náhrobcích. Dověděli jsme se, že židovští obyvatelé přirozeně odešli z Rabí ještě před začátkem druhé světové války. Cestou z hradu žáci nepřehlédli zmrzlinu mnoha příchutí na rábském náměstí. V Žichovicích, kam pěšky doputovali, se osvěžili koupáním v řece Otavě. A odtud plni dojmů regionálním vláčkem zpět do školy. Fotografie zde.

Mgr. Marie Krejčová


EXKURZE KAMENOLOM SLATINA - 15. 5. 2024

O tom, že práce v kamenolomu není vůbec snadná a zároveň je i krásná, se měli možnost přesvědčit žáci 4. B při exkurzi do nedalekého žulového kamenolomu ve Slatině. Pro své cestování zvolili ranní linkový autobus do Chanovic. Obec Chanovice láká návštěvníky možností navštívit muzeum lidových staveb z Klatovska, procházet se v anglickém parku obklopujícím barokní zámeček, či vystoupat na rozhlednu na vrchu Chlum, ta byla veřejnosti otevřena v roce 2010. Právě panoramatické vyhlížení z oken rozhledny, do kraje lemovaného horizontem šumavských a brdských vrcholů, zaujalo nadšené turisty ze 4. B. Spolužák Milan se radostně pochlubil, že na stavbě rozhledny pracoval jeho tatínek. Po turistické stezce pojmenované podle šumavského poustevníka Vintíře, obklopeni bující jarní přírodou, putovali žáci do již zmíněné Slatiny. Před vstupem do areálu lomu nám místní technik, pan Kandr, představil nejtěžší kamenné sluneční hodiny v Česku, vážící 9 tun, které kromě slunečního času ukazují i znamení zvěrokruhu. Mnohé činnosti, které vykonávají kameníci v lomu, žákům následně představil pan Mašek, vedoucí provozu. Jeden muž vrtal otvor do kamenného bloku, aby mohl být vložen střelný prach a kámen při výstřelu pukl. Jiní muži opravovali bagry. Další z kameníků pomocí sbíječky a zatloukání železných klínů odděloval žulové kvádry, které následně štípal na dlažební kostky. V halách obrovské pily diamantovými kotouči a lany řezaly kamenné bloky na desky, kvádry a další požadované tvary. Jiné stroje hotové desky leštily nebo naopak drsnily. Žáci se dověděli také o hospodaření s lomovou vodou, která se z těžební jámy odčerpává do záchytné nádrže vždy na jaře, kdy se zahajují práce v lomu. A také o recyklaci vody používané při řezání kamenů. Všude hluk strojů a spousty kamenného prachu. Na paletách ale vyskládané pěkné hotové výrobky, například dlažba pro blatenské náměstí… A na zvídavé žáky čekala v závěru exkurze odměna, vyleštěné destičky z krásné načervenalé žuly. A siláci si mohli vzít na památku i dlažební kostku! Cestou na autobusovou zastávku žáky čekala ještě jedna zajímavost, slatinská synagoga a s ní související zmínka o nedalekém židovském hřbitově. Po tak vydatném putování se již všichni těšili na zasloužený oběd ve školní jídelně. Fotografie zde.

Mgr. Marie Krejčová


Výlet osmáků na Šumavu pohledem žákyně Terky

19. června 2024 se účastníci pěší túry z Modravy na Čeňkovu Pilu shromáždili před budovou školy a netrpělivě vyčkávali na příjezd autobusu. Když se tak stalo, všichni se nahrnuli dovnitř s cílem najít si co nejlepší místo. Jakmile jsme se usadili, autobus vyrazil na cestu. Netrvalo to dlouho a už jsme byli v prvním cíli naší cesty – u infocentra v Modravě, nedaleko Tříjezerní slati. Bylo nádherné, slunné počasí a všichni se moc těšili na výšlap. Z počátku to vypadalo na mírumilovnou cestičku podél líbezné řeky Vydry. O opaku nás ovšem přesvědčil nastávající tankodrom plný bláta, rozbahněných potůčku a balvanů. Pro některé z nás to byl „zničující“ okamžik, kdy jsme poprvé spatřili a zažili pravou sílu šumavské krajiny, ale hlavně to pro nás dozajista byl skvělý a naučný zážitek plný dobrodružství. Většinu času jsme šli lesem nebo mýtinkami a loukami v okolí řeky, kde jsme obdivovali rozmanitost tamější přírody. Po cestě jsme viděli například několik výstavních kousků prstnatce májového nebo ukázkový druh tesaříka, který se nakonec ukázal jako kozlíček smrkový. Někteří vnímaví jedinci již dokonce narazili na první houby. Po několika desítkách minut chůze jsme zastavili u hradlového mostu u Modravy, kde si někteří zchladili uchozené nohy v řece Vydře, což nám ale moc nepomohlo, jelikož jsme před sebou měli ještě zhruba deset kilometrů cesty. Pokračovali jsme cyklotrasou na druhé straně hradlového mostu a užívali si příjemného chládku, který nám nabízely místní lesy. Následovali jsme další cyklotrasu až k Turnerově chatě a odtud pak do Čeňkovy Pily. Tam jsme se zastavili hned vedle parkoviště u malého stánku s občerstvením a plně si vychutnali pauzu na oběd. Po přestávce jsme pokračovali k vodní elektrárně Čeňkova Pila, kde jsme absolvovali výklad o funkci vodních elektráren na celé ploše NP Šumava. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých faktů, například jak fungují vodní turbíny a jak se jejich pomocí získává elektřina nebo jak se v minulosti ze Šumavy dopravovalo dřevo důmyslnými vodními kanály. V průběhu exkurze jsme také navštívili soutok Vydry a Křemelné, kde vzniká naše stará známá řeka Otava – přesně taková, jakou ji známe. Nezapomněli jsme ovšem ani navštívit místo, kde známý český skladatel Bedřich Smetana zasadil na památku tři smrky, z nichž už jeden bohužel nestojí. Hned vedle nich se nachází majestátní douglasky, tedy stromy rodu Pseudotsuga, které zde rostou již stovky let. Po exkurzi jsme ještě navštívili místní podnik Kafírnu, kde jsme si odpočinuli a posvačili u krásného umělého rybníčku. Pak už jsme se ale vydali zpět na parkoviště, kam pro nás přijel náš autobus, který nás bezpečně odvezl domů.

Tereza Šípková, žákyně 8. B


Osmáci na Šumavě

Ve středu 19. června se žáci tříd 8. A a 8. B konečně dočkali a se svými třídními učiteli a s paní asistentkou z 8. B se vydali na třídní výlet na Modravu. Do místa určení nás sice odvezl autobus, ale po jeho odjezdu už se všichni výletníci museli spolehnout jen na své nohy. Jelikož nám ale počasí vyšlo na výbornou a pocitová teplota se pohybovala kolem příjemných 20 °C, mohli jsme bez obav nasadit svižné tempo. Pro naše potřeby jsme si vybrali trasu po naučné stezce Modrava – Hradlový most, na které bylo neustále co pozorovat. První část stezky byla vedena neupraveným lesním a lučním terénem, a to přes zamokřená místa po povalovém chodníku. Je pravda, že z počátku se nám nohy do relativně vlhkého terénu bořily více, než jsme si přáli, ale po krátkém dobrodružství jsme vyšli na dobře upravenou stezku, po níž jsme putovali až do našeho cíle v podobě vodní elektrárny na Čeňkově Pile. Téměř po celou cestu nás doprovázelo šumění ostře tekoucí řeky Vydry, které bylo na malou chvilku vystřídáno o poznání lenivějšími projevy známého Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Ten se v dřívějších časech aktivně využíval k plavení vytěženého dřeva. Naše putování přírodou jsme si také zpestřili určováním různých druhů rostlin a živočichů. K nejkrásnějším úlovkům dne bezesporu patřil výstavní tesaříkovitý brouk kozlíček smrkový, kterého jsme si nafotili a bezpečně ho navrátili do přírody. Kolem druhé hodiny odpolední už nás ale čekala exkurze v Informačním centru malých vodních elektráren Vydra a Čeňkova pila, kde nás znalý pan průvodce zasvětil do tajů výroby elektrické energie pomocí síly vodních toků. Pak už jsme ale opět usedli do pohodlných sedadel autobusu a nabití novými zážitky jsem se vypravili zpět do Horažďovic. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko


Ohlédnutí za Dnem s IZS a AČR 2024

Velký zájem a nadšení vzbudily ve čtvrtek dopoledne záchranné složky v areálu Hasičské zbrojnice Horažďovice v přilehlé ulici. Město Horažďovice a Hasičský záchranný sbor ve spolupráci se složkami IZS i dalšími organizacemi pořádaly pod patronací starosty města pro děti a širokou veřejnost ukázkový den činnosti těchto složek. V úvodu proběhlo rytmické vystoupení barevně oděných mažoretek z Klatov a ze Základní školy Blatenské. Děvčata rozpohybovala malé i velké diváky. Vystoupení sklidilo bouřlivý potlesk. Na co však netrpělivě čekali všichni účastníci výtvarné soutěže, bylo vyhlášení výsledků. Obrázky na téma „Co se skrývá za zdmi a dveřmi hasičské stanice” byly opravdu rozmanité. Ovšem překvapení a radost v očích, když všechna tři vítězná místa obsadili žáci a žákyně ZŠ Blatenské byly bouřlivé. Program byl pestrý a bohatý. Děti si mohly vyzkoušet pobyt v zakouřeném prostoru. Kdo chtěl, nasadil si po změření obličeje plynovou masku jako v dřívějších dobách branných dnů. Vystavené a zpřístupněné hasičské vozy lákaly k jejich prozkoumání. V červených stanech se věnovali zájemcům odborníci, kteří kladli základní otázky ohledně první pomoci, telefonních čísel, jak správně ohlásit na dispečink problém v případě ohrožení života svého nebo jiné osoby, rozdávali dětem pexesa, záložky, rozvrhy hodin, pravítka, balónky a prospekty. Dopoledne bylo zpestřené slečnami z klatovské Střední zdravotnické školy, které kouzlily na tvářích nádherné barevné obrázky na přání. Jak těžké je proudem vody z hadice shodit kuželku na dálku, zatímco další musí potřebnou vodu kamarádovi napumpovat, si chtěl vyzkoušet snad každý. Ti nejvíc odvážliví si nasadili hasičské helmy, potěžkali policejní vesty a opasky. A víte, jak jsou těžké? Věřte, že moc! Hasičská ukázka skutečného vyprošťování z havarovaného vozu nenechala jedinou tvář bez údivu. Pro hladová bříška i vyprahlá hrdla bylo připraveno občerstvení a pro všechny účinkující ještě sladká tečka. Na závěr bych ráda zmínila úryvek z jedné dětské písničky, kde se zpívá: „Protože já ve dne v noci důležitá čísla znám, nezůstanu bez pomoci, vím, kam rychle zavolám.” 150, 155, 158, 112. Tak nezapomeňte. Fotografie zde.


Informace školní jídelny k výdeji obědů 28. 6. 2024

Obědy pro strávníky jsou automaticky přihlášeny do 27. 6. 2024. Oběd na 28. 6. 2024 si strávník musí přihlásit na tel. čísle 376 512 315 nebo e-mailem na: vedoucijidelny@zsblatenska.horazdovice.cz. Výdej obědů dne 28. 6. 2024 bude probíhat od 10 do 12 hodin.


Techmania Plzeň

Dne 13. 6. 2024 ročníky 7. tříd vyrazily na cestu za poznáním do plzeňské Techmánie. Dobrodružství spojená s virtuální realitou, s ozoboty a s vědeckotechnickou show začala ráno na horažďovickém nádraží. Cestu jsme si užili, přestože na nás čekal nejen přestup na jiný vlak, ale také přesun do připraveného autobusu, neboť na této trati byla výluka. Jakmile jsme dorazili do Plzně, naše rychlé kroky směřovaly do vědeckého centra. Tam byl totiž pro nás připraven program s ozoboty, které jsme si museli sami naprogramovat dle vlastního přání. Stvořili jsme zpěváky, hokejisty a jiné. Potom jsme zhlédli ohnivou show a pak jsme si už jenom užívali nabízených expozic, her i pokusů. Ve dvanáct hodin jsme se přemístili do Plazy, kde jsme si nakoupili, najedli a nabrali síly na zpáteční cestu. Na nádraží jsme se vydali přes náměstí, ale pak již nejkratší cestou k vlakovému nádraží. I cesta domů proběhla bez problémů. Fotografie zde.

(Viktorie Švambergová a Michaela Kropáčková, žákyně 7. B)


Branný den č. 2

Dne 12.6. se naši sedmáci zúčastnili krajského kola "branně vědomostní soutěže" v Plzni Radčicích. Počasí se navzdory špatné předpovědi vydařilo a žáci se tak mohli na radčickém hřišti utkat v různých silových i vědomostních disciplínách. Horažďovice zde zastupovaly 3 šestičlenné týmy a ty se na jednotlivých stanovištích se střídaly po patnácti minutách. Potrápil je například šplh, hod granátem, střelba na terč či překážková dráha se zátěží. Naši chlapci a děvčata se také příjemně zapotili u vědomostního testu z milníků naší historie, kartografického kvízu a znalosti 1. pomoci. Tato jejich snaha byla korunována krásným 4., 7. a 9. místem. Po předání cen následovala ukázka výcviku a zneškodnění pachatele pomocí služebního psa. Akce se vydařila a přestože jsme nepřivezli pohár, budeme na tento den dlouho vzpomínat. Fotografie zde.

Eva Kolaříková, AP


Noc kostelů

Dne 17.6.2024 se žáci 6.A podíleli na programu akce Noc kostelů v prácheňském kostele sv. Klimenta. Děti předvedly dramatizaci prácheňské pověsti O zvonu. Vystoupení obohatily ještě dvěma písněmi a doprovázela je na kytaru a flétnu p. učitelka B.Humlová a paní asistentka E. Kolaříková. Celé vystoupení trvalo sice pár mnut, ale bylo oceněno potleskem.
Mrg. Jana Zelená


Pasování na čtenáře

Ve středu 12. června se naši prvňáčkové konečně dočkali slavnostního pasování na ‚‚Rytíře řádu čtenářského.‘‘ Tato akce se uskutečnila ve velkém sálu muzea. Na začátku se o příjemnou atmosféru postarala skupinka houslistů a malých zpěváků pod vedením paní učitelky Radky Panuškové. Za účasti svých nejbližších děti složily nejprve slib a po té byly pasovány na čtenáře. Drobné dárky související se čtením si děti převzaly z rukou paní ředitelky Jaroslavy Šimkové, paní zastupitelky Aleny Průchové a paní knihovnice Jany Truhlářové. Fotografie zde.

(učitelky 1. tříd)


Pěší túra, dárek ke Dni dětí

Dne 31. 5. 2024 vyrazily 6. třídy a 7. B na pěší túru kolem Horažďovic. Všichni nadšeni nebyli, ale většina si ten den užila. Začalo to tím, že jsme vylezli na kopec Prácheň, kde jsme si odpočinuli a občerstvili se. Poté jsme chvíli šli lesní cestou na vyhlídku jménem Svitník. Později jsme vyrazili za telátky do Boubína. Mnozí z nás si tam nějaká oblíbili, neboť byla rozkošná. Někdo neodolal a koupil si kefír či jogurt. Po této zastávce jsme obešli boubínský rybník. Ke Svaté Anně jsme došli přes Svaté Pole. Načepovali jsme si pití a vyrazili jsme k pomníku Rudolfa Habsburského. Bolely nás nohy, a to nás ještě učitelé vystrašili, že půjdeme přes Střelské Hoštice. Naše naštvané výrazy a našpulené obličeje je však odradily a pokračovali jsme dál do Horažďovic, kde jsme navštívili fitness hřiště. Tam jsme strávili delší dobu. Pořádně jsme se protáhli. Ve škole naše dobrodružství skončilo a čekal na nás výborný oběd i sladká odměna. Fotografie zde.

(Aneta Svobodová a Veronika Vejcharová, žákyně 6. třídy)


Druháci tvořili postavy a příběhy

Ve středu 22. května se žáci 2. B naší školy vydali na dobrodružnou návštěvu místní knihovny. Během této inspirativní akce si naši malí spisovatelé vyzkoušeli tvorbu vlastních postav a následně ve skupinách vytvářeli originální příběhy. Po úvodním seznámení s knihovnou a jejím prostředím se žáci pustili do vlastní tvorby. Každý z nich dostal prostor, aby popustil uzdu své fantazii a vytvořil jedinečného hrdinu nebo hrdinku. Během tohoto procesu se žáci učili, jak důležité jsou detaily a jak mohou drobnosti obohatit charakter jejich hrdiny. Když byly postavy hotové, děti se rozdělily do skupin a začaly tvořit společné příběhy. V každé skupině se tak spojily různé nápady a fantazie, což vedlo k pestrým a často překvapivým vyprávěním. Během tohoto procesu se žáci nejen bavili, ale také se učili spolupracovat a naslouchat jeden druhému. Na závěr dne přišla ta nejzajímavější část - prezentace příběhů. Každá skupina představila svůj příběh ostatním a všichni si užili chvíle plné napětí, smíchu a kreativních zápletek. Naši druháci předvedli úžasnou kreativitu a nadšení, které byly nakažlivé a inspirovaly nás všechny. Tato návštěva knihovny byla nejen zábavným zpestřením školního roku, ale také cennou lekcí v tvořivém psaní a spolupráci. Děkujeme pracovnici knihovny za úžasný zážitek a těšíme se na další podobné akce! Foto zde.
Mgr. E. Nováková


Dobrodružství v Laser aréně v Písku

Ve středu 29. května se žáci 2. a 3. třídy ZŠ Blatenská vydali na školní výlet do laser arény ve městě Písek. Pro mnohé děti to byla první zkušenost s touto moderní a vzrušující formou zábavy, a všichni se těšili na den plný dobrodružství a společných zážitků. Cesta autobusem uběhla rychle a už po hodině jsme stáli před budovou laser arény. Děti byly plné očekávání a nemohly se dočkat, až si vyzkouší hru, o které slyšely jen samé nadšené příběhy. Po příchodu do arény nás přivítal milý a zkušený personál, který dětem vysvětlil pravidla hry a bezpečnostní pokyny. Všichni si oblékli speciální vesty a obdrželi laserové pistole. Následovala krátká instruktáž, při které si děti mohly vyzkoušet své nové vybavení. Poté se děti rozdělily do několika týmů a hra mohla začít. Laser aréna v Písku nabízí velký a členitý prostor plný překážek, úkrytů a zajímavých zákoutí, což umožnilo dětem rozvíjet strategické myšlení a týmovou spolupráci. Během hry se žáci učili spolupracovat, plánovat své akce a podporovat své spoluhráče. Každý zúčastněný si odnesl spoustu zážitků a radosti. Bylo úžasné sledovat, jak se děti ponořily do hry a zapomněly na všechny starosti. Smích a radostné výkřiky se ozývaly celou arénou. Po skončení hry si děti mohly prohlédnout své výsledky a zjistit, jak dobře si vedly. Plni dojmů a nadšení jsme se odpoledne vrátili zpět do školy. Všichni jsme se shodli, že výlet do laser arény byl skvělý nápad a že bychom si podobné akce rádi zopakovali. Foto zde.


Jak jsme se dopatlali téměř k dokonalosti

S koncem školního roku je čas se ohlédnout za prací žáků v keramickém kroužku na naší škole. Celoroční dobrodružství s hlínou přineslo nejen tvůrčí vyžití, ale také rozvoj dovedností, kreativity a estetického cítění. Během celého roku žáci postupovali od prvotního zkoušení technik práce s hlínou k tvorbě vlastních jedinečných artefaktů. Žáci se systematicky seznámili s různými technikami práce s hlínou, jako je válení, tvarování, glazování a zdobení. Pravidelné hodiny v dílně jim umožnily získat jistotu v manipulaci s materiálem a posunout své technické schopnosti na vyšší úroveň. Každý vytvořený kousek byl výrazem individuality a osobního přístupu každého žáka. Účast v keramickém kroužku přinesla našim žákům nejen radost z tvorby, ale také posilovala jejich sebevědomí a schopnost vytrvalosti. Prostřednictvím tvorby vlastních artefaktů si uvědomovali svůj potenciál a rozvíjeli své osobní talenty. Do našeho kroužku můžete nahlédnout prostřednictvím fotografií zde.
Mgr. E. Nováková


Návštěva u Karla Čapka

Dne 21. 5. 2024 navštívily 9. třídy Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Vilu, kterou manželé Čapkovi získali jako svatební dar. Podle rybníka je také tento areál nazýván Strž. Protože jsme na místo dorazili velmi brzy, tak jsme nejdříve prozkoumali jeho okolí. Asi po hodinové pauze jsme vešli do muzea, kde nás přivítaly paní průvodkyně. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna nejprve zhlédla dokument o životě a díle tohoto autora. Druhá se vydala na prohlídku, při níž vyslechla poutavé vyprávění nejen o Karlovi, ale také o jeho rodině, zejména o jeho bratru Josefovi, sestře Heleně, manželce a herečce Olze Scheinpflugové. Prohlédli jsme si jeho osobní věci, fotografie z cest a samozřejmě i pracovnu. Zavzpomínali jsme také na pátečníky, T. G. Masaryka, E. Beneše, Ferdinanda Peroutku a další, s nimiž bratři diskutovali o kultuře, politice i jiných tématech. Ferdinand Peroutka má dokonce samostatnou expozici v podkroví domu. Pak se skupiny vyměnily. Exkurze proběhla v příjemném duchu a už se těšíme na další.
(Žáci 9. tříd)


Přírodní památka Svaté Pole

Ochutnávat všemi smysly rozkvetlou jarní přírodu svého kraje si dne 3 .5. 2024 dopřáli žáci 4.A a 4.B. Hlavním cílem turistické výpravy se stala přírodní památka Svaté Pole, 3,5 hektarová svažitá louka ve stejnojmenné obci. Každým rokem na jaře louka zrůžoví, neboť zde rozkvétá nejbohatší populace vstavače kukačky na Horažďovicku. Trasa dále vedla kolem kaple svaté Anny, kde se žáci osvěžili chutnou vodou z místního pramene, k pomníku Rudolfa I. Habsburského a podél řeky Otavy zpět do města. Po celou dobu putování žáci určovali názvy právě kvetoucích bylin, mnohých keřů a stromů. Fotografie zde.
Mgr. Marie Krejčová


Grandfinále Prezentiády v Brně

V pátek 10. května se v budově Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně uskutečnilo československé finále soutěže prezentačních dovedností s názvem Prezentiáda, do kterého se z kola krajského probojoval i náš tým Horažďovické perly, a to ve složení Michala Lupíšková, Hynek Korous a Veronika Ritterová (všichni ze třídy 9. B). Jelikož se slavnostní akce konala až v jihomoravské metropoli, museli jsme na soutěž vyrazit již o den dříve. I když jsme původně měli z dlouhého cestování určitý respekt, trasa dlouhá 316 kilometrů utekla jako voda a ihned po ubytování v malebném penzionu jsme nemeškali a vydali jsme se obdivovat krásy druhého největšího města v České republice. Naše kroky nás nejprve zavedly na hrad Špilberk, z něhož se nám Brno odhalilo v celé své kráse. Po krátkém oddychu a vstřebání veškerých dojmů jsme dále zamířili do městského centra, kde jsme nemohli minout ikonické objekty jako sochu Jošta Lucemburského, slavný brněnský orloj na náměstí Svobody či Zelný trh. Druhý den ráno jsme se již vydali na místo soutěžení. Ihned po příchodu se nás ujali organizátoři, kteří s námi vyřešili veškeré úvodní náležitosti. Od 9:00 dále proběhla vstupní prezentace, kde nám byl předložen harmonogram soutěžního dne a v čase 9:30 již odstartovalo prezentování soutěžních týmů, které ale byly nejprve rozlosované do tří oddělených skupin. Naše Horažďovické perly přišly na řadu pár minut před jedenáctou a bez nadsázky lze konstatovat, že zúročily všechny dlouhé hodiny příprav. Jejich prezentace probíhala v odlehčeném duchu, a tak si velmi záhy podmanily téměř celé publikum. Těsně po poledni odešli soutěžící na zasloužený oběd, zatímco porotci sčítali body, které týmům přidělili. Kolem půl jedné pak byly v každé skupině oznámeny dva týmy postupující do odpoledního superfinále. Bohužel jméno našeho týmu nezaznělo, ale přesto nikdo z nás nebyl zklamaný, jelikož žáci odvedli své maximum. Šest postupujících týmů se poté odebralo na přípravu pro závěrečné klání – v průběhu asi jedné hodiny měly připravit svůj rozhodující výstup. Ostatní účastníci akce se přesunuli do velkého sálu, kde probíhal workshop v improvizačních dovednostech. Samotné superfinále se pak odehrálo od dvou hodin do půl páté a těsně po něm proběhlo předávání diplomů, odměn a poháru pro vítěze. Po skončení soutěže jsme nezamířili na ubytování, ale ještě jsme navštívili protiatomový kryt 10-Z a úplně na závěr jsme si za odměnu dopřáli zážitek v podobě odehrání únikové hry. Kolem desáté večer jsme se ale konečně přesunuli do postelí, abychom se dobře vyspali na naši sobotní cestu domů. Všichni tři naši deváťáci obětovali soutěži spoustu času a i když nakonec nestanuli na stupních vítězů, zaslouží si hlubokou poklonu za obětavý přístup k celé akci. Prezentiáda nám opět jednou dokázala, že rozvoj schopností a dovedností žáků se nemusí odehrávat pouze za zdmi školní budovy. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko


Zájezd Blatenské do Anglie a Belgie

Dne 3. 5. jsme vyjeli spolu se dvěma dalšími školami na zájezd do Anglie. Ve večerních hodinách jsme se sešli před horažďovickým nádražím. Čekala nás dlouhá cesta za poznáním. V sobotu ráno jsme dorazili do hlavního města Belgie, do Bruselu. Zde jsme navštívili mnoho památek a také muzeum evropských dějin, kde se nám líbilo. Odpoledne jsme přejeli do dalšího belgického města s názvem Bruggy. Viděli jsme opět další památky a po dlouhém dni jsme se vydali do hostelu, kde jsme přenocovali. Neděli jsme započali snídaní, po které jsme se vydali do Anglie. Když jsme přijeli do Francie, museli jsme čekat na náš trajekt, který zanedlouho odplul od francouzského břehu k tomu anglickému. Po asi dvouhodinové cestě po kanálu La Manche jsme dopluli do Doveru. Neděli jsme prožili spíše na cestě, ale stihli jsme se podívat na středověký hrad Leeds, kde byla krásná velká zahrada se spoustou květin. Poté už jsme se vydali jen za svými londýnskými rodinami, kde jsme do konce pobytu bydleli. Druhý den v Anglii jsme navštívili Londýn a jeho Tower of London, Tower Bridge a další muzeum. Také jsme vyšli na greenwichskou hvězdárnu, kterou prochází nultý poledník. Třetí den jsme navštívili město Brighton, abychom viděli křídové útesy. Moc se nám tady líbilo také díky hromadě obchodů, které jsme měli možnost navštívit, a dokonce nám přálo i počasí. Čtvrtý den byl den, kdy jsme večer už odjížděli, ale ještě jsme si trochu toho Londýna dopřáli a lodí po řece Temži jsme dojeli až do centra, kde jsme měli možnost vidět Big Ben, Buckinghamský palác a známé London Eye, které jsme také navštívili a viděli jsme na celý Londýn. Večer jsme vyrazili zpět k domovu plní krásných vzpomínek a zážitků z úžasného zájezdu. Do Horažďovic jsme přijeli ve čtvrtek v odpoledních hodinách, kde na nás už čekali nedočkaví rodiče. V Anglii se nám všem líbilo a jsme rádi, že jsme mohli navštívit zrovna tuto krásnou a svéráznou zemi. Fotografie zde.

Nela Lávičková, žákyně 8.A


Škola volá, čtvrté setkání

Ve čtvrtek 25. dubna se uskutečnilo poslední setkání ŠKOLA VOLÁ. Ve vestibulu na děti čekalo překvapení. Uvítali je Mach a Šebestová, kteří s sebou měli i kouzelné sluchátko a psa Jonatána. Děti z 1. a 2. tříd připravily pro své budoucí spolužáky kulturní vystoupení. Zazpívaly, zatančily, zahrály na flétničky. Na kytary je doprovodili žáci z hudebního kroužku. Představení pokračovalo nástupem Svatého Řehoře s jeho celým vojskem. Přezpívali a předvedli divákům starodávnou Řehořskou koledu o verbování dětí do školy, zahráli na starý lidový nástroj famfrnoch. A verbovali úspěšně. Nakonec všichni předškoláci odpochodovali s vojskem za zvuku bubnů do tělocvičny. Zde na děti čekala spousta pohybových aktivit, které pro ně připravily vychovatelky školní družiny. Děti spolupracovaly v týmu, ve dvojicích, úkoly plnily i jednotlivci. Zatímco malí školáci sportovali, jejich rodiče přijali pozvání od vedení školy do ,,kavárny“, kde zhlédli připravenou prezentaci. Jejím prostřednictvím se seznámili s prací na 1. a 2. stupni i ve školní družině. Při kávě a výborném občerstvení, které připravily paní kuchařky, měli všichni možnost pohovořit s přítomnými pedagogy a zeptat se na vše, co je o naší škole zajímá. Dobrot byla velká spousta, a tak si pochutnali i předškoláci, kterým při sportování v tělocvičně vyhládlo. Nebyla to jejich poslední návštěva v naší škole. Pro zájemce budoucí učitelky 1. tříd připravují v květnu kurz ŠKOLÁČEK. A pak už nastane 1. září, kdy vstoupí školními dveřmi jako opravdoví školáci. Přejeme, ať se jim u nás líbí a jsou spokojení. Fotografie zde, video z vystoupení zde.

Kolektiv ZŠ Blatenská


Branný den na Blatenské

„Pozor! Pohov!“ Přesně tento povel se rozlehl po celém našem novém obrovském hřišti a my, pedagogové a děti, jsme zpozorněli a tušili, že dnešní den s Armádou ČR se určitě bude nést v duchu disciplíny. Vojenští příslušníci v zelených maskáčích si pro žáky 7. ročníků připravili celkem 6 rozmanitých stanovišť. Motivací pro naše děti byl postup vítězného družstva do krajského kola. Počasí bylo jako na houpačce. Chvíli nám teplé jarní sluneční paprsky olizovaly tváře, chvíli zase naopak studený vítr, který se nehodlal vzdát své letošní zimní vlády, zkoušel odolnost našich bund. Nevzdali jsme to! Žáci se této výzvě postavili čelem. Bojovali statečně jako lvi. Své vědomosti si ověřili při topografii, práci s mapou a buzolou. Obstáli s pochvalou stejně jako u poznávání značek v mapě. Jaké mají stehenní a břišní svaly prověřili vojáci u dřepů a sklapovaček. U stanoviště s první pomocí se chválou nešetřilo. Žáci dokázali správně odpovědět na všechny záludné otázky. Hod granátem odhalil sílu paží a přesnost trefy do připraveného červeného čtverce. Nebylo to lehké, ale nejtěžší disciplína je čekala na závěr. Skočit snožmo přes všechny natažené provazy, následně vzít do každé ruky těžké vojenské bedny a proběhnout s nimi kolem kuželů se ukázalo jako tvrdý oříšek. Ale všichni to zvládli s úsměvem na rtech. Z pádů se nikdo nehroutil a špinavá kolena hravě doma zvládl vyprat čisticí prostředek. Troufám si tvrdit, že třešničkou na dortu během celé akce byla pro všechny, i pro mě, střelba z pušky zvané air soft. Zde objevila skrytý talent naše děvčata. Figurky padaly pod palbou něžných ruček jako podťaté. Když nastalo vyhlášení výsledků, uvedl nás pan velitel v úžas. Slova chvály nebrala konce. Žákům se podařilo vybojovat neuvěřitelný počet bodů. A co z toho vyplynulo? Do krajského kola mohou postoupit všechna družstva umístěna na 1. až 3. místě. Dělilo je totiž jen pár bodů a jejich výkony byly dech beroucí. Po rozdání diplomů, medailí a propagačních materiálů jsme se s vojáky rozloučili. Byli pro nás velkou motivací, co se týká fyzické síly, ale i trpělivosti, odhodlání a vojenského řádu. Budeme se těšit na další výzvu v Plzni. Držte nám, prosím, pěsti, ať nás provází štěstí. Fotografie zde.

Petra Adamusová, asistentka pedagoga


Žáci přijatí do 1. třídy

Přehled přijatých žáků zde.


Den Země na Blatenské

Stejně jako nespočet institucí po celém světě se i naše škola zapojila do oslav Dne Země. Tento mezinárodní den koordinovaný organizací Earth Day Network má za cíl připomenout důležitost ochrany životního prostředí, jelikož i přes mohutnou industrializaci moderního světa zůstává člověk neodmyslitelnou součástí globálního ekosystému. Ale abychom vůbec mohli přemýšlet o ochraně celé planety, musíme se nejprve naučit respektovat naše nejbližší okolí. Pro aktuální ročník Dne Země připravil pedagogický sbor školy projektový den na téma biodiverzita (česky rozmanitost), jelikož vědecké výzkumy jednotně poukazují na rapidní úbytek počtu téměř všech skupin mnohobuněčných organismů. Především mladší žáci se tak 22. dubna vydali do terénu, kde poznávali různé druhy živočichů a rostlin. Starší žáci se napříč třídami rozdělili do skupin podle svých preferencí. Zatímco jedni izolovali DNA banánu, další vytvářeli mozaiku života, diskutovali o ohrožených druzích, připravovali pokrm založený na místních komoditách nebo se zamýšleli nad možným osudem lidstva. Nechyběla ani zkouška přežití v džungli tělocvičny či přednáška o životě protinožců podložená čtyřtýdenní výpravou do Austrálie. Věříme, že si žáci projektový den užili plnými doušky a že pro ně byl přínosem. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko, vyučující přírodopisu


Potřetí za sebou v mezinárodním kole Prezentiády

I tento školní rok naši žáci netrpělivě vyhlíželi zadání Prezentiády – soutěže prezentačních dovedností. Zatímco většina žákovských soutěží je založena hlavně na porovnávání vědomostí, v Prezentiádě je nutné sestavit tým až o třech účastnících, dle zadání aktuálního ročníku vytvořit poutavou prezentaci o určitém tématu a své myšlenky na závěr přednést nekompromisní porotě. Tato akce tak testuje must-have dovednosti typu digitální gramotnost, zvědavost a rychlé učení, kreativita, flexibilita či time management. Tématy vybranými pro letošní ročník se staly „Bez toho to nepůjde“ a „Třešnička na dortu.“ Naši školu reprezentovaly tři žákovské týmy, které se probojovaly do krajského semifinále konaného v Plzni. Tým Horažďovické perly ve složení Hynek Korous, Michala Lupíšková a Veronika Ritterová (9. B) si pro krajské kolo vybral téma záporáci, v rámci kterého se deváťáci zamýšleli nad věčným soubojem dobra a zla. Tým Tři veverky tvořený Rozálií Hachovou a Emmou Möstlovou (8. A) se zaměřil na lidské emoce, bez nichž bychom byli pouhými uhlíkovými stroji a náš třetí tým s názvem Netři nebratři sestávající se z Martina Krupky a Jakuba Vondrysky (8. A) si do Plzně přivezl prezentaci o důsledcích vyřčených rozhodnutí. Výkony všech soutěžních týmů byly doslova dechberoucí, ale postoupit mohly jen dva. Naše Horažďovické perly obsadily v krajském klání druhé místo, a postupem do československého finále soutěže tak navázaly na úspěchy z minulých ročníků. Všem žákům děkujeme za skvělou reprezentaci školy. (Poznámka – autorem fotografií je organizační tým soutěže).

Mgr. Petr Curko, vedoucí soutěžních týmů


Jak se dělá komiks

Jak se dělá komiks se dověděli i si vyzkoušeli žáci čtvrtých a pátých tříd naší školy, kteří se dne 10. 4. 2024 setkali v místní knihovně se spisovatelem, scénáristou, tvůrcem komiksových příběhů (např. legendárního Čtyřlísku) panem Jiřím Walkerem Procházkou. Pan Procházka představil žákům četné profese, které se podílí na vytvoření komiksového příběhu: scénárista - vymýšlí a píše, výtvarník - kreslí, letrista - dopisuje písmo, inker - obtahuje, kolorista - vybarvuje. Vysvětlil různé druhy komiksových „bublin“, důležitost citoslovcí i význam částí obličeje pro vyjádření různých pocitů, to si děti vyzkoušely formou pantomimy. Žáci spisovateli pozorně naslouchali i s ním čile diskutovali. Pustili se i do autorské tvorby, kdy vymýšleli a kreslili vlastního komiksového hrdinu. Setkání v horažďovické knihovně sympaticky obohatilo literární znalosti všech zúčastněných. Místní knihovně velmi děkujeme. Fotografie zde.
Mgr. Marie Krejčová


Třídní schůzka

Třetí třídní schůzka ve školním roce 2023/24 proběhne ve středu 24. 4. 2024 od 15:30. Setkání třídních důvěrníků se uskuteční od 15:15 v oddělení ŠD na 1. stupni (1. patro).


Zápis do 1. tříd

Zápis dětí do první třídy základní školy je významným milníkem v životě každého dítěte i jeho rodičů. Dne 4. dubna 2024 se tato událost odehrála i pro mnoho rodin v naší lokalitě, když se otevřely dveře ZŠ Blatenské a přivítaly budoucí prvňáčky spolu s jejich rodiči. V tento slunečný jarní den se před školou sešly rodiny plné očekávání a naděje. Bylo cítit nervozitu i radost z nadcházejícího začátku školního putování. Pro některé děti to byla první zkušenost s prostředím školy, zatímco pro rodiče to byla příležitost setkat se s učiteli a zjistit více o tom, co čeká jejich děti v následujících letech. V prostorách školy byla připravena stanoviště pro zápis, kde čekali zkušení pracovníci školy, ochotní pomoci s administrativou i odpovědět na dotazy rodičů. Zápis probíhal v přátelské a uvolněné atmosféře, kdy se rodiče seznamovali se všemi potřebnými informacemi ohledně přijetí jejich dětí do školního systému. Pro malé prvňáčky to byl čas objevování nových prostor, kde se budou učit, hrát a poznávat nové kamarády. Mnozí z nich se těšili na nová dobrodružství, zatímco jiní byli trochu plašší při pomyšlení na nové prostředí. Nicméně atmosféra radosti a otevřenosti, která vládla mezi učiteli i dalšími dětmi, brzy pomohla novým prvňáčkům cítit se jako součást školního kolektivu. Pro rodiče to byl den smíšených emocí - radosti z toho, že jejich děti rostou a jdou novým životním etapám vstříc, a zároveň jistého smutku nad tím, jak rychle čas plyne. Přesto byli hrdí, že mohou být součástí tohoto důležitého okamžiku v životě svých dětí. Jakmile byl zápis úspěšně dokončen, mohly se rodiny s novými prvňáčky společně rozloučit se školním prostředím a vrátit se domů s pocitem naplnění a vzrušení z toho, co přinese budoucnost. Pro mnohé to byl začátek dlouhého a vzrušujícího putování, které bude plné nových znalostí, dovedností a přátelství. Fotografie zde.


Informace k organizaci zápisu k povinné školní docházce pro školní rok 2024/2025

Zápis proběhne ve čtvrtek 4. dubna 2024 od 13:00 do 18:00.
Zvažuje-li zákonný zástupce odklad povinné školní docházky dítěte, vyplní kromě žádosti o přijetí i žádost o odklad. Ta musí být doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Žádost o odklad a potřebná doporučení k odkladu povinné školní docházky je nutné škole doručit do 31. 5. 2024.
Dítě, které mělo odklad ve školním roce 2023/2024, musí být i v letošním roce do školy zapsáno!
Tyto dokumenty můžete přinést v den zápisu předvyplněné:
Žádost o přijetí dítěte k povinné školní docházky (DOCX, PDF)
Dotazník pro rodiče (DOCX, PDF)
Žádost o odklad povinné školní docházky (DOCX, PDF)
Další dokumenty k nahlédnutí:
Co nabízí Blatenská? (PDF)
Desatero pro rodiče (PDF)
Kritéria zápisu (PDF)
Mgr. Jaroslava Šimková, ředitelka školy


Škola volá - druhé setkání

Dne 21. 3. 2024 jsme jaro přivítali společně s budoucími prvňáčky a jejich rodiči, neboť jsme pro ně otevřeli brány naší školy, abychom je provedli po 2. stupni. Hned po zahájení ve vestibulu byly děti rozděleny do několika skupin a odvedeny na jednotlivá stanoviště, která byla velmi pestrá. Děti si se svými rodiči mohly zakouzlit v chemické laboratoři, vyrobit si nějaké zázračné lektvary, vyzkoušet si své první fyzikální pokusy. Další zastávkou byli naprogramovaní OZOBOTI, kteří mají schopnosti založené na optických senzorech. Při sledování čáry zaznamenávají zakreslené instrukce vytvořené z barevných kódů a dle zadaných příkazů reagují. Malí školáčci z nich byli nadšeni. V jiné učebně si vytvořili loďku a hned ji nechali plout v lavoru. Nechyběly ani jazykové hrátky, které byly zaměřeny na představování, barvy a čísla. Další disciplínou byly matematické hlavolamy. Děti si lámaly hlavu s geometrickými tvary a čísly. V učebně hudební výchovy si i rodiče zabubnovali na bubínky a kbelíky, zahráli si na BOOMWHACKERS a vyzkoušeli si i jiné hry. V tělocvičně byla pro děti připravena opičí dráha začínající slalomem. Všechny děti se rády zhouply na kruzích i na laně, zacvičily si na lavičce, pokusily se o driblování a hod na koš, dokonce několikrát přemohly florbalového i fotbalového brankáře. Prostě škola je zábava! Doufáme, že si děti odnesly mnoho zážitků a už se těší na svůj první důležitý a nezapomenutelný den. Na ZÁPIS. Budeme jim držet pěsti. Fotografie zde.


Škola volá

Vážení rodiče,
naše škola připravila i v letošním školním roce pro předškoláky program nazvaný ŠKOLA VOLÁ, který bude zaměřen na přípravu dětí pro vstup do 1. třídy a na jejich bezproblémovou adaptaci na školu. Setkání se budou konat v odpoledních hodinách, aby nejen děti, ale i rodiče mohli zhlédnout naši moderně vybavenou školu a práci všech pedagogů. Letošní setkání však budou probíhat trochu jinak, než tomu bylo v letech předešlých. První setkání se uskuteční ve čtvrtek 7. 3. 2024 v čase od 16:30. Zde se seznámíte se všemi pedagogy 1. stupně, s vychovatelkami školní družiny a školního klubu, ale to nejdůležitější: vám i vašim dětem se představí paní učitelky budoucích 1. tříd. Druhé setkání proběhne ve čtvrtek 21. 3. 2024 od 16:30 pod taktovkou pedagogů 2. stupně. Program bude určitě pestrý a zajímavý, mimo jiné si děti zacvičí v naší velké tělocvičně. A pak už nastane den D pro každého předškoláka! Třetí setkání bude ZÁPIS 2024, brány naší školy se vám a vašim dětem otevřou 4. 4. 2024 v době od 13:00 do 18:00. Na čtvrté setkání vás pozveme ve čtvrtek 25. 4. 2024, opět v čase od 16:30. Co nás bude čekat? Děti z 1. stupně nám zazpívají, zarecitují…, rodiče budou mít možnost pobesedovat s vedením školy a pedagogy..., pro děti bude opět připraven program…, na závěr si dáme něco dobrého na zub. Vážení rodiče, milí předškoláci, všichni se na vás na Blatenské moc těšíme.

Mgr. Jaroslava Šimková, ředitelka školy


Noc s Andersenem 2024

Noc s Andersenem, mezinárodní akci na podporu dětského čtenářství, kterou vymyslely dvě knihovnice z Uherského Hradiště v roce 2000, pořádá Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Letos se konala na více než 1 750 místech celého světa a zúčastnilo se jí přes 100 000 dětí. Nechyběli ani žáci naší školy. Čtvrťáci a páťáci se s nadšením vrhli do literárního dobrodružství, které pro ně připravili jejich paní učitelky a páni učitelé. Dostali se přímo do pohádky o Sněhové královně. Aby mohli sesbírat všechny střepy kouzelného zrcadla, museli projít všemi ročními obdobími i palácem Sněhové královny a plnit nejrůznější úkoly. Ze střepů pak bylo třeba znovu sestavit zrcadlo. Ani tím večer nekončil. Na děti vydatně posílené dobrou večeří ještě čekaly hry, povídání o knížkách, vzájemné předčítání nebo pohádka na dobrou noc. Pak už byl čas jít spát a ráno se ze světa kouzel a pohádkových bytostí vrátit zase zpátky do školy. Tak znovu za rok, pane Andersene! Fotografie zde.

Mgr. Bohumila Humlová


Chováme živoucí fosilii

Postup do okresního kola Biologické olympiády každoročně přináší nejen radost z osobního úspěchu, ale také povinnost v podobě splnění vstupního úkolu, se kterým se musí všichni žáci vypořádat. Letos jsme si po delší době nevybrali experiment s rostlinným materiálem, ale vydali jsme se cestou odchovu živočicha, jehož zkameněliny jsou často nalézány spolu s dinosauřími kostmi. Oním tajemným živočichem je listonoh americký, který bývá biology označován jako živoucí fosilie. Listonoh se bez nadsázky řadí k úžasným tvorům. Jeho latinské označení Triops odkazuje na tři oči umístěné v hlavové části hnědožlutě zbarveného krunýře. Pod ním se dále nachází neuvěřitelných 142 nožiček, kterými se listonoh nejen pohybuje, ale také jimi dýchá. Zadní část těla živočicha je pak tvořena ocáskem zakončeným zřetelnou vidlicí. Listonoh se kromě jiného vyznačuje i takzvanou partenogenezí (česky samobřezost či pannobřezost), pro kterou je typický vývoj nového jedince bez nutnosti oplození vajíčka samčí pohlavní buňkou. Pokud se náš exemplář bude mít dobře, můžeme se časem těšit třeba i na nové přírůstky. Ale to teprve ukáže čas.
Mgr. Petr Curko


Turistický kurz 2023/2024

Z důvodu nedostatku sněhu se letošní lyžařský kurz změnil na turistický. Ovšem s kreativitou našich úžasných učitelek jsme o zimní sporty nepřišli. Také jsme dělali velmi neobvyklé sporty. Například s paní učitelkou Sládkovou jsme běhali v přeskáčích, paní učitelka Jandová nás naučila jezdit na běžkách a paní asistentka Adamusová nám ukázala, jak házet medicinbalem a hůlkou. Nesmíme zapomenout na výlety na různá místa, zejména do informačního centra v Železné Rudě, muzea Alžbětín a dvě velká ledovcová jezera. Nezapomeňme na plavání v bazéně a návštěvu v místní cukrárny. Před úplným startem kurzu jsme byli rozděleni do 3 týmů, mezi kterými probíhali různé soutěže. Ze všech týmů byl nejlepší tým s názvem Blbouni. Zlatou třešničkou celého turistického kurzu byla pyžamová párty, na které jsme tančili, zpívali, všichni si ji užili naplno a s úsměvem. Turistický kurz se všem účastníkům líbil a doufáme, že příští rok bude dostatek sněhu nejen na jízdu na pytlích, ale i na opravdové lyžování. Fotografie zde.
Účastníci kurzu – žáci 6. a 7. tříd


Úspěšní recitátoři

Dne 8.3. 2024 proběhlo okrskové kolo recitační soutěže. Naši školu reprezentovalo osm žáků, kteří vybranými texty a svým přednesem oslovili porotu. Do okresního kola postoupily z 1. kategorie Anička Dvořáková a Anetka Němcová, žákyně 2. třídy. V 2. kategorii nás bude dále reprezentovat Eliška Stulíková (4. A), ve 3. kategorii Štěpa Huml (6. B), Štěpa Stupka (7. B) a ve 4. kategorii si vybojovala postup do dalšího kola Rozálie Hachová (8. A).
Všem našim přednášejícím gratuluji a doufám, že nikdo nebyl zklamán. Všichni odvážlivci, kteří předstoupili před porotu a diváky, už totiž zvítězili. Postupujícím přejeme mnoho úspěchů v Klatovech a samozřejmě jim budeme držet pěsti. Hodně štěstí… Fotografie zde.


Haló! Škola volá! Na Blatenskou!

Dne 7.3. 2024 se otevřely dveře naší školy budoucím prvňáčkům. Nejprve je ve vestibulu školy uvítaly ředitelka Mgr. Jaroslava Šimková a zástupkyně ředitelky Mgr. Hana Stulíková. Paní ředitelka představila rodičům a jejich dětem paní učitelky budoucích prvních tříd Mgr. Evu Novákovou a Mgr. Ivanu Stulíkovou. Po krátkém seznámení s organizačními věcmi mohli natěšení předškoláci vyrazit do akce. Byl pro ně připraven bohatý program jak na 1. stupni, tak ve školní družině. Ve třídách na 1. stupni si děti pod vedením zkušených paní učitelek a učitelů vyzkoušely spolu s rodiči hru na různé hudební nástroje, zdolaly opičí dráhu, vyřešily různé hádanky a v neposlední řadě si i zkusily jaké je to "být programátorem". Plnění úkolů čekalo na předškoláky i ve školní družině. Odvážně prošli dinosauří stezku, bezchybně se orientovali v prostoru a nikde nezabloudili. S vychovatelkou Petrou si zatančili dinosauří taneček. V mezičase si mohli prohlédnout přichystané encyklopedie s dinosaury. Při plnění dalšího úkolu ukázali, že počítání a barvy jim nedělají žádný problém. S vychovatelkou Míšou si zahráli na zahradníky a podle barevného kódu ,,sázeli“ kytičky do květináčků. U vychovatelky Veroniky na budoucí prvňáky čekala zvířátka. Ne živá, ale jen na obrázcích. Řadili je podle velikosti od nejmenšího po největší, dokázali je pojmenovat a věděli o nich spoustu zajímavostí. Na posledním stanovišti u vychovatelky Aničky předvedli, že mají opravdu šikovné ruce, dokáží se soustředit a jsou trpěliví. Proplést správně lano všemi tunely tam i zpět hravě zvládli. Některé děti připravené úkoly natolik zaujaly, že je splnily několikrát. Všichni se snažili, práci odvedli na jedničku s hvězdičkou, a tak si zasloužili odměnu. Měli připravené různé omalovánky, rozvrhy hodin a malou sladkost. Při odchodu ze školy obdrželi diplom. Za statečnost a pro vzpomínku na skvěle strávené odpoledne na Blatenské. Děkujeme všem za účast a srdečně zveme na další setkání 21.března. Slibujeme, že se opět pobavíte. Fotografie zde.

Kolektiv pedagogů 1. stupně a školní družiny


Shopping se šesťáky

Když se učíme cizí jazyk, chceme se hlavně umět domluvit a zvládnout běžné situace. Žáci šestých tříd se rozhodli vyzkoušet, jak jim jde nakupování a prodávání v angličtině – a pustili se do toho s vervou. Třídy se proměnily v tržnice, kde jste si mohli koupit třeba psací potřeby, zmrzlinu, ovoce, pečivo, hračky, dát si asijské jídlo, kebab, pizzu nebo ledovou tříšť. Nechybělo dokonce ani Tesco a večerka. Nakupující a prodávající se střídali, prodávali, kupovali, smlouvali, a to všechno bylo „English only“ – pouze v angličtině. Byl to trénink komunikačních dovedností, propojení učení se hrou a hlavně skvělá zábava, jak je poznat i z připojených fotografií zde.
Mgr. Bohumila Humlová


Volby do Školské rady ZŠ Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace

Dle § 167 odst. 4 zákona 561 Sb. (školský zákon) v platném znění vyhlašuji volby do Školské rady Základní školy Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace na den 24. dubna 2024. Volby do školské rady budou probíhat ve vestibulu školy pro rodiče žáků školy a v oddělení ŠD pro pedagogické pracovníky školy od 8:00 do 17:00. Tento den proběhnou třídní schůzky rodičů, během kterých bude možno hlasovat pro navržené kandidáty.
Mgr. Jaroslava Šimková - ředitelka školy


Úspěch v Chemické olympiádě

Začátkem února se žáci Miroslav Končal, Hynek Korous a Veronika Ritterová (všichni ze třídy 9. B) zúčastnili školního kola 60. ročníku Chemické olympiády, jehož tématem se pro letošní rok staly „Látky v živých organismech.“ V soutěžním testu se tak účastníci museli popasovat s otázkami zaměřenými především na kovové ionty či minerální látky přirozeně se vyskytující v našem těle. Chybět nemohly ani základy organické chemie v podobě znalostí o sacharidech, lipidech a proteinech, které se ale žáci museli doučit na přípravných hodinách, jelikož povídání o organických makromolekulách máme v plánu až v pozdější části druhého pololetí. Oblíbenou součástí Chemické olympiády je samozřejmě i laboratorní práce. Letos účastníci zjišťovali vliv aktivního uhlí na obsah vitamínu C, rozpustnost tohoto důležitého vitamínu v různých roztocích a v neposlední řadě antioxidační účinky citronové šťávy. Díky kvalitním výkonům ve školním kole se všichni naši účastníci nominovali do kola okresního, konaného začátkem března na Gymnáziu Jaroslava Vrchlického v Klatovech. Toho se sice kvůli sportovním povinnostem nemohl zúčastnit Míra, ale jeho spolužákům se podařilo v konkurenci zejména gymnaziálních žáků přetavit skvělou formu ve 4. místo Veroniky Ritterové a 1. místo Hynka Korouse, který se tak nominoval do kola krajského. Všem našim reprezentantům gratulujeme. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko


Přihlášky jsou podané, co bude teď?

Návod pro rodiče naleznete zde.


Úspěšné vykročení do nového roku

Vypadá to, že někteří naši žáci vykročili do nového kalendářního roku pravou nohou, jelikož se nám poslední týdny dařilo ve vyšších kolech přírodovědných soutěží. První velký úspěch roku 2024 zaznamenala Veronika Ritterová (9. B), jež se poměrně s přehledem kvalifikovala do okresního kola Matematické olympiády. Své dovednosti zde Verča nakonec přetavila do krásného třetího místa. Za dalším úspěchem stojí Verčin spolužák Hynek Korous, který se probojoval do regionálního finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. To se uskutečnilo 23. ledna na Střední škole obchodní v Českých Budějovicích, kde se účastníci museli popasovat nejen s teoretickými znalostmi, ale především s praktickými dovednostmi. Finalisté si tak mohli vyzkoušet měření koncentrace iontů v různých typech vod, a to s využitím komplexotvorné titrační metody zvané chelatometrie. Hynek především díky své preciznosti nakonec obsadil 21. místo z celkového počtu 192 účastníků. Třetí úspěch zaznamenal Václav Dryje z 8. B, který se 6. února vypravil na Střední školu rybářskou a vodohospodářskou Jakuba Krčína v Třeboni, kde si organizátoři připravili zázemí pro uskutečnění národního kola soutěže Ekománie. Už ze samotného názvu je patrné, že se Ekománie zaměřuje hlavně na ekologické souvislosti, tedy na hodnocení vztahů mezi organismy a organismy a neživým prostředím. I tentokrát museli účastníci kromě svých znalostí předvést také praktické dovednosti. Vašek se s úkoly naštěstí popasoval na výbornou a z Třeboně přivezl pomyslný bronz okořeněný vědomím, že na začátku soutěže stálo 826 žáků z celé České republiky. Všem žákům srdečně děkujeme za předvedené výkony a reprezentaci školy. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko


Školní kolo Biologické olympiády

V pondělí 5. února se v učebně přírodopisu sešlo celkem 22 šikovných žáků, kteří se odhodlali otestovat své znalosti a dovednosti v již 58. ročníku Biologické olympiády. Tématem letošního kola se staly lužní lesy, pro něž je typická vysoká hladina podzemní vody. V těchto ekologicky cenných porostech se dle očekávání daří vlhkomilným rostlinám. Ze stromů zde převažují olše, jasany, jilmy či duby, v keřovém patře nacházíme bez černý, bršlici kozí nohu nebo blatouch bahenní, a patro bylinné pak zkrášlují rostliny typu sasanka jarní, orsej jarní nebo dymnivka dutá. Pro žáky z Horažďovic mělo letošní téma zvláštní kouzlo, jelikož vlastnosti lužního lesa nacházíme u přírodně-krajinářského zámeckého parku Ostrov. Ten byl ostatně až do 19. století označován pomístním názvem Luh. Se znalostním testem, poznáváním organismů a laboratorní prací si letos nejlépe poradili žáci Štěpán Stupka (7. B) a Barbora Rebanová (7. A) v kategorii D a Samuel Kočiš (8. A) a Tereza Šípková (8. B) v kategorii C. Všichni úspěšní řešitelé budou na jaře reprezentovat naši školu v okresním kole, které se uskuteční v Envicentru Podbranský mlýn. Vítězům gratulujeme a všem dalším účastníkům děkujeme za jejich odhodlání. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko


Za společným cílem metodou kooperativního učení

Povinně volitelný předmět přírodovědná praktika skýtá téměř neomezené možnosti v testování rozmanitých forem výuky. V několika posledních hodinách si tak žáci osmého ročníku mohli vyzkoušet, zda jim vyhovuje takzvané kooperativní vyučování, které se odvíjí od několika významných principů. Základem pro tuto metodu je vytvoření heterogenních skupin, kde jsou v ideálním poměru namícháni tahouni a jedinci učící se pomaleji. Aby žáci dokázali splnit zadaný úkol, musí se mezi nimi vytvořit „vzájemná pozitivní závislost,“ kdy skupina uspěje jen tehdy, když uspěje jednotlivec a naopak. K dalším důležitým pilířům kooperace určitě patří přijímání zodpovědnosti za kvalitní odvedení svého dílu práce, schopnost využívat sociální dovednosti při organizaci dílčích kroků a umění reflektovat cestu ke kýženému výsledku. Všechny tyto aspekty naši osmáci využili při tvorbě didaktické hry určené k opakování těžších chemických kapitol, kterou budou moci v budoucnu využívat ostatní žáci naší školy. Z tohoto důvodu bylo zapotřebí předložit produkt nejen fakticky správný, ale i vizuálně líbivý. Že se vše povedlo na výbornou a také že během hodin panovala dobrá nálada, o tom se můžete přesvědčit zde.

Mgr. Petr Curko, vyučující Př a Ch


Den na ledu

První pololetí školního roku jsme zakončili sportovně. Zamluvili jsme si na celé dopoledne zimní stadion v Sušici. Sehnali jsme si brusle, helmy, někteří z nás raději i chrániče a odhodlaně nasedli do autobusů. Někteří z nás se do bruslí obouvali poprvé, přesto jsme se opravdu hodně těšili. Vyhřátá šatna nám nabídla komfortní zázemí. S pomocí učitelů jsme si brusle řádně utáhli a vyrazili na ledovou plochu. Spousta z nás na stadionu zpočátku využila nabízenou opornou hrazdu, která pomohla při prvních sklouznutích po ledě, protože mnoho z nás si obulo brusle poprvé nebo třeba i po delší době. Všichni jsme se rozjezdili a pomalu hrazdu odkládali. Pár pádů nás však neodradilo a bez jediné slzy jsme se „probruslili“ k odjezdu, který nás všechny mrzel. Teď máme sice modřiny, ale bylo to moc fajn. Snad pojedeme znovu! A hlavně, spousta z nás se od té doby vrací na stadion ukázat rodičům, prarodičům, jak jsme do bruslení zapálení. Fotografie zde.

Spokojení bruslaři


Provoz školní družiny, hlavní prázdniny (červenec – srpen 2024)

O hlavních prázdninách (červenec – srpen 2024) zajišťuje provoz školní družina ZŠ Blatenská pro žáky z obou základních škol (Blatenská, Komenského).

Termíny:

ČERVENEC: 1. - 4. 7., 8. - 12. 7. 2024

SRPEN: 19. - 23. 8. 2024

Rodiče přihlásí žáka u vychovatelky v družině nejpozději do čtvrtka 25. dubna 2024. O provozu rozhoduje ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem na základě počtu přihlášených žáků. Přesné informace budou oznámeny po projednání Radou města (cca v půlce května). Minimální počet pro otevření ŠD je 20 přihlášených žáků. Přihlášení je závazné. Pobyt žáka v ŠD je zpoplatněn částkou 20 Kč/den. Prázdninový provoz ŠD (pondělí – pátek) 6:30 hod – 16:00 hod. Více informací u vychovatelek v ŠD.


Rostoucí obliba zájmového vzdělávání

Kromě tradičního vzdělávání se na ZŠ Blatenská stále více zaměřujeme na zájmové kroužky, jejichž obliba každoročně stoupá. Před odchodem na letní prázdniny si navíc velmi pozorně vyslechneme poptávku ze strany žáků, abychom jim na začátku září mohli nabízet aktivity, o které je na škole velký zájem. Tímto způsobem u nás vznikl například Florbalový kroužek, k jehož hlavním cílům patří rozvoj sportovních dovedností a týmového ducha. Fyzicky se naši žáci mohou dále realizovat na Tanečním kroužku, kde se aktuálně žákyně připravují na soutěž v aerobiku, nebo v kroužku Mažoretek, v rámci kterého se kromě tanců s hůlkami či pompony začal objevovat kankán či čertovský taneček. Hudebně nadaní žáci se pak doslova zamilovali do kroužku Hudebního, díky němuž se již některé děti naučily hrát i dvojhlasně. Na kroužku Kytary se zase pilují dovednosti akordického kytarového doprovodu a zpěvu country, lidových a populárních písní. Široké úsměvy při soustředěné práci jsou k vidění na kroužku Keramiky, kde se žáci seznamují s principy modelování z keramické hlíny. Další žáci ochotně navštěvují kroužek Mladý záchranář, díky kterému se letos mohli podívat i na záslužnou práci profesionálů z horažďovické nemocnice. Starší žáci ze 2. stupně pak mají možnost docházet na kroužek 3D tisku, kde se učí modelovat v programu Tinkercad a tisknout na 3D tiskárnách od známé české firmy Průša Research. Práce s mikroskopem či principy badatelského vyučování jsou rozvíjeny na Přírodovědném kroužku a základy finanční gramotnosti a ekonomických principů si mohou žáci otestovat na chodu žákovské firmičky v rámci kroužku Podnikatelského. Na závěr je třeba ještě zmínit kroužek Matematiky a kroužek Českého jazyka, které slouží k přípravě žáků 9. tříd na přijímací zkoušky na střední školy. Poslední dva zmíněné kroužky navíc nabízí ZŠ Blatenská zcela zdarma tak, aby se do příprav na nesmírně důležitý životní milník co nejméně promítal socioekonomický status rodin našich žáků. Věříme, že u nás si vybere jednoduše každý.

Mgr. Petr Curko


Pro vycházející žáky a jejich rodiče - přijímací řízení

Informace k přijímacímu řízením v roce 2024 naleznete zde, zde, zde nebo zde. Video zde.


Adventní čas u prvňáčků

Jen co jsme uklidili halloweenské masky, začali jsme se chystat na vánoční vyrábění. Hned 4. 12.,kdy u nás ve škole chodili čerti a Mikuláš, začala práce se slaným těstem a z něj jsme vyráběli svícny ve tvaru hvězdiček. Také vykrajování, zdobení a zlacení andělů nás moc bavilo a opravdu, andělíčci byli "boží". Mezitím nám počasí nadělilo spoustu sněhu a tak jsme si ho pořádně užívali. Chodili jsme jezdit na pytlích a lopatách, nechyběla koulovačka a "blbnutí" ve sněhu. Při poslechu koled a vánočních písní jsme vyrobili "zasněžené" lucerničky a poslední den nám to ve třídě vonělo jehličím, mandarinkami a jablíčky, ze kterých jsme udělali dekorace na vánoční stůl. Jak uvidíte na fotkách, opravdu jsme nezaháleli a předvánoční čas jsme si moc užili a malé dárečky určitě udělaly velikou radost všem. Fotografie zde.
Žáci 1. A a M. Sládková


Od betlému k betlému...

Autorem prvního betlému byl údajně František z Assisi, který v roce 1223 na přání italského šlechtice Giovanni di Velita trávil Vánoce na jeho panství. V jeskyni na pahorku poblíž vesničky Greccio nechal František postavit jesle, 24. prosince pozval všechny vesničany a o půlnoci zde sloužil první půlnoční mši. Stavění betlémů se následně stalo tradicí, bez které si Vánoce již neumíme představit. I v naší škole ve vstupní hale se v době Adventu mohou žáci tradičně těšit z krásně vyzdobeného vánočního stromu a pod ním instalovaného betlému. Před letošními vánočními svátky se žáci 1. stupně u školního betlému několikrát sešli, aby společně zpívali vánočních písně. Za sušickým mechanickým betlémem se žáci z tříd 2. A, 2. B, 4. A, 4. B vypravili do tamějšího Muzea Šumavy. Betlém je dílem známého šumavského řezbáře Karla Tittla a sušického rodáka Pavla Svobody. Obsahuje 30 velkých figur, dalších 150 pohyblivých a 150 pevných figur a 35 objektů: Svatá rodina a postavičky z betléma, řemeslníci, hospodáři, měšťané, spisovatel Šumavy Karel Klostermann, šumavské hrady a rozhledny, venkovská stavení, sušické historické domy… Žáci byli sledováním pohybujícího se betlému i vyprávěním pana průvodce velmi zaujati a s potěšením dílo pozorovali. Pozornost žáků upoutaly i další expozice a výstavy muzea: historie výroby sirek a papírových kelímků, sbírka cínového nádobí (tzv. sušický cínový poklad), dřevěné gotické sochy, historické šumavské sklo, starobylá kapucínská knihovna, výstava fotografií šumavské krajiny. Zpestřením výletu byla i jízda regionálním vlakem. Své vlastní betlémy si v hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností vytvořili žáci ze 4.B. Prozatím jen z kartonu. Ale kdo ví, možná se tato dílka stanou inspirací budoucích výrobců tohoto vánočního symbolu. Fotografie zde.

Mgr. Marie Krejčová


Advent ve školní družině

Adventní období u nás je naplněné spoustou aktivit a těšením se na Ježíška. K dlouholeté tradici patří nacvičování besídky pod vedením vychovatelky Petry Smejkalové. Malí zpěváčci svými vystoupeními rozdávali radost a vánoční pohodu třikrát – zazpívali pacientům v nemocnici, bývalým pracovníkům nemocnice i klientům a divákům z řad veřejnosti v Domě s pečovatelskou službou. Vystoupení předvedli i kamarádům v družině a paní ředitelce. Při činnostech v družině děti hravou formou seznamujeme s vánočními zvyklostmi - házíme střevícem, pouštíme lodičky, rozkrajujeme jablíčko. Vyrábíme si společně adventní kalendář, odpovídáme na zvědavé otázky. Vyprávíme si vánoční příběhy, zpíváme koledy. Kreslíme a vyrábíme, zdobíme si třídy i chodby. Drobné dárky tvoříme pro diváky besídek i pro nás domů. Na kroužku vaření připravujeme vánoční cukroví. Upekli jsme košíčky, naplnili kapkou marmelády a nutelovým krémem. Ukouleli jsme karamelové kuličky a připili jsme si ,,vlastnoručně“ uvařeným vánočním punčem. Byla to dobrota. Vůně z cvičné kuchyňky se linula ještě několik dní. Vydováděli jsme se na sněhu, navštívili jsme výstavu betlémů v Městské knihovně, prohlédli jsme si vánoční výzdobu města, zazpívali jsme koledy pod vánočním stromem na náměstí. Nejvíce se ale těšíme na tradiční adventní dílny. Do družiny jsme pozvali naše maminky, taťky, dědy i babičky. Letošní účast byla nad očekávání, sotva jsme se všichni vešli. V uvolněné sváteční atmosféře jsme vyráběli vánoční čepičky, pěkně jsme si popovídali a užili si společné chvíle. Všem účastníkům moc děkujeme, že přišli a strávili s námi příjemné odpoledne. Když na adventním věnci zazáří všechny čtyři svíce, nastal čas. Přicházejí nejkrásnější svátky, čas dávání i přijímání, čas zázraků. Přejeme vám, ať jsou vaše Vánoce klidné a plné pohody a v novém roce pevné zdraví, kapku štěstí, moře lásky a spokojenosti. Fotografie zde.

Žáci a vychovatelky školní družiny Blatenská


Vánoce ve 4. A

Jen několik dní zbývá do Vánoc a sváteční atmosféra se line celou naší školou. Zpíváme koledy, zdobíme stromečky, stavíme sněhuláky, pečeme cukroví a vyrábíme dárky, abychom potěšili své blízké. Nejinak je tomu i ve třídě 4. A. Fotografie zde.


Bez práce nejsou koláče

I tento školní rok jsme na ZŠ Blatenská vyslyšeli poptávku ze strany žáků, a tak jsme do našeho stálého repertoáru volnočasových kroužků zařadili zbrusu nový kroužek podnikatelský. Jak už jeho název napovídá, hlavním smyslem podnikatelského kroužku je zlepšení tolik diskutované finanční gramotnosti, kterou by v dnešní době měl ovládat úplně každý. Na začátku našeho poměrně náročného putování bylo založení pomyslné firmy, do níž přispěl každý žák stejným obnosem. Za vybrané peníze jsme následně nakoupili kilogramy materiálu v podobě mýdlové hmoty, palmového vosku, bambuckého másla, mořské soli nebo epoxidové pryskyřice. Naším dalším zdrojem komodit byly také školní záhonky, na kterých žáci navštěvující předmět přírodovědná praktika pěstují celou řadu bylinek. Zahrada letos zářila intenzivně oranžovými květy měsíčku či svěže fialovými květy levandule. Týden za týdnem se pak zúčastnění žáci scházeli v kuchyňce, kde se míchaly směsi na léčebné masti, filtrovaly oleje s vyextrahovanými bylinkami, odlévaly líbivé svíčky, v přesných poměrech míchaly relaxační soli do koupele nebo vyráběly rozličné šperky. Na samotný závěr pak už jen bylo zapotřebí učinit ten nejdůležitější podnikatelský krok – prodat žákovské výrobky rodičům a přátelům školy na Dni otevřených dveří, což se naštěstí povedlo na výbornou, a žáci se tak mohli radovat ze zaslouženého zisku. Jak praví jedno staré moudro: „Bez práce prostě nejsou koláče.“ Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko (vedoucí kroužku)


Z Horažďovic až na samotný konec světa

Během listopadu se školní schránka začala po delší době opět plnit pohledy a dopisy z ciziny, jelikož jsme se rozhodli znovu zapojit do projektu s názvem postcrossing. Ten je založený na poměrně jednoduchém konceptu. Na celém světě se nachází celá řada sběratelů pohlednic, kteří touží po neustálém rozšiřování svých sbírek. Pokud se někdo rozhodne dobrovolně propadnout této vášni, je třeba se nejprve zaregistrovat na internetových stránkách www.postcrossing.com. Celý proces funguje tak, že registrovaný uživatel postcrossingu zašle náhodně vylosovanému cizinci svou pohlednici s několika větami v angličtině. Jakmile daný uživatel pohlednici obdrží, úplně jiný sběratel zašle původnímu odesílateli pohlednici svou. Tento originální princip vnáší do postcrossingu zajímavý prvek překvapení, protože uživatel až do otevření své schránky neví, jak daleko k němu nový pohled putoval. Ve školním prostředí pak postcrossing přináší benefity v podobě praktického procvičování anglického jazyka nebo poznávání cizích kultur neotřelým způsobem. Ostatně – kde jinde by se člověk mohl dozvědět například o detailních postupech při lovu krevet v Severním moři. Pokud hledáte nový koníček, neváhejte a do postcrossingu se zapojte také.

Mgr. Petr Curko


Vyhlášení ředitelského volna

V souladu s § 24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, vyhlašuje ředitelka základní školy, jejíž činnost vykonává Základní škola Horažďovice, Blatenská 540, příspěvková organizace ze závažných důvodů, zejména organizačních na čtvrtek 21. prosince a 22. prosince 2023 (dva dny školního vyučování) ředitelské volno. Školní jídelna a školní družina nebudou v provozu.

Mgr. Jaroslava Šimková - ředitelka školy


Pekelné dopoledne na ZŠ Blatenská

4. prosince se otevřela pekelná brána a do školy vstoupili rozverní čerti s rozvážnými Mikuláši a hodnými anděly. V tělocvičně všechny přivítala paní ředitelka a svým vystoupením nás potěšily mažoretky a taneční skupiny. Poté se paní učitelky a žáci prvního stupně rozešli do tříd, kde se s chutí pustili do vyrábění papírových čertů, vánočních obrázků a ozdobiček, krásných svícnů a barevných řetězů. To vše jim zpříjemňovaly vánoční pohádky a líbezné koledy. Žáci druhého stupně se rozdělili do předem vybraných učeben. Zde si mohli ověřit zákony fyziky, vyzkoušet chemické pokusy, zazpívat písničky, protáhnout tělo, vyrobit vánoční dekorace a rozšířit znalosti o adventu ve světě. Sportovně naladění žáci poměřili své síly na tradiční Mikulášské laťce. Všem skokanům blahopřejeme, neboť není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Skupiny čertů, andělů a Mikulášů tvořené žáky devátých ročníků postupně navštívily třídy prvního stupně, kde jim žáčci předvedli nacvičená vystoupení, za která byli sladce odměněni. A kolik hříšníků skončilo v pekle? Kupodivu žádný. Všichni slíbili, že se polepší. No, uvidíme... Fotografie zde.
Krásné Vánoce přeje kolektiv ZŠ Blatenská

Mikulášská laťka - výsledky
Mladší žáci
1. Kandrová Eliška (125 cm) , 2. Kropáčková Evelína (120 cm), 3. Klečková Laura (120 cm)
1. Benedikt Jaroslav (135 cm), 2. Šimanovský Filip (135 cm), 3. Končal Matyáš (130 cm)

Starší žáci
1. Mlnaříková Nikola (130 cm), 2. Koudelková Karolína (125 cm), 3. Hachová Rozálie (120 cm)
1. Vacík Jakub (160 cm), 2. Mayer Matěj (160 cm), 3. Šimanovský Marek (155 cm)


„KNIHY JSOU PRO LIDI TÍM, ČÍM JSOU PRO PTÁKY KŘÍDLA.“
(John Ruskin, anglický spisovatel a umělecký kritik)

Horažďovičtí čápi již před časem odlétli na jih, dny se krátí, večery dlouží, běží druhá polovina měsíce listopadu, předpověď počasí prorokuje vydatnou sněhovou nadílku… Nastal čas vzít do rukou dobrou knihu, pocítit závan listujících stránek, jejichž příběhy nás unesou do světů svých hrdinů. Kam jinam se vypravit za čtenářskou inspirací nežli do knihovny. Výukové programy Městské knihovny Horažďovice: Příběhograf, Začalo to destičkou a Po stopách spisovatelů inspirovaly žáky 3., 4. a 5. ročníků ZŠ Blatenská formou zajímavých luštěnek a šifer k vyhledávání knih v knihovně, k vytváření a prezentaci příběhů, k zápisům pomocí obrázkového písma. Velmi příjemně uspořádaný prostor dětského oddělení horažďovické knihovny a opravdu milý přístup paní Červené, pracovnice knihovny, dovolily žákům intenzivně a smysluplně prožít zde strávený čas a staly se inspirací pro nové čtenářské zkušenosti. Nechat se unášet na křídlech literárních příběhů se jistě nechá většina žáků. A ve čtenářských denících bezpochyby přibydou nové stránky dříve, nežli se horažďovičtí čápi vrátí znovu obydlit své hnízdo… Fotografie zde.

Mgr. Marie Krejčová


Informace pro vycházející žáky a jejich rodiče

Brožurka „Čím budu?“ k dispozici zde.


Nové ceny obědů od 1. 1. 2024

Z důvodu zvyšujících se cen potravin a provozních nákladů se od 1. 1. 2024 mění cena obědů. Prosím rodiče strávníků a cizí strávníky, aby si zkontrolovali a případně navýšili limity nastavené v inkasu. Školní stravování se řídí vyhláškou č. 107/2005 Sb., o školním stravování v návaznosti na školský zákon č. 561/2004 Sb. Dle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, jsou žáci školy zařazení do věkových skupin na dobu školního roku, ve kterém dosahují daného věku.

  • Žák ve věku 7–10 let zaplatí za oběd 31 Kč.
  • Žák ve věku 11–14 let zaplatí za oběd 33 Kč.
  • Žák ve věku 15 a více let zaplatí za oběd 35 Kč.
  • Cizí strávníci zaplatí za oběd 85 Kč.

Záchranáři v terénu

Zásluhou jedné obětavé maminky našich záchranářů a současně sestřičky pracující v Nemocnici v Horažďovicích jsme měli možnost navštívit prostory horažďovické nemocnice. Připraveni na nás byli v rehabilitačním centru nemocnice, kde jsme si mohli prohlédnout prostory a vyzkoušet si různé cvičební pomůcky pro rehabilitované pacienty. Získali jsme současně náměty, jak udržet svoje tělo v kondici. Protože nás to moc bavilo, zbylo nám málo času na sestřičky na oddělení, které se na nás očividně těšily a představily nám systém chodu provozu. Lapali jsme po informacích a měli spoustu otázek, ale to už nás tlačil čas. Tak snad ještě někdy příště. Moc děkujeme všem, kteří se na této akci podíleli. Fotografie zde.

Mladí záchranáři


Třídní schůzka

Druhá třídní schůzka ve školním roce 2023/24 proběhne ve středu 29. 11. 2023 od 15:30. Setkání třídních důvěrníků se uskuteční od 15:15 v oddělení ŠD na 1. stupni (1. patro).


Den otevřených dveří

Dne 16. 11. 2023 proběhl na naší škole Den otevřených dveří. Dříve, než všichni přítomní zavítali na představení, si mohli hned u vchodu zakoupit mýdla, svíčky, bylinkové mastičky i oleje, domácí lízátka, šumivé bomby do koupele, výrobky z 3D tiskárny, šperky z pryskyřice vyráběné na podnikatelském kroužku. Letošní vystoupení se neslo v duchu cestování a poznávání nových míst s cestovní kanceláří Kamkoliv. Cestami za poznáním nás celý den provázeli Marek Šimanovský a Karolína Koudelková, žáci a moderátoři z 9. B. Jejich dobrodružství se zúčastnili známí cestovatelé. První, kdo jim zpestřil cestu, byl Emil Holub v podání Štěpána Stupky, jenž procestoval Afriku. Další zajímavou postavou, která projela Afriku v trabantu, nebyl nikdo jiný než Dan Přibáň, český cestovatel 21. století, jehož ztvárnila Rozárka Doubková. Dále nás provázel Vojta Náprstek, za něhož se převlékla Míša Lupíšková. A i ona se sžila s různými kmeny v Americe. Na Aljašku nás dostal Eskymo Welzl, kterého si zahrála Nikča Mlnaříková. Posledním cestovatelem byl Adolf Parlesák, cyklista, jenž projel Asii na kole. V tělocvičně se jeho jménem na bicyklu proháněla Róza Hachová. Díky těmto osobnostem jsme se s našimi žáky z jednotlivých tříd přenesli na různá místa naší Země. Díky jejich vystoupením jsme se ocitli v Africe, Evropě, Americe. Asii jsme poznali důkladně, neboť naše kroky vedly do Koreje, Japonska, Vietnamu. Dokonce jsme zavítali i do polárních oblastí a zasnili se s Malým princem. Odpoledne uteklo jako voda a my jsme se museli rozloučit. Velký dík patřil moderátorům, kteří neměli vůbec snadnou situaci. Dále děkuji všem účinkujícím, pedagogům i našim hostům za příjemně strávený čas. Fotografie zde.


Přijímací řízení na střední školy

MŠMT zveřejnilo termíny jednotné přijímací zkoušky pro školní rok 2024/2025.

Čtyřleté obory vzdělání:

  • 1. termín: pátek 12. dubna 2024
  • 2. termín: pondělí 15. dubna 2024

Obory šestiletých a osmiletých gymnázií:

  • 1. termín: úterý 16. dubna 2024
  • 2. termín: středa 17. dubna 2024

Jednotná přijímací zkouška v náhradním termínu:

  • 1. termín: pondělí 30. dubna 2024

Jednotné přijímací zkoušky se skládají ze dvou didaktických testů

  • český jazyk a literatura (60 minut)
  • matematika a její aplikace (70 minut)

Školní část přijímací zkoušky

  • od 2. do 15. ledna 2024 - školní část talentové zkoušky do oborů vzdělávání: Umění a užité umění
  • od 2. ledna do 15. února 2024 - školní část pro gymnázia se sportovní přípravou
  • od 15. do 31. ledna 2024 - školní část talentové zkoušky pro konzervatoře
  • od 15. března do 23. dubna 2024 - školní část přijímacích zkoušek pro všechny ostatní střední školy

V současné době je v jednání navýšení počtu přihlášek na střední školy a digitalizace přijímacího řízení. Sledujte webové stránky naší školy a webové stránky MŠMT, kde budou postupně doplňovány další informace. Na umělecké obory s talentovou zkouškou je možné podat dvě přihlášky do 30. listopadu 2023.

Mgr. Šárka Zeithamlová, výchovná poradkyně


Den otevřených dveří

16. 11. 2023 uspořádá naše škola Den otevřených dveří. Opět budete mít možnost zhlédnout vystoupení, která nás zavedou na různá místa naší Země. Celým dnem nás budou provázet Karolína Koudelková a Marek Šimanovský, žáci 9. B. Cestovat s naší kanceláří Kamkoliv budou i známé osobnosti, Emil Holub, Dan Přibáň, Vojta Náprstek, Eskymo Welzl, Adolf Parlesák. Ve vestibulu bude otevřen žákovský obchůdek. Výrobky si budou moci návštěvníci zakoupit v průběhu celého dne.


Na Úřad práce se hlásí 9. A

V pátek se žáci vydali na besedu s pracovnicí ÚP ve Strakonicích. Upřesnili si informace, které získali v hodinách ve škole. Měli možnost prodiskutovat svoji volbu střední školy s možnými dopady na vývoj pracovního trhu. Žáci, kteří ještě nejsou rozhodnuti nebo ti, kteří si chtěli svoji volbu potvrdit si vyplnili dotazník, který má pouze ÚP. Po besedě jsme přešli do dílen SOŠ ve Strakonicích. Přivítala nás paní mistrová od žákyň, které se učí na kadeřnici. Prošli jsme areál odborného výcviků u strojařů, kadeřnic i aranžérů. Světu práce jsme zase o krůček blíže. Fotografie zde.

Mgr. Šárka Zeithamlová – TU 9. A, AP – Ivana Krbcová


Nový sportovní areál u ZŠ Blatenská

Minulý školní rok žáci ZŠ Blatenská museli hodiny tělesné výchovy trávit v tělocvičně, která je sice velká a moc pěkná, ale pro několik skupin těsná. Další variantou bylo i hřiště u nemocnice, ale tam byl nepříjemný přechod přes silnici. Nebylo to vždy ideální a všichni netrpělivě sledovali práci stavebních dělníků na původním hřišti. Občas tyto prostory připomínaly rozorané pole, brouzdaliště nebo tankodrom. Děti odhadovaly, jaká sportoviště pro ně stavební dělníci připravují. Během prázdnin se celkem neutěšený terén změnil v krásný sportovní areál. První dva zářijové týdny jsme s napětím čekali a z dálky obdivovali. 18. 9. 2023 proběhlo konečně slavnostní zahájení zkušebního provozu. Pan starosta přestřihl pásku a od té doby už hodiny tělesné výchovy opustily improvizaci a žáci se mohou zcela věnovat atletickým disciplínám, včetně běhů, hodů a skoků. Děti si nemohou vynachválit tartanový ovál, zejména při vytrvalostním běhu oceňují měkkost povrchu. Učitelé s povděkem kvitují možnost kvalitně běhat krátké tratě. Toto se určitě zúročí při atletických soutěžích. K využití je i multifunkční hřiště na vybíjenou, odbíjenou, košíkovou a další oblíbené míčové hry. Chlapci se nemohou dočkat fotbalových zápasů na umělém trávníku.
Jsme rádi, že čekání na nové sportoviště je za námi a můžeme citovat slova hlavního protagonisty filmového seriálu Volha. „Řekněte, kdo to dneska má?“ Žáci ZŠ Blatenská. Fotografie zde.

Mgr. Jana Zelená


Vítězství v okresním kole mezinárodního jazykového Wocabee šampionátu

Rok se sešel s rokem a na pořadu podzimních akcí se opět objevil mezinárodní Jazykový WocaBee šampionát. Letošního 5. ročníku soutěže s online aplikací na učení slovíček a frází cizích jazyků se v rámci německého jazyka zapojilo všech šest tříd, jichž se výuka tohoto jazyka týká. V týdnu od 23. - 27. 10. 2023 plnili žáci balíčky opravdu s plným nasazením. Za to jim právem náleží velké uznání a podpora. A jak jsme dopadli ? Lepší umístění snad už ani být nemohlo. Prvních pět míst obsadila naše ZŠ Blatenská. A to v pořadí :

  • 1. místo 9. A (nejlepší hráči - N. Mlnaříková, S. Grünnerová, D. Grama)
  • 2. místo 7. A (nejlepší hráči - E. Kandrová, S. Treml, P. Buchta)
  • 3. místo 9. B (nejlepší hráči - K. Koudelková, Š. Kandrová, M. Končal)
  • 4. místo 8. A
  • 5. místo 7. B
  • 9. místo 8. B

Novinkou a zároveň motivací pro ty, kteří soutěží každý měsíc je umístění v rámci okresu v žebříčku TOP 10. I v něm vybojovali naši žáci první tři místa, v pořadí N. Mlnaříková (1.), S. Grünnerová (2.), D. Grama (3.) a F. Burdík (9.) z 9. A. TOP 3 třídy postupují do krajského kola a zároveň získávají odměnu od společnosti WocaBee. Všem soutěžícím srdečně děkujeme a vítězným třídám nadále držíme pěsti. Fotografie zde.

Mgr. Andrea Jarešová, vyučující NJ


Úspěšné podzimní soutěžení

Zatímco nástup sychravého podzimního počasí znamená pro velkou část naší přírody pozvolné ukládání k zimnímu spánku, na základní škole Blatenská to žije snad jako nikdy dřív. Ve třídách je tak možné pozorovat nejen žáky plně se soustředící na výuku, ale i nadšence, kteří pomáhají s přípravou velkých školních akcí typu Halloween či Den otevřených dveří. Ti nejaktivnější se k tomu všemu s úsměvem na tváři zapojují do žákovských soutěží, kde se pokouší překonávat limity nebo chtějí porovnat své schopnosti s vrstevníky z jiných škol. A výsledky ze zatím absolvovaných soutěží ukazují, že letos by to našim žákům mohlo jít nadmíru dobře. Prvním úspěšným řešitelem školy se stal Václav Dryje z 8. B, který v rámci klatovského okresu obsadil 3. místo v soutěži Přírodovědný klokan. O pár týdnů později pak zazářili Vítek Maxa z 5. B, Viktor Návrat z 8. B a Veronika Ritterová ze třídy 9. B. Všichni jmenovaní se probojovali do krajského semifinále Logické olympiády, kde předvedli úctyhodné výkony. Víťovi dokonce jen o malý kousek unikl postup do finále. Myslíme, že opravdu máme být na co hrdí.

Mgr. Petr Curko (učitel Př a Ch)


Halloween

Dne 3. 11. 2023 se ZŠ Blatenská poprvé zahalila do tajemného hábitu a otevřela své brány věrným přátelům, aby společně oslavili původně keltský svátek, Halloween, který spadá na 31. října. Hned u vstupu byli hosté přivítáni prvními kostlivci, umrlci, duchy i dalšími strašidelnými bytostmi a mohli si ulovit pár pavouků k snědku. Poté všichni pokračovali po cestě ozdobené dýněmi, netopýřími hlavami a ocitli se na pomezí mezi dvěma světy, světem živých a mrtvých. Pouť jim rychle ubíhala, neboť na ní plnili různé úkoly. Vyrobili si nejen strašidelné zápichy, pavučiny, duchařská trika, ozdobili si halloweenské cukroví, ale překonali i své zděšení při skládání kostry. Dále zavítali do země mrtvých, zdolali strašidelnou stezku, dokonce došli i do tajemné jeskyně, kde se seznámili s legendou vyprávějící o vzniku tohoto svátku. Samozřejmě nevynechali ani výrobu hrůzostrašných experimentů, díky níž se vrátili zpět o pár století, do doby, jež přála alchymii. Hosté prokázali svou všestrannost i tím, že umístili čarodějné klobouky na barevné tyčky a kouzelné míčky prohodili pavučinou a dýněmi. Pokud návštěvníkům docházely síly, mohli se posilnit štrúdlem, muffinem nebo lineckým, doplnit tekutiny, aby si náležitě užili diskotéku. Odpoledne přineslo mnoho překvapení a doufáme, že i spoustu nezapomenutelných zážitků. Fotografie zde.


Podzimní tvoření

Děvčata jsou šikovná, ale bez chlapců z 9. B by to prostě nešlo. Tvoříme s úsměvem ze dřeva i z listí v rámci pracovních činností na druhém stupni. Fotografie zde.


Žáci deváťáci na zkušené na SŠ ve Volyni

V rámci projektu i tento rok jsme byli pozvání na VOŠ a SPŠ ve Volyni. Projektový den byl zaměřený na alternativní zdroje energie. Střední škola pro nás zařídila prvotřídní autobus, který nás dovezl ke SPŠ. V kinosálu nás přivítali zástupci SPŠ a představili nám, jak funguje zabezpečení tepla pro učebny ale vlastně i pro všechny školy ve Volyni. Dále jsme se rozdělili podle tříd a absolvovali prohlídku s možností soutěže pro rychlé žáky. Seznámili jsme se s činností CNC stroje, viděli jsme maturitní i ročníkové práce studentů. V počítačovém programu jme sestavovali nábytek do pokojíčku. Každý žák dostal pravítko se svým jménem, který vyrobil CNC stroj a „tahák do kapsy“. Překvapením byla posilovna. Byla vybavena velkým množstvím posilovacích strojů. Dalším překvapením bylo to, že jsme na chodbách potkávali děvčata. Škola je zaměřena na stavebnictví, ale i děvčata zde mohou naleznout uplatnění. Po procházce po škole jsme se opět sešli v kinosálu, kde jsme se dozvěděli, které obory lze studovat a také to, na co se mohou žáci v průběhu studia těšit. Poslední tečkou na střední škole byl oběd ve školní jídelně. Pochutnali jsme si na pražské pečeni s knedlíkem. Pak nás autobus zase dovezl zpět do Horažďovic. Fotografie zde.


Podzimní Halloweenský rej

Vážení příznivci ZŠ Blatenská,
rádi bychom vás pozvali na „Podzimní Halloweenský rej“. Čeká vás určitě příjemný podvečer, ve kterém budete moci vyrábět, tančit, soutěžit..., a to v disciplínách, které pečlivě připravujeme. Dozvíte se také, proč se tento svátek vůbec slaví. Při vstupu do školy dostane každý program akce a sám se rozhodne, kterým směrem se po škole vydá. Na unavené účastníky akce bude čekat drobné občerstvení. Přejeme krásné podzimní dny a těšíme se na shledání v pátek 3. listopadu 2023. Plakát také zde.

Pedagogové ZŠ Blatenská


První letošní medailové zacinkání

Po měsíční aklimatizaci žáků se ve školách napříč republikou rozbíhá celá řada vědomostních soutěží a olympiád. K těm vůbec nejdříve organizovaným v rámci celého školního roku se již téměř dvacet let řadí soutěž Přírodovědný klokan, která vzniká pod taktovkou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s tamní Pedagogickou fakultou. Hlavním cílem oblíbené soutěže je především vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory. I přes svůj relativně roztomilý název představuje Přírodovědný klokan velkou výzvu, jelikož se jednotliví soutěžící musí popasovat nejen s otázkami biologickými, ale také s těmi zeměpisnými, fyzikálními, chemickými či matematickými. Výbornou orientaci ve všech zmíněných oborech letos ukázal žák Václav Dryje z 8. B, který své vítězství ve školním kole korunoval skvělým 3. místem v klatovském okresu, kde se do soutěžního klání zapojilo celkem 480 žáků. Vaškovi gratulujeme a děkujeme mu za skvělou reprezentaci školy.

Mgr. Petr Curko (učitel přírodopisu)


Animovaný dokumentární film

I tento školní rok dostali žáci ZŠ Blatenská za úkol popasovat se v rámci přírodopisu s tvorbou krátkého animovaného filmu pojednávajícím o vybrané skupině živočichů. Přibližně minutový dokument měl být vytvořen s využitím techniky stop motion, díky které se ve světě proslavili naši režiséři jako Jiří Trnka, Břetislav Pojar či Karel Zeman. Stop motion animace (jinými slovy animace fázová či pookénková) je tvůrčí technika, při níž je reálný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o malé úseky tak, aby po kompletaci vyvolala animace dojem spojitosti. Zatímco výhodou stop motion techniky je její široká využitelnost, nacházíme zde i jednu poměrně značnou nevýhodu, a to v podobě časové náročnosti celého procesu tvorby. Za každým sebemenším pohybem v obrazu se totiž ukrývá ruční změna kulis a vyfotografování potřebného záběru. Není tedy s podivem, že se například celovečerní snímek Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka natáčel celých pět let. Naši žáci měli samozřejmě podmínky přizpůsobené základní škole, ale i tak museli prokázat celou řadu kompetencí. Během dlouhodobého projektu bylo zapotřebí spolupracovat v týmu, kvalitně komunikovat, plánovat, zapojit kreativitu nebo se naučit pracovat s potřebným softwarem. Asi nejzdařilejší práci předvedl tým Samuela Kočiše ze třídy 8. A. Na výsledek srovnatelný s profesionální produkcí se můžete podívat zde.

Mgr. Petr Curko (učitel přírodopisu)


Na okamžik kriminalistou

Začátkem října se na ZŠ Blatenská rozběhl velký počet zájmových kroužků, které se mezi žáky těší značné oblibě. Jedním z nabízených kroužků je i ten přírodovědný, během jehož úvodních hodin se zvídaví šesťáci zapojili do vyšetřování případu snědeného ovocného dortu. Jelikož má věhlasný detektiv Čmuchal diář nabitý k prasknutí, zaslal našim mladým kriminalistům složku případu, se kterým se měli popasovat. Okolnosti ohavného činu byly poměrně jednoznačné – Čmuchal upekl ovocný dort na blížící se oslavu přechodu z letního času na zimní (každá hodina navíc se přece cení). Když ale nechal výrobek chladnout za oknem, zbyly mu jen oči pro pláč, jelikož mu dort někdo sprostě sežral. Možná si říkáte, že je v článku zbytečně použit expresivní výraz, ale ten má svůj význam. U prázdného talíře totiž ležel chuchvalec zvířecích chlupů. A zde započala výzva pro naše kriminalisty. S předmětem doličným zaslal detektiv Čmuchal i sadu chlupů pěti druhů zvířat, které se pohybují kolem jeho domu. Jednalo se o chlupy nutrie, králíka, daňka, morčete a psa Timmyho. Vyšetřovatelé se ale nejprve museli naučit používat mikroskop a osvojit si pojmy jako okulár, objektiv, zaostřovací šroub nebo podložní sklíčko. To jim šlo výborně, a tak se téměř okamžitě pustili do mikroskopování, během něhož si vytvořili sadu pěti preparátů, které pak museli kvalitně porovnat s chlupy z místa činu. Žáci se zaměřili na velikost chlupů, jejich zbarvení, povrchové roztřepení či uspořádání vlasové dřeně. Po soustředěném bádání byl nakonec vynesen jednoznačný verdikt. Viníkem byl pes Timmy. A jak to vlastně celé dopadlo? Naši žáci se na kroužku naučili správně používat mikroskop, detektiv Čmuchal si upekl ještě o něco krásnější dort a Timmymu začala několikadenní hubnoucí kůra. :)
Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko (vedoucí přírodovědného kroužku)


Centrum robotiky

Dne 12. 10. 2023 žáci 7. tříd vyrazili na exkurzi do Plzně, kde navštívili Centrum robotiky. Hned po příchodu byli rozděleni do tří skupin, aby plnili jednotlivé úkoly odděleně. Zkusili si vytvořit vlastní animované video zaměřené na české pověsti, poté navštívili virtuální svět s brýlemi na očích. Najednou se ocitli v chemické laboratoři, pak si prostudovali srdce a odpověděli na pár otázek. Na posledním stanovišti dostali tablety, pomocí nichž hledali schované indicie, a zaznamenávali úkoly spojené s počátky českého státu. Připravené aktivity se dětem líbily. Fotografie zde.


„NA SVATÉHO VÁCLAVA KAŽDÁ PLÁŇKA DOZRÁVÁ“ ANEB VAŘÍME DÝŇOVOU POLÉVKU

Když na jaře zaseješ, můžeš na podzim sklízet úrodu. V tomto směru jsou velkou výzvou záhony a skleník na školním pozemku. Na jaře učitelé se svými žáky v rámci hodin pracovních činností rýpali, seli, sázeli, pleli, okopávali, zalévali. Záhy se na záhonech a ve skleníku začaly zelenat saláty, brambory, topinambury, zelí, dýně cibule, rajčata, papriky, bylinky, rozkvetly květiny. Ani v průběhu prázdnin záhony nezůstaly opuštěné, zalévání a pletí se ujali učitelé při svých pravidelných službách. A s počátkem nového školního se všichni mohli radovat z úrody. Velkou pozornost vzbudila ohromná oranžová dýně. Kdekdo ji okukoval, chtěl si na ni sáhnout, chtěl se s ní i vyfotit, chtěl si ji potěžkat (to však vyžadovalo spolupráci několika jedinců). Na pár dní se dýně stala výstavním exponátem na školním dvorku.
V pátek 6. října žáci 4.B se svou třídní paní učitelkou tu krásnou dýni rozporcovali, očistili, mnoha kusy podarovali žáky i učitele. Následně se ve školní kuchyňce pustili do vaření dýňové polévky. Krájeli dýni a další zeleninu na kostičky, míchali cibulku na másle, mixovali uvařenou směs, přilili smetanu. Své kuchařské snažení završili společným stolováním a ochutnáváním této podzimní dobroty. Fotografie zde.

Mgr. Marie Krejčová


Adaptační kurz 6. B

V pondělí 25. 9. 2023 započala naše cesta do Střelských Hoštic na třídenní adaptační kurz, v čele s naším třídním učitelem Ing. Urbánkem. Lepší počasí jsme si snad ani nemohli přát. Ráno byla sice ještě mlha, ale postupně začalo sluníčko hřát. Po zdolání strmého kopce jsme dorazili do cíle. Budova, ve které jsme bydleli, splnila naše očekávání. Byla velká, hezká a moderně vybavená. K našemu překvapení zde byla i WiFi. Bydleli jsme společně s našimi kamarády a lépe se tak poznali. Na programu byly každodenní seznamovací hry a jiné aktivity. Druhé den nás navštívila paní ředitelka Mgr. Šimková a náš bývalý třídní učitel Mgr. Skolek. Společně jsme si opekli buřty a zazpívali několik písniček. Na konci vyčerpávajícího dne byla večerka. Po celý náš pobyt bylo jídlo vynikající, všichni si pochutnali. Po poslední snídani jsme si zabalili věci a vydali se na cestu do školy. Sice nás bolely nožky, ale nenechali jsme se odradit a nakonec si vše pořádně užili. Někomu se nakonec ani nechtělo domů. Fotografie zde.


Prezentační den Armády ČR

Jelikož na území západní a střední Evropy představoval přelom tisíciletí jedno z geopoliticky nejklidnějších historických období vůbec, začalo se celkem logicky uvažovat o značné redukci ozbrojených sil. Únor loňského roku nám ale bez nejmenších skrupulí ukázal, že se bez kvalitní obranné složky státu prostě a jednoduše neobejdeme. I s tímto vědomím se žáci 7. až 9. ročníků ze ZŠ Blatenská zapojili do popularizačně naučné akce Pokos (Příprava občanů k obraně státu), v rámci níž do Horažďovic zavítalo několik profesionálů z Armády České republiky, kteří si ihned po příjezdu nachystali rozmanitá stanoviště. Zatímco se jedna skupina žáků plně věnovala topografii a zásadám přežití v neznámém terénu, na dalším stanovišti probíhala praktická výuka kardiopulmonální resuscitace. Žáci se také dozvěděli o zásadách chování při mimořádné situaci nebo si mohli osahat základní výbavu profesionálního vojáka. Velký úspěch sklidila střelnice, kde si zájemci otestovali svou mušku s využitím airsoftového modelu pušky Bren. Dle ohlasů žáků se jednalo o povedenou akci s přesahem do našich běžných životů. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko (vyučující chemie)


Bezva adapťák 6. A

Co přináší přechod na druhý stupeň? Novopečení šesťáci mají jasno a těší se hlavně na volné hodiny a adaptační kurz. Naše třída 6. A vyrazila hned v druhém zářijovém týdnu a bylo to prostě bezva. Bezva počasí, bezva ubytování v chatkách, bezva jídlo (spousty a spousty jídla), bezva hry se spolužáky. Užili jsme si pěší cestu do Střelských Hoštic, nejrůznější aktivity a hry, (ne)spaní v chatkách, večerní táborák s paní ředitelkou a paní učitelkou Macounovou, prostě všechno. A k čemu celá ta akce, kterou nám skvěle připravila paní učitelka Zeithamlová, vlastně směřovala? Přece aby z nás byla ne pouze bezva, ale ta nejlepší parta spolužáků a kamarádů, kterým přátelství vydrží do konce devítky a ještě dál. Fotografie zde.

Bohumila Humlová (třídní učitelka), Eva Kolaříková (asistentka pedagoga)


Expedice do země Alp

V nedělním slunečném podvečeru 17. 9. 2023 se začalo scházet 31 žáků naší školy u vlakového nádraží. Byli plni očekávání z nastávajícího dobrodružství. Měli před sebou téměř týdenní expedici do země Alp, do Švýcarska. A sice v doprovodu vyučujících Mgr. A. Jarešové, Ing. M. Urbánka a paní ředitelky Mgr. J. Šimkové a pod neméně důležitým vedením cestovní kanceláře Ciao v čele s panem RNDr. Ladislavem Havlem. Cestou doplnili autobus ještě žáci ZŠ Šumavské Hoštice. První zastávka proběhla hned v nočních hodinách při průjezdu rakouským městem Bregenz ležícím na východním břehu Bodamského jezera, kde jsme si dopřáli vidět na největším jezerním jevišti světa zbylé kulisy z divadelní hry Madame Butterfly. Trasa pokračovala směr Švýcarsko k městečku Schaffhausen, v jehož blízkosti vytvořil tekoucí Rýn impozantní největší vodopády Evropy. A projížďka na loďce pod zámkem Laufen nám dala okusit na těle sílu jeho překvapivě teplé vody. Po průjezdu několika kantony, kterých je v zemi celkem 26, jsme se ubytovali ve walliském, konkrétně v horské vesničce Visperterminen ležící ve výšce 1300 m nad mořem. Přilehlé stráně jsou zároveň nejvyšší položenou vinicí Evropy a lákají na výborné víno Heida. Během našeho pobytu jsme se namlsali v čokoládovně Cailler i na přímo gurmánské degustaci tradičních sýrů. A jakou máme fyzickou kondici, jsme testovali na pěších túrách. Například podél největšího horského limbového pralesa v Alpách jsme se dostali na vyhlídku na největší údolní ledovec, Aletschský, táhnoucí se v délce 24 km. Z lyžařského letoviska Zermatt nás tamní zubačka dovezla na vrchol Gornergrat s překrásnými výhledy na alpská panoramata zhruba dvaceti čtyř tisícovek, včetně nejfotografovanější hory Švýcarska, Matterhorn. Prozkoumávali jsme také oblast místa pobytu výšlapem k horskému jezeru Gebidumsee. Milovníci adrenalinu měli možnost se proběhnout na 280 metrů dlouhém visutém lanovém mostě Goms Bridge, který je zavěšen ve výšce 92 m nad řekou Rhonou. Dechberoucí soutěska řeky Aary a průjezd úzkými klikatými serpentinami průsmykem Grimselpass vyplnil blížící se konec programu. Rýn nás opět doprovázel až do nejmenší soukromé země, Lichtenštejnska. V jeho hlavním městě, Vaduzu, jsme nakoupili na památku drobné suvenýry a s pohledem na tyčící se hrad naši tour de Schweiz ukončili. Rádi bychom tímto poděkovali všem, kteří se podíleli na organizaci a průběhu zájezdu. Nadšení jsme si domů přivezli kromě nových přátel, mobily napěchované fotkami, spoustu nezapomenutelných zážitků a gastronomických zkušeností, včetně překvapení čokoládovou fontánou od týmu Ciao. A s velkou radostí zase někam vyrazíme. Fotografie zde.

Veronika Ritterová, žákyně 9. B a účastnice zájezdu a Mgr. Andrea Jarešová, vyučující NJ a vedoucí zájezdu


Adaptační den prvňáčků

Hned první týden se naši prvňáčkové zúčastnili adaptačního dne, jehož cílem bylo seznámení se se spolužáky a stmelení třídního kolektivu formou různých her. S dětmi jsme se hned ráno vydali na Panskou zahradu. Společně jsme si zde zahráli spoustu seznamovacích her. Při úvodní hře „Klubíčko“ se děti vzájemně představovaly a říkaly, na co se do školy nejvíce těšily. Dále následovaly známé hry „Rybičky, rybáři“, „Čáp ztratil čepičku“. Při těchto hrách si děti procvičily nejen svou fyzickou zdatnost, ale i prostorovou orientaci a rychlost. Velmi se dětem líbila činnost ve skupinách, kdy měly za úkol postavit z přírodních materiálů domeček pro zvířátka. Bylo pěkné, jak děti spolupracovaly. Nakonec děti zvířátkům zazpívaly písničky. Počasí bylo krásné, děti si akci užily. Spokojené a s úsměvem na tváři se vracely zpět do školy. Fotografie zde.

M. Sládková a B. Pajerová, třídní učitelky 1. tříd


Informace pro vycházející žáky a jejich rodiče

Od začátku záři je k dispozici aktualizovaná verze Průvodce devítkou. Pokud se vás téma posledního ročníku základní školy týká, pak si tuto informační brožuru můžete zdarma stáhnou na tomto odkazu (zde), případně přímo z webu www.kampodevítce.cz.
Posviť si na budoucnost je největší festival středních škol v Plzeňském kraji a zároveň platforma řady spolupracujících subjektů, které se podílejí na přechodu žáků ze základní na střední školy. Více se dozvíte přímo na stránkách posvitsinabudoucnost.cz.
Mgr. Šárka Zeithamlová


Nabídka kroužků pro školní rok 2023/2024

Nabídku kroužků pro šk. rok 2023/24 si můžete prohlédnout zde (pro 1. st.) a zde (pro 2. st.). Kroužky probíhají od října do dubna, kromě kroužku Mažoretky, který končí až v červnu (záleží na termínech vystoupení). Cena kroužků je 400 Kč za školní rok, kromě kroužků: Mažoretky – 650 Kč a Keramika – 400 Kč + 150 Kč za materiál (celkem 550 Kč). Kroužek Českého jazyka a Matematiky pro 9. ročník je zdarma. Přihlášky vyzvedněte u třídního učitele Vašich dětí, vyplněné přineste nejpozději do konce září.


Zápis do ŠD a ŠK

Zápis pro školní rok 2023/2024 proběhne v pondělí 4. 9. 2023 v době od 8:00 do 16:00 hod ve školní družině, 1. patro. Školní družina je určena pro žáky 1. stupně. Školní klub je určen pro žáky 2. stupně.
Přihlášky budou k dispozici u zápisu. Žáky 1. třídy zapíší rodiče osobně. Osobní přítomnost zákonného zástupce starších žáků není nutná, přihlášku může 4. 9. 2023 vyzvednout žák a následující den odevzdá vyplněnou vychovatelce družiny či klubu.
Přihláška je také ke stažení na webových stránkách školy (zde).
Školní družina nabízí kroužek Vaření. Přihlásit se mohou žáci 2. – 5. ročníku, kteří jsou přihlášeni k činnosti ve školní družině.

Vstup do školy a školní družiny hlavním vchodem. Od 10:00 vstup zadním vchodem z Mayerovy ulice.

Informace na tel.: + 420 702 748 473, e-mail: skolnidruzina.hdblat@seznam.cz


Informace ke školnímu roku 2023/2024

Třídní schůzky:
6. září: 2. - 5. ročníky
7. září: 6. - 9. ročníky
29. listopadu: 1. - 9. ročník
24. dubna: 1. - 9. ročník

Ředitelská volna
pátek 29. září 2023
čtvrtek 21. prosince 2023
pátek 22. prosince 2023

Adaptační kurzy pro žáky 1. a 6. tříd
Adaptační kurz pro žáky 6. tříd – Střelské Hoštice
11. 9. - 13. 9. 2023 třída 6. A – ped. dozor: Mgr. B. Humlová, Mgr. Šárka Zeithamlová, Eva Kolaříková
25. 9. - 27. 9. 2023 třída 6. B – ped. dozor: Ing. Milan Urbánek, Mgr. Šárka Zeithamlová, Petra Adamusová

Adaptační kurz pro žáky 1. tříd – Horažďovice a okolí
7. září 2023 třída 1. A – ped. dozor – Mgr. Milena Sládková, Mgr. Šárka Zeithamlová
8. září 2023 třída 1. B – ped. dozor – Mgr. Blanka Pajerová, Mgr. Šárka Zeithamlová


Organizace výuky 1. týdne

Organizace 1. týdne:
pondělí 4. září 2023
zahájení 8:00, konec 8:45, oběd 10:30 - pouze přihlášení žáci
úterý 5. září 2023
1. a 2. vyuč. hodina - třídnické práce, třídní učitelé budou ve svých třídách, od 3. vyuč. hodiny bude následovat výuka dle rozvrhu: 1. stupeň nejpozději do 12:40, 2. stupeň nejpozději do 13:35
Od středy 6. září 2023 vyučování podle rozvrhu hodin.

1. třídy:
úterý 5. 9.: do 10:00
středa 6. 9.: do 11:00
od čtvrtka 6. 9. dle rozvrhu


Organizace školního roku 2023/2024

Organizaci školního roku 2023/2024 naleznete zde.


Slavnostní rozloučení se žáky 9. tříd

Na poslední červnový den se těší asi většina žáků základních škol. Žáci devátých tříd jej očekávají plni intenzivních pocitů, radostného očekávání smíšeného se smutkem a nostalgií, možná i s trochou obav. Znamená pro ně ukončení něčeho důvěrně známého a rozloučení se spolužáky a učiteli. Po prázdninách začínají studovat jinde a budoucnost je pro ně zase o kousek blíž. Deváťáci ze ZŠ Blatenská si letos pro své poslední vysvědčení došli v sále hotelu Prácheň. Slavnostního rozloučení s nimi se zúčastnila místostarostka Horažďovic Ing. Hana Kalná a ředitelka ZŠ Blatenská Mgr. Jaroslava Šimková. Obě dvě k žákům promluvily a popřály jim hodně štěstí a úspěchů v dalším studiu i životě. Žáci prvních tříd se svými učitelkami pobavili a dojali publikum vtipnou básničkou, deváťáci se k nim pak připojili a všichni si společně zazpívali. Diváci zhlédli prezentace obou tříd, ve kterých se připomínaly některé momenty z právě končících devíti let. Následovalo slavnostní předávání vysvědčení, žáci dostali také drobné dárky od paní místostarostky. Všem absolventům z 9. A i 9. B přejeme, aby se jim ve studiu a v životě dařilo a aby se jim povedlo uskutečnit své sny a představy o budoucnosti. Fotografie zde.
Mgr. Bohumila Humlová a Ing. Milan Urbánek


Pátrací hra na Práchni

Horažďovičtí obyvatelé budou určitě souhlasit s tvrzením, že hora Prácheň je dominantou celého kraje a myslím si, že tak nějak podvědomě k ní všichni patříme. Pravděpodobně proto, mě potěšila žádost skupiny Oživování Práchně prostřednictvím paní Přibíkové a Svobodové o spolupráci na tvorbě pátrací hry na Práchni. Obě zmíněné dámy za námi nejdříve přišly do školy a vysvětlily smysl celé hry. Hledání kešek je dnes už celonárodní fenomén a další kešková hra v Horažďovicích vůbec není špatný nápad. Trasa a stanoviště byly již vymyšlené a moje „šikovné“ děti měly vymyslet veršované návody k dohledání kešky, které budou uvedeny na doprovodném letáčku. V pondělí ráno jsme se všichni sešli ve škole, děti dostaly od paní Přibkové psací potřeby, od paní Svobodové vysvětlení a několik ukázek a vyrazili jsme do terénu. Na náměstí jsme se rozdělili do třech skupin, každá tuhle práci pojala za záležitost cti a vymýšlela někdy trefné, někdy méně trefné verše. U každého stanoviště jsme si nejdříve určili důležití indicie a od nich se pak odvíjelo naše veršování. Prošli jsme poctivě celou trasu a vše pečlivě zaznamenali. Po třinácté hodině jsme konečně stanuli fyzicky i duševně vyčerpáni v poustevně na hoře Prácheň. Děti vysypaly z rukávu pár posledních básniček a byly odměněny čokoládovou Fidorkou. Cesta zpátky nám netrvala dlouho, i když slunce už zase pekelně pálilo. Jsem ráda, že jsem se se svou třídou mohla podílet na nové pátrací hře o historii Horažďovic, které přiláká další a další turisty do našeho kraje.

Mgr. Jana Zelená a třída 8. B Blatenské základní školy


Den dětí

Den dětí je jedinečným dnem plným her a soutěží. Ani tento rok jsme neotáleli. A to přesněji ve čtvrtek 1.6. jsme na naší škole tradičně vzali tento den do svých rukou. Tedy konkrétněji... byl svěřen do rukou nám, deváťákům. Obě naše třídy devátého ročníku, čili 9. A a 9. B si pro žáky prvního stupně připravily různá stanoviště s rozmanitými úkoly. Soutěžící na začátku dne dostali sladkou motivaci od svých třídních učitelů, to zejména ve formě bonbónů a dále kartičku se seznamem jednotlivých stanovišť. Za každou splněnou aktivitu od nás poté dostávali slušivá barevná razítka. A jak si aktivity užili naši soutěžící? Přesvědčte se sami: ,,Mně se nejvíc líbil slalom s kolečkem, protože bylo vtipné jak jsem s ním neuměla zatáčet." (Zuzana Lupíšková, 5. B) Hmatové hádanky, slalom poslepu a nebo duel... To jsou názvy stanovišť, které patřili mezi dětmi k těm nejoblíbenějším. Beze zmínky ale nesmí zůstat ani již zmíněný slalom s kolečkem nebo skákání v pytli. Dopoledne si užili jak soutěžící žáci, tak rozhodně i my, deváťáci, ale i naše paní učitelky a páni učitelé, kteří nám se vším ochotně pomáhali a dávali na nás pozor. Den jsme prožili formou her a soutěží a ani krásné počasí tentokrát nechybělo. Venku na školním pozemku tak panovala už od rána nenahraditelná atmosféra plná malých dětských úsměvů, radosti a smíchu. Jsme rádi, že si tak děti odnesly krásné vzpomínky s kapsou plnou sladkých odměn a samozřejmě úsměv na tváři. Fotografie zde.
E. Fleischmannová, K. Prchalová (žákyně 9. A)


Školáček

V měsíci květnu probíhal na naší škole po čtyři odpoledne kroužek Školáček pro naše budoucí prvňáčky. Zájem o tento kroužek byl letos dost velký. Děti si pod vedením paní učitelek zahrály na „opravdové školáky, formou her a soutěží si vyzkoušely, jak to v září bude vypadat. Děti se naučily písničky s pohybovým doprovodem, které na závěr předvedly svým rodičům před školou. Odměnou pro nás učitele bylo to, že děti odcházely vždy s úsměvem na tváři. Děkujeme všem za účast a přejeme krásné a pohodové prázdniny. Fotografie zde.
Paní učitelky budoucích prvňáčků


Příběhy našich sousedů – pan Jan Šťastný

Ve čtvrtek dne 15. června se v sušickém kině Sirkus uskutečnila slavnostní prezentace krátkých dokumentárních snímků, na kterých po dobu několika měsíců pečlivě pracovaly žákovské týmy z Horažďovic a ze Sušice. Tým základní školy Blatenská tentokrát reprezentovali žáci Jan Boř, Miroslav Končal, Hynek Korous, Michala Lupíšková a Veronika Ritterová ze třídy 8. B. Mladí nadšenci se díky úžasné podpoře neziskové organizace Post Bellum a města Horažďovice mohli na nějaký čas vžít do rolí dokumentaristů, jejichž úkolem bylo originálním způsobem zachytit těžké životní osudy vybraného pamětníka. Tím naším se letos stal pan Jan Šťastný, který i přes úctyhodný věk 94 let ani na chvilku nezaváhal a s energií sobě vlastní se odhodlal posadit před zapnuté kamery a odvyprávěl nám dechberoucí zážitky z období 2. světové války. Pan Šťastný se narodil 24. července 1928 ve Velešicích u Horažďovic v rodině obchodníků, kteří se živili prodejem smíšeného zboží a hospodařením na drobných polnostech. Nacistický režim ale neměl nejmenšího slitování, a rodina Šťastných tak o svůj obchod brzy přišla. V deseti letech se pan Šťastný odstěhoval na Svatou Horu a o něco později do Libějovic, kde nějakou dobu studoval na místním juvenátu, aby se na žádost své širší rodiny jednou mohl stát knězem. Roku 1942 byl bohužel rozhodnutím nacistů libějovický juvenát zrušen, a pan Šťastný se tak přesunul zpět do Horažďovic, kde dokončil poslední ročník měšťanské školy a poté se vyučil krejčím. Těsně před koncem 2. světové války stanul pamětník tváří v tvář smrti, jelikož ho jeho mladická nerozvážnost přinutila aspoň na malou chvilku usednout do odstaveného válečného letadla na olomouckém letišti v době, kdy měl pan Šťastný budovat zákopy. Byla to asi jen shovívavost postaršího vojáka německé příslušnosti, díky níž nedošlo k osudnému stisknutí spouště. Nejen o těchto zážitcích hovořil pan Šťastný v dokumentu, který nakonec sklidil mohutný potlesk od odborné poroty, členů ostatních týmů, zástupců do projektu zapojených měst či od nejbližších příbuzných přítomných žáků. Kromě odvyprávěného příběhu zaujaly většinu návštěvníků i doprovodné videosekvence, které jsme pro naše účely natočili za využití dobových rekvizit v různých částech Horažďovic. Nutno ale podotknout, že filmovat před kostelem Nanebevzetí Panny Marie s nacistickými symboly na rukách v nás vzbuzovalo rozporuplné pocity a o to více jsme si uvědomovali, jak těžko se v popisované době muselo žít. Na závěr našeho povídání bychom chtěli poděkovat těm, bez kterých by naše snažení bylo zcela zbytečné. Velké díky patří panu Janu Šťastnému za nezměrnou odvahu zavzpomínat na nelehkou část svého života. Také děkujeme paní Petře Hoblové z organizace Post Bellum, která tu pro nás byla, kdykoliv se něco nedařilo. Velké uznání jistě zaslouží Charita a město Horažďovice, díky kterým jsme pro naši práci měli ty nejlepší myslitelné podmínky. Srdečné díky posíláme i rodině Lupíškových za nabídnutí pomocné ruky při přepravě pamětníka na slavnostní akci. Konečnou verzi našeho krátkého dokumentárního filmu můžete zhlédnout zde.
Mgr. Petr Curko, vedoucí žákovského týmu


Přísaha mladých rytířů Řádu čtenářského

Ve vzrušeném očekávání a s plným srdcem nadšení se děti z prvního ročníku Základní školy Blatenská sešly ve středu 7. června v divadelním sále muzea Horažďovice, aby se staly členy prestižního Řádu čtenářského. Tato slavnostní událost, inspirovaná pohádkou "Ronja dcera loupežníka", se stala nezapomenutelným zážitkem pro všechny zúčastněné. Celý ceremoniál začal úvodním projevem velmistra Rytířského řádu čtenářského, který nás vtáhl do děje pohádky Ronja, dcera loupežníka. Tento příběh zahalil děti do magické atmosféry. Zároveň je povzbudil k objevování fantazie a moci knih, neboť slova mají sílu otevřít dveře do neuvěřitelných světů a rozvinout křídla jejich představivosti. Po vyprávění následovala slavnostní chvíle, kdy byly děti pasovány kordem na rytíře Řádu čtenářského. Každý malý čtenář byl představen a přísahal, že bude chránit a rozšiřovat sílu knih. Poté jim byla připnuta ozdobná brož, která symbolizovala jejich příslušnost k řádu čtenářů. Dětem byly předány drobné dárkové předměty, které jim budou připomínat jejich důležitou roli jako ochránců příběhů a fantazie. Tato událost byla nejen oslavou čtení, ale také povzbuzením k rozvoji představivosti, kreativity a porozumění. Pokud se s námi chcete vrátit do tohoto významného dne, můžete tak učinit prostřednictvím fotografií a videí zde.


Kódy z Horažďovic opět na Mezinárodní vesmírné stanici

Díky velmi pozitivnímu ohlasu z minulého školního roku jsme se i letos zapojili do vědeckého projektu Mission Zero, který byl již poněkolikáté realizován pod záštitou Evropské vesmírné agentury a charitativní organizace Raspberry Pi Foundation. Projektu se na naší škole zúčastnili žáci navštěvující Multimediální kroužek a jejich hlavním cílem bylo vytvořit funkční program, jenž zpracuje naměřené hodnoty ze specificky konstruovaných senzorů na počítači Astro Pi umístěném na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS – International Space Station). A co že je to vlastně ten Astro Pi? Jedná se o poměrně malý počítač od firmy Raspberry Pi, který je uzavřený ve speciálním pouzdře navrženém pro podmínky ve vesmíru. Počítače jsou vybavené sadou senzorů a pomůcek určených k provádění důležitých vědeckých experimentů. Tato sada senzorů se odborně nazývá Sense HAT, což znamená Hardware Attached on Top (tedy hardware připevněný navrchu). Sense HAT nabízí počítači Astro Pi možnost provádět různá měření od pohybu až po teplotu a předávat tyto informace pomocí maticové LED obrazovky o velikosti 8 × 8 světelných bodů. Úkolem mladých zájemců o projekt tentokrát bylo vytvořit kód pro změření vlhkosti a teploty na ISS a pro přehrání jednoduchého obrázku živočicha či rostliny, který by mohl astronautům zpříjemnit pobyt mimo Zemi. Naše kódy se ve vesmíru spustily 25. května 2023 v době, kdy Mezinárodní vesmírná stanice přelétala nad Etiopií, Keňou, Jihoafrickou republikou a posléze nad Atlantským oceánem. Pokud bude vědecký projekt realizován i příští rok, nad účastí v něm nebudeme váhat ani vteřinu, jelikož se jedná o úžasné propojení základního vzdělávání a vědy na té nejvyšší úrovni.
Mgr. Petr Curko, vedoucí Multimediálního kroužku


Anglie plná výzev

Když jsme ve středu 17. 5. 2023 v poledne stáli před školou (38 osmáků a deváťáků a dva učitelé) a nemohli se dočkat, až konečně vyrazíme na zájezd do Anglie, netušili jsme, že máme před sebou šest dní plných výzev.
Třeba hned na začátku patnáctihodinová cesta dvoupatrovým autobusem, což byla výzva pro tělo i mysl. Nebo setkání s prvními živými Angličany ve dvě ráno při kontrole pasů, kdy si mnozí žáci otestovali, jak na tom vlastně s angličtinou doopravdy jsou. Třicet pět minut jízdy vlakem pod mořským dnem, které nebyly tak zábavné, jak jsme si představovali. Procházka Londýnem, při které jsme nachodili přes dvacet tisíc kroků, nafotili stovky záběrů mrakodrapů i historických památek a snažili se zapamatovat si, jak se co jmenuje (Struhadlo, Střep a Vysílačka…nebo že by Okurka?). Do toho všeho náročné přejezdy metrem, které bylo plné Angličanů spěchajících do práce i turistů odpočítávajících stanice. A na konci druhého dne test odvahy na London Eye, odměněný neuvěřitelnými výhledy. Cestou do městečka Barry, kde jsme byli ubytováni, jsme se museli rozhodnout, jestli se víc těšíme nebo bojíme, jak to bude v anglických – ne, vlastně velšských rodinách vypadat. Obrovskou výzvou byl právě pobyt v rodinách, šance zažít život v Británii na vlastní kůži a žaludek.
Další dny nás čekaly cesty po Anglii a návštěva mnoha zajímavých míst. Snažili jsme se vnímat a zapamatovat si co nejvíce z výkladu paní průvodkyně a nepoplést všechna města dohromady: Stratford nad Avonou, kde se narodil William Shakespeare, úžasný hrad Warwick s rytíři, princeznami, draky a labyrintem, Oxford plný univerzitních kolejí, Salisbury, kde mají katedrálu s vysokánskou, ale nakloněnou věží, Bath a jeho zvláštní architekturu a také Stonehenge, jehož dosud nevyřešenému tajemství podlehli i informacemi přesycení znudění teenageři. Během vstřebávání všech nových zážitků se ještě muselo nakoupit spoustu dárků a suvenýrů, proběhat hodně obchodů, vyzkoušet anglická jídla a mnohokrát se společně vyfotografovat.
Předposlední den nás čekal opět Londýn, tentokrát třicet tisíc kroků kolem známých historických památek: Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí a samozřejmě Big Ben. Ještě poslední cesta metrem do Greenwiche, pak už jsme se usadili v autobuse na další patnáctihodinovou jízdu, kterou jsme tentokrát z velké části prospali.
A poslední výzva? Přijít druhý den po návratu do školy! Fotografie zde.
Mgr. Bohumila Humlová, Ing. Milan Urbánek


Oslava Dne Země

V pátek 21. dubna jsme se na ZŠ Blatenská s chutí zapojili do oslav Dne Země, a to formou projektového vyučování. Den Země je ekologicky motivovaným mezinárodním svátkem, který již několik desetiletí koordinuje organizace Earth Day Network a k jehož hlavním cílům patří upozornit na dopady ničení životního prostředí a připomenout důležitost ochrany krajiny, jelikož bez dobře fungujících přírodních ekosystémů se člověk prostě a jednoduše neobejde. Tématem projektového dne se pod názvem „Zelené plíce“ tentokrát stala problematika duševní i fyzické čistoty, které spolu úzce souvisí. Někteří žáci tak například vyrazili do přírody, kde navázali na projekt Ukliďme Česko a se svými pedagogy se pustili do sběru poházených odpadků nebo se učili poznávat základní druhy rostlin a živočichů v jejich přirozeném prostředí. Pro žáky, kteří zůstali ve školní budově, byl připraven bohatý popularizačně naučný program tak, aby si mohl vybrat úplně každý dle vlastní chuti. Zatímco žáci inklinující k vaření si tak s využitím přírodních ingrediencí připravili lahodný dezert, po kterém se jen zaprášilo, badatelé si zase vyzkoušeli, jak kouzelně reagují rostlinná barviva na změnu kyselosti a zásaditosti prostředí. Dále bylo například možné projít si poznáváním zvuků přírody, ověřit si svou vitální kapacitu plic na poměrně náročné překážkové dráze nebo se zábavnými formami dozvědět o problematice palmového oleje, o nesmyslných skládkách oblečení v Indii či o aktuální otázce energetiky, se kterou se bude muset generace našich žáků vypořádat. Věříme, že i podobnými aktivitami na naší škole vychováváme jedince, kteří se ke svému životními prostoru budou chovat s úctou, ale zároveň nepodlehnou takzvané „zelené hysterii,“ o které v poslední době slýcháme zejména v médiích. Fotografie zde.

Mgr. Petr Curko (učitel přírodopisu a chemie)


Po roce opět v československém grandfinále

Ve středu 22. března se pětice odvážlivců ze ZŠ Blatenská vypravila do plzeňského Centra robotiky, kde se uskutečnilo krajské kolo soutěže Prezentiáda. Toto populárně naučné soutěžní klání cílí na děti ze základních a středních škol České republiky a Slovenska a jeho hlavním smyslem je porovnání prezentačních dovedností mladých osobností. Účast v krajském kole Prezentiády je podmíněna složením dvou či tříčlenného týmu a vytvořením co nejpovedenější prezentace na jedno z nabízených témat. Ta letošní se nazývala „Bylo nebylo“ a „1 + 1.“ Tým Horažďovické perly ve složení Nikola Mlnaříková a Sára Grünnerová (obě z 8. A) si pro krajské kolo vybral téma Bylo nebylo, v rámci kterého se žákyně zaměřily na nejčastěji diskutované konspirační teorie. V průběhu prezentace jsme se tak mohli zamýšlet nad fenoménem UFO, nad úmrtím popového zpěváka Michaela Jacksona nebo princezny Diany. Tým Mrňousci ve složení Veronika Ritterová (8. B), Veronika Švambergová (9. B) a Josef Behenský (9. B) se naopak rozhodl popasovat s tématem 1 + 1, přičemž nosnou myšlenkou týmu bylo propojení těla a duše. Odborná porota a přítomní žáci se zaposlouchali do až filosofických úvah o existenci duše nebo o narození první bytosti, která bude založena pouze na digitálním kódu. Nutno podotknout, že z některých prezentovaných informací doslova mrazilo v zádech. Všech 8 zúčastněných týmů předvedlo výkony, které neměly daleko k profesionálnímu vystupování zkušených moderátorů. Do československého finále ale mohly postoupit jen dva nejlepší. Odborná porota své finální hodnocení opřela především o tzv. must-have dovednosti dle časopisu Forbes, ke kterým patří zvědavost, kreativita, flexibilita, kritické myšlení a v neposlední řadě informační gramotnost. A jaký byl finální verdikt? Zatímco tým Horažďovické perly obsadil při své premiéře celkové šesté místo, tým Mrňousci si z Plzně přiváží pomyslné zlaté medaile a hlavně postup do velkého finále, které se uskuteční 20. dubna v Kongresovém centru Praha. Oběma týmům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme jim ke krásnému umístění. Závěrem je ale třeba říci, že tím nejdůležitějším není celkové umístění, nýbrž nově získané zkušenosti. Ostatně jak pravil americký filozof Eric Hoffer: „Svět patří těm, kteří se neustále učí.“ Fotografie zde.
Mgr. Petr Curko (vedoucí žákovských týmů)


Napínavý střet spolužáků v televizní soutěži

V pondělí 6. února jsme se vypravili do plzeňské Techmanie, kde se natáčel nový díl televizního pořadu „Už tam budem?“. Tato soutěž má za úkol porovnat fyzickou zdatnost a přírodovědné znalosti dvou pětičlenných týmů. Za normálních okolností se spolu utkají žáci ze dvou různých škol, ale jelikož náš soupeř nemohl dorazit, nastala neobvyklá situace, kdy se do role soupeřů vžili pouze žáci ze ZŠ Blatenská. Za tým Neon bojovali Hynek Korous, Jan Boř, Sára Grünnerová, Miroslav Končal a Jonáš Vítovec. Proti nim se postavil tým Krypton ve složení Veronika Ritterová, Kristián Mlnařík, Nikola Mlnaříková, Marek Šimanovský a Pavel Václavek. I přes brzký výjezd z horažďovického vlakového nádraží byli všichni účastníci plni energie a připraveni zasoutěžit si o hlavní cenu v podobě mobilních telefonů. Po našem příjezdu do Techmanie jsme byli srdečně přivítání televizním štábem a ihned jsme byli posláni do technické místnosti, kde nás patřičně upravila šikovná paní maskérka. Chvíli na to pak přišel pan zvukař, který každému z nás přidělil zvukový port s mikrofonem. Po všech nutných přípravách jsme se konečně mohli přesunout na plac, kde se nás ujal herec Karel Zima. Ten byl po celý den neuvěřitelně příjemný a v čase mimo natáčení se staral o dobrou náladu. Dopolední část proběhla v celku dle očekávání – tedy až na pár technických závad, s nimiž si ale technici poradili. Po namáhavém dopoledním natáčení přišla polední pauza na oběd, při které jsme si odpočinuli a nabrali síly na další napínavé soutěžení. Jelikož čas utíkal doslova jako zběsilý, začal televizní štáb klást důraz na rychlejší dotáčení scén a utkání. Toto náhlé zrychlení však nikoho nerozhodilo, ba naopak dokonce podpořilo náš zápal v soutěžení. Samotné finále bylo neuvěřitelně napínavé a o vítězném týmu se bez přehánění rozhodlo až v posledních vteřinách. Po konci natáčení jsme se rozloučili se štábem a vydali jsme se do jednoho z řetězců rychlého občerstvení. Následovala už jen cesta zpět do Horažďovic, kam jsme dorazili v plném duševním i tělesném zdraví. Za možnost zasoutěžit si před televizními kamerami děkujeme České televizi a panu učiteli Curkovi, který nás do pořadu přihlásil. Na výsledek našeho soutěžního klání se můžete podívat 24. března na kanále ČT:D. Po odvysílání bude díl pořadu k nalezení i na internetovém iVysílání České televize. Fotografie zde.
Veronika Ritterová a Hynek Korous (kapitáni soutěžních týmů)


Archivní články

Články ze školního roku 2022/2023 naleznete zde.

Články ze školního roku 2021/2022 naleznete zde.

Články ze školního roku 2020/2021 naleznete zde.

Články ze školního roku 2019/2020 naleznete zde.